Жировий гепатоз печінки – поширена проблема сучасності

ГоловнаСтаттіЖировий гепатоз печінки — поширена проблема сучасності
Пузенко Євгенія Анатоліївна

Пузенко Євгенія Анатоліївна

лікар-гастроентеролог вищої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2015 року
Рекомендуємо також

Зміст

Жировий гепатоз – хронічне захворювання печінки, при якому в гепатоцитах відкладається надлишкова кількість жирових фракцій, переважно тригліцеридів. Здорова печінка містить невелику кількість жиру і його збільшення розцінюється як захворювання. Цей стан має безліч назв: стеатоз, гепатоз, жирова дистрофія печінки, неалкогольна хвороба печінки, тому що до її розвитку призводять фактори, а не пов’язані з вживанням алкоголю. На цій стадії печінкові клітини містять 5-10% жиру. Вторинний стеатогепатоз так само виникає при швидкій втраті ваги, в тому числі при схудненні і, звичайно, при голодуванні.

Поступово відбувається заміщення здорової тканини жировим відкладеннями. Прогресування захворювання може призвести до запалення органу, тоді виникає стеатогепатит, що призводять до загибелі клітин. При відсутності адекватних терапевтичних заходів, наступною стадією розвитку жирової хвороби є фіброз (заміщення частини органу функціонально неактивною сполучної або рубцевої тканиною), що в свою чергу призводить до цирозу.

Причини жирового гепатозу печінки

Основними причинами виникнення патології є генетична зумовленість, вікові фактори. У групі ризику також пацієнти мають надлишкову масу тіла і ожиріння, які ведуть малорухливий спосіб життя, вживають висококалорійну їжу, мають порушення чутливості до інсуліну, підвищений рівень глюкози та порушення ліпідного обміну. На початкових стадіях гепатоз не має клінічних проявів. Його знаходять випадково при плановому обстеженні та при діагностиці з приводу патологій. Іноді можуть турбувати неспецифічні скарги: слабкість, підвищена стомлюваність, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї.

Діагностика

Для більш точної діагностики проводяться спеціальні дослідження. В першу чергу це УЗД органів черевної порожнини, яке виявляє збільшення розмірів органу і зміна його структури. Так само у пацієнтів з жировою хворобою є підвищений рівень певних лабораторних показників: АЛТ, АСТ, феритину, сечової кислоти, холестерину, тригліцеридів. Але “золотим стандартом” встановлення остаточного діагнозу вважається біопсія, коли спеціальною голкою береться шматочок тканини печінки, потім його фарбують і вивчають мікроскопічну структуру. На сьогоднішній день впроваджується новий метод обстеження – фібросканування.

Лікування і профілактика

При лікуванні початкової стадії гепатозу перевага віддається правильному і сбалансированному харчування, яке сприяє корекції метаболічних порушень і ожиріння за рахунок зменшення калорійності добового раціону. За основу беруться основні положення середземноморської дієти: мінімальна теплова обробка продуктів, свіжоприготовані страви, відсутність фастфуду та напівфабрикатів, рафінованих продуктів; збалансоване вживання тваринних і рослинних жирів, що включає горіхи, насіння, масла; основне джерело білка – морепродукти, бобові, твердий сир, яйця, червоне м’ясо 1-2 рази на тиждень; мінімум кондитерських виробів і простих вуглеводів, складні вуглеводи без дріжджовий хліб, неочищений рис, макаронні вироби з твердих сортів пшениці; сезонні овочі і фрукти в свіжому і тушкованому вигляді.

Велика увага приділяється аеробному фізичному навантаженні, яке здатне позитивно вплинути на жировий обмін, оптимізуючи витрату калорій. Рекомендується помірна активність: швидка ходьба, плавання, кардіотренування. За рекомендацією ВООЗ тривалість занять повинна складати 150 хвилин в тиждень. Це становить основну стратегію лікування.

Для лікування запальних і дегенеративних змін печінки фахівці вживають гепатопротектори. Ці препарати мають протизапальну, антиоксидантну, детоксикаційну властивостями.

При своєчасній діагностиці, правильному лікуванні, щорічному спостереженні і усунення основних джерел проблеми прогноз для пацієнта буде сприятливий.

Євгенія ПУЗЕНКО, лікар-гастроентеролог вищої категорії

Healthy and Happy: Гастроентерологія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції
Ви проживаєте разом з хворим на COVID-19?
Ви проживаєте разом з хворим на COVID-19?

Пропонуємо убезпечити себе від інфікування шляхом проходження профілактичної терапії в рамках клінічного дослідження на базі медичного центру Healthy&Happy. Участь –