Змова проти шкіри

Сонце може не тільки подарувати засмагу, а і спровокувати подразнення. Розберімося, чи варто нарікати лише на ультрафіолет, і хто справжній ініціатор проблеми.

Анна КУЧМА, дерматовенеролог ІІ категорії, косметолог, дерматовенеролог дитячий

“Навіть звичайнісінькі знеболювальні спроможні підбури- ти ультрафіолет перетворити вашу шкіру на місце аномальної дії”.

 

Скарга на сонце

Надмірна реакція на ультрафіолет, що проявляється фоточутливими дерматозами – поширена неприємність, особливо коли розпочинається такий любий серцю сезон мандрівок. Хоча в літних проблемах так і кортить звинуватити небесне світило, однак цього разу ультрафіолет не є підозрюваним №1, бо він лише один із виконавців. Замовник негараздів – організм із подачі певних чинників, які підвищують фотосенсибілізацію, тобто збільшують чутливість до сонячного проміння. Тож аби не просидіти літні дні в чотирьох стінах, треба знайти та спробувати нейтралізувати винуватців сонячного бунту.

 

ТОП-5 провокаторів

 1. Медикаменти. Є ліки, хімічні формули яких збільшують чутливість епідермісу до ультрафіолету, і шкіра стає беззахисною перед хвилями UVA укупі з UVB. Серед провокаторів – деякі види знеболювальних, сечогінних, протизапальних засобів, статинів, антидепресантів, ретиноїдів, протигрибкових і цукрознижувальних препаратів, антибіотиків і навіть оральних контрацептивів.
 2. Косметичні засоби. Омолоджувальні креми, покликані нести красу та молодість, можуть додати ще й прищів і почервонінь, якщо контактуватимуть із сонцем. На це здатні такі їх інгредієнти, як ретинол та третиноїн, а також АНА-кислоти, спирти та олії.
 3. Парфуми. Вони тішать своїм ароматом, та можуть нашкодити зовнішності. Відомі аж ніяк не поодинокі випадки, коли на місцях нанесення туалетної води любителі парфумів виявляли сліди їх взаємодії з ультрафіолетом.
 4. Печінка і К. Якщо вона вдається до бунту, можна чекати не тільки болю в животі та появи пігментних плям, а й фоточутливості шкіри. Алергічні реакції на сонячні ванни не рідкість і від інших порушень у роботі ШКТ. А також від проблем з обмінними процесами при ендокринних захворюваннях
 5. Зміни гормонального фону. Найяскравіші зазвичай відбуваються під час вагітності та лактації.

 

Портрет фотодерматозу

Після сонячного дотику можна очікувати почервоніння, на кшталт опіку, а також дрібні рожеві висипання та пухирці, набряк, свербіж. Симптоми можуть з’явитися через кілька годин після перебування під променями й винятково на доступних для ультрафіолету місцях. Найбільше страждають: обличчя, шия, зона декольте, плечі, зовнішній бік кистей. Якщо йдеться про фоточутливість через зовнішні подразники, ризикують ділянки, куди ви нанесли крем чи парфум.

Діагностика може ускладнюватися затримка- ми у швидкості реакції на 48 і більше годин або проявами алергії на ділянках шкіри під одягом. Отже, з’ясувати діагноз і допомогти позбутися неприємностей під силу тільки кваліфікованому лікарю-дерматологу.

 

План дій

Рекомендації дуже прості у виконанні. То що робити?

По-перше, звертати увагу на етикетки та інструкції ліків, і в разі зазначення їх фотосенсибілізуючих здібностей обирати аналогічні, але сонцебезпечні. Так можна вчинити, наприклад, зі знеболювальними, віддавши перевагу парацетамолу замість ібупрофену.

По-друге, на час літнього періоду відмовитися від косметичних засобів із небезпечними інгредієнтами.

По-третє, максимально дбати про захист: носити капелюх, сонцезахисні окуляри, легкий натуральний одяг. Відмовитися від сонячних ванн у пік ультрафіолетової активності й користуватися фотозахисними засобами.

По-четверте, в разі виникнення реакції використовувати заспокійливі спреї та гелі для відновлення шкіри.

 

Група ризику

Науковці дослідили, хто з жителів планети найбільше вразливий до сонячної алергії:

 • білявки зі шкірою І фототипу;
 • майбутні мами та жінки, які годують груддю;
 • маленькі діти;
 • шанувальники соляріїв;
 • пацієнти, котрі тривалий час отримують системну терапію;
 • люди, які вживають у їжу певні овочі, фрукти та зелень: цитрусові, селеру,
 • петрушку.
___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.