Жіночі ритми: хто керує?

Із появою смартфонів і спеціальних застосунків відстежування менструального циклу стало справою необтяжливою. А про те, чому це дуже важливо – не зайве нагадати.

 

Світлана ФОМЧЕНКО, акушер-гінеколог І категорії, лікар УЗД

“Стежити за регулярністю циклу потрібно не лише для того, щоб дізнатися про настання вагітності. Цей показник характеризує стан жіночого здоров’я”.

 

Що відбувається?

Обрахунок циклу розпочинається від першого дня регул і до першого дня наступних місячних. За цей проміжок організм встигає виконати купу роботи, й відбувається вона під керівництвом різних начальників.

  1. Фолікулярна фаза (1–14-й дні)

На початку місячних естрогенів виробляється мінімум. Але гіпофіз уже готовий дати відмашку фолікулостимулювальному гормону: «Поїхали!» Тож на 4–7-й день розпочинається активне визрівання фолікулів і підвищення рівня естрогену, який забезпечує насичення оболонки матки необхідними речовинами, а також сприяє продукуванню слизу – транспортного засобу для сперматозоїдів.

Як впливає? Стрибок естрогенів підвищує сексуальний потяг, а заразом покращує стан шкіри, волосся, нігтів. Тільки-но місячні минули, напругу часів ПМС і критичних днів як вітром звіяло – це ідеальний час для відпочинку. Боротися з зайвою вагою також краще у період між місячними та овуляцією.

  1. Овуляторна фаза (14–15-й дні)

Яйцеклітина виходить із фолікула, аби поквапитися на зустріч зі своїм обранцем. Імовірність зачаття максимальна.

Як впливає? Привабливість також максимальна. А оскільки природа дбає про покращення демографічної ситуації, вона передбачила в період овуляції ще й активізацію ділянок мозку, відповідальних за ризик – аби красу помножити на готовність до пригод. Крім того, на період з 14-го по 18-й день (отже, захоплюємо наступну фазу) припадає «найкращий день місяця», коли ви ніби літаєте на крилах і все легко вдається.

  1. Лютеїнова фаза (15–28-й дні)

На місці фолікула утворюється жовте тіло, яке починає посилено продукувати гормони з метою підготовки до вагітності. Під дією прогестерону, по-перше, потовщується ендометрій, аби успішно відбулася імплантація ембріона, а по-друге, розслабляються м’язи матки для уникнення переривання вагітності. Запліднення не відбулося? Рівень гормонів падає, і організм позбувається ендометрію, тобто починаються наступні місячні.

Як впливає? Спазмолітична дія прогестерону поширюється на весь організм і може спровокувати набряки, певні порушення у травленні тощо. З’являється нервозність, що досягає свого піку за день до місячних. Тож доленосні рішення і тим паче – з’ясування стосунків краще відкласти. Тримайтеся, завтра стане легше.

 

Що врахувати?

Змінюючи один одного, жіночі гормони диктують свої правила всьому організму, тому день циклу потрібно знати, аби вчасно запланувати візити:

до гінеколога. Безпосередньо перед місячними огляд може бути більш дискомфортним – усе через набряки. Крім того, УЗД щодо патологічних змін (поліпів чи підслизових міом) буде інформативнішим у першій половині циклу, при більш тонкому ендометрії (6–9-й день). А ось тоді, коли потрібно з’ясувати характер кісти – фізіологічний або патологічний, може знадобитися кілька візитів у різних фазах.

до мамолога. У першій фазі циклу, на 5–12-й день молочні залози перебувають у спокійному стані, натомість у лютеїновій фазі відбувається розширення проток і альвеол, що ускладнює діагностику.

до косметолога. Якщо маніпуляції пов’язані з бодай найменшою травматизацією, їх не варто проходити під час місячних. А в першій фазі, коли активізуються естрогени, – саме час! Ці гормони також беруть участь у коагуляції крові та синтезі білків, необхідних для загоювання.

до лаборанта. Час здачі аналізів на рівень гормонів, особливо статевих, обов’язково потрібно узгодити з лікарем.

 

Ефективний контрацептив?

Як відомо, найбільш сприятливим періодом для зачаття є овуляторна фаза. Натомість 5 днів до і після менструації вважають порівняно безпечними. Ефективність природної контрацепції – близько 90 %, тож якщо ви не поспішаєте стати батьками, покладатися лише на цей метод ризиковано.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.