Нічні жахіття. Аналізуємо безсоння!

Людський організм потребує щодобових «ремонтно-профілактичних» робіт, які здебільшого здійснюються вночі. Та якщо вчасно не виконати діагностику, механізм дає збій… Аналізуємо безсоння!

Аналізуємо безсоння

Ольга ЧЕЧУЛІНА, невропатолог вищої категорії

“Якщо вам не спиться більше ніж дві ночі поспіль – це сигнал звернутися по допомогу до фахівця. Й до того ж, не відкладаючи!” 

Забагато бадьорості

Фахівці одностайні: причин безліч. Винні стреси, неврози, різноманітні соматичні та психічні розлади, хронічні запальні процеси та больовий синдром. Хмизу у вогонь підкидає трудоголізм. Проблем додає навіть реклама – енергетики, що обіцяють шалену працездатність, потім крадуть заслужений відпочинок.

Наслідки недосипання

Брак сну призводить до погіршення розумових здібностей: прості обчислення або умовиводи даються важко, погано засвоюється інформація, знижується увага, швидкість реакції. Вимушена працювати в режимі «нон-стоп» нервова система теж починає допускати збої – наднирники виробляють забагато гормонів стресу і як результат – депресії, зниження імунітету, захворювання серцево-судинної системи та шлунка. До того ж, «невиспаний» організм візьметься накопичувати вуглеводи й жири, щоб були хоч якісь запаси енергії, а це прямий шлях до гормональних змін, посилення апетиту та зайвих кілограмів.

Жайворонки й сови

Вкладатися о 21:00 можуть далеко не всі. А згідно із сучасними теоріями це й не обов’язково. Насправді ідеальний час для сну в кожного свій і залежить від хронотипу. Скажімо, жайворонки почуваються бадьорішими в першій половині дня та рано лягають спати, а от сови зранку майже непрацездатні, хоча ввечері сповнені енергії. Також це стосується гендерної розбіжності: жінкам слід спати на 1–2 години більше, ніж чоловікам, хоча представниці прекрасної статі краще переносять недосипання. Це пояснюється тим, що вони генетично запрограмовані на переривчастий сон (бо встають серед ночі до дитини).

Прості істини

Заслуга слоненят чи баранців у процесі засинання досить сумнівна. Тож доведеться вдатися до інших заходів:

  • вечеряти легкими стравами не пізніше ніж за 2–3 години до відпочинку;
  • випити перед сном склянку теплого молока з корицею, бо в молочних продуктах міститься амінокислота триптофан, що сприяє виробленню гормона сну – мелатоніну;
  • займатися спортом тричі на тиждень;
  • обмежити чай, каву, не кажучи вже про енергетичні напої;
  • за годину до сну влаштовувати регулярні вечірні прогулянки, які наповнять організм киснем;
  • вкладатися в один і той самий час без гаджета в руках.

Healthy and Happy: Неврологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.