Рентгенологія

Рентгенографія - один із найперших видів діагностики, який зробив переворот в медицині, а саме в діагностуванні захворювань. За часи свого існування рентгенографія постійно змінюється та вдосконалюється: завдяки інноваційному обладнанню цей вид дослідження стає безпечнішим та більш точним.

Сьогодні важко уявити напрямки медицини, в яких обходяться без рентгенологічних досліджень. Завдяки рентгену лікарі можуть виявити запальні процеси, системні захворювання, новоутворення, вади розвитку, травми. Рентгенографічні знімки використовують у наступних напрямках:

 • ортопедії і травматології: використовують для виявлення захворювань суглобів, кісток, а також для визначення точної локалізації травм;
 • пульмонології: знімки дозволяють спостерігати за аномаліями розвитку та захворювання легенів і бронхів, в тому числі використовуються в діагностиці туберкульозу;
 • неврології: рентгенографію використовують для отримання знімків черепа та хребта у різних проекціях для уточнення неврологічних діагнозів;
 • оториноларингології: проводять для обстеження пазух носа (гайморових і фронтальних) для виявлення запалення та новоутворень;
 • хірургії: рентгенологічні методи в хірургії використовують для більш прицільного проведення оперативного лікування, а також рентгенівські знімки допомагають прийняти рішення щодо доцільності проведення хірургічного втручання. Деякі операції проводять під контролем рентгенографії.

В медичному центрі Healthy&Happy для проведення рентгенографії використовують сучасний низькодозовані апарати італійських та корейських виробників. Сучасні рентгенографи дозволяють робити знімки в кількох проекціях з мінімальним променевим навантаженням, що дозволяє отримати більше інформації, якісних знімків ділянки, що досліджується за максимально короткий проміжок часу.

Для того щоб фахівець більш точно описав отриманий знімок, лікар рентгенолог заздалегідь ознайомлюється з направленням на рентгенографію та історією хвороби пацієнта. У разі, якщо рентген призначають з метою вивчення розвитку хвороби або для оцінки ефективності лікування, рекомендується мати із собою попередні рентгенологічні знімки.

Підготовка до рентгенографії

Рентгенографія не потребує спеціальної підготовки крім рентгенологічного дослідження попереково-крижових з’єднань: потрібно провести очищення кишечника перед дослідженням.

Протипоказання

Абсолютних протипоказань для рентгенологічної діагностики немає. Дослідження проводять лише за призначенням лікаря, для проходження дослідження необхідно мати направлення та відповідний запис в історії хвороби. Рентгенографію не рекомендовано проводити вагітним. Дітям роблять лише у разі, коли інші види досліджень не є достатньо інформативними. 

Мамографія в медичному центрі Хелсі Енд Хепі

Молочні залози - дуже вразливий орган, захворювання якого впливає не лише на самопочуття, але й на якість життя та самооцінку жінки. Серед найпоширеніших захворювань, через які жінки звертаються до лікаря: мастопатія, мастит, фіброаденома, ліпоми та кісти. Одним із найзагрозливіших захворювань є рак молочної залози, який в нашій країні посідає третє місце серед причин смертності жінок після серцево-судинних захворювань і травматизму. При цьому лише 20% захворювань на рак мають спадкову причину, інші 80% обумовлені способом і умовами життя.

Мамографія - це рентгенівський метод дослідження молочних залоз, який проводиться з метою профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань молочної залози. Мамографія є частиною скринінгового дослідження, яке регулярно проводять серед здорових жінок.

Коли лікар може призначити мамографію.

Згідно з міжнародними протоколами при відсутності скарг і захворювань мамографію рекомендується виконувати жінкам після 40 років 1 раз на рік. При наявності захворювань, таких як мастопатія, доброякісні та злоякісні пухлини, мамографію призначає лікар хірург-мамолог.

З метою ранньої діагностики мамографію, як скринінгову діагностичну процедуру, лікар може призначити у випадку, коли в житті жінки присутні фактори ризику, такі як:

 • троє та більше дітей;
 • відмова від годування груддю;
 • захворювання молочних залоз в анамнезі;
 • прийом гормональних препаратів;
 • при деяких гінекологічних показаннях.

Також мамографія як діагностична процедура проводиться у разі наявності наступних симптомів:

 • біль молочних залоз;
 • наявність ущільнень, які можна виявити на дотик;
 • груди змінили форму або збільшились у розмірах;
 • втягнувся сосок;
 • з'явилися аномальні виділення із сосків;
 • ареола або сосок змінили колір;
 • збільшились чи з’явилась болючість лімфатичних вузлів під пахвами або під ключицею.

Всі ці симптоми вказують на необхідність терміново звернутись до лікаря-мамолога.

Вчасна діагностика дозволяє:

 • скоротити час для лікування захворювань;
 • при необхідності оперативного лікування обмежитись видаленням лише пухлини, а не всієї молочної залози;
 • уникнути призначення хіміотерапії.

Променеве навантаження на організм під час мамографії є значно нижчим, ніж при проведенні звичайної рентгенографії. В медичному центрі Healthy&Happy ми використовуємо сучасний мамограф компанії Siemens (Німеччина).

За допомогою сучасного обладнання під час мамографії можна:

 • визначити форму мастопатії та спостерігати її перебіг;
 • визначити кількість, розмір та локалізації вузлових утворень;
 • діагностувати рак молочної залози та визначити його стадію.

Хоча рак молочної залози досить рідко трапляється у чоловіків, у разі необхідності та за показами лікар може призначити проходження мамографії пацієнтам чоловічої статі (наприклад, при гінекомастії - збільшення тканини грудей).

У разі, якщо мамографія призначається з метою спостереження за розвитком хвороби, а також для визначення ефективності лікування, для проведення оцінки в динаміці необхідно мати із собою попередні знімки УЗД та мамографії.

Підготовка до мамографії

Для отримання більш точних результатів дослідження мамографію рекомендують виконувати на 8-14 день циклу. Жінкам в менопаузі дослідження можна проходити в будь-який час. Перед процедурою не рекомендується нанесення кремів або користування дезодорантами, адже деякі речовини можуть вступити в реакцію з обладнанням і призвести до викривлення результатів дослідження. Діагностика протипоказана при вагітності, а також в період годування груддю.

Як проходить мамографія?

Мамографія - це діагностична процедура, у медичному центрі Хелсі енд Хепі вона триває близько 30 хвилин. Її проводять з допомогою цифрового мамографа компанії Siemens, для цього потрібно звільнитись від одягу вище поясу, процедура проходить стоячи, знімки робляться у кількох спеціальних проекціях. Досвідчений лікар -рентгенолог вищої категорії, зі стажем роботи в мамології більше 15 років, проведе якісну інтерпретацію результату мамографії. Заключення пацієнт зможе отримати одразу після проходження діагностики.