Що відбувається з жіночим організмом під впливом гормонів?

Healthy&Happy » Статті » Гінекологія » Що відбувається з жіночим організмом під впливом гормонів?
Фомченко Світлана Павлівна

Фомченко Світлана Павлівна

лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар ультразвукової діагностики

Працює в Healthy and Happy

з 2017 року
Рекомендуємо також

Зміст

Маючи інформацію про те, що відбувається з жіночим організмом на кожній із гормональних фаз можна не лише планувати вагітність, а й спланувати візити до лікаря.

Як розрахувати гормональну фазу?

Обрахунок циклу розпочинається від першого дня регулярних місячних і до першого дня наступних. За цей проміжок організм встигає виконати купу роботи, й відбувається вона під керівництвом різних начальників.

  1. Фолікулярна фаза (1–14-й дні)

На початку місячних естрогенів виробляється мінімум. Але гіпофіз уже готовий дати відмашку фолікулостимулювальному гормону. Тож на 4–7-й день розпочинається активне визрівання фолікулів і підвищення рівня естрогену, який забезпечує насичення оболонки матки необхідними речовинами, а також сприяє продукуванню слизу – транспортного засобу для сперматозоїдів.

Що відбувається з жіночим організмом в цій фазі? Стрибок естрогенів впливає на зростання лібідо, покращує стан шкіри, волосся, нігтів. Тільки-но місячні минули, а з ними і напруга часів ПМС і критичних днів, настає ідеальний час для відпочинку. Боротися з зайвою вагою також краще у період між місячними та овуляцією.

  1. Овуляторна фаза (14–15-й дні)

Яйцеклітина виходить із фолікула, аби поквапитися на зустріч зі своїм обранцем. Ймовірність зачаття максимальна.

Що відбувається в цій фазі? Жінка має максимально привабливий вигляд. А оскільки природа дбає про покращення демографічної ситуації, вона передбачила в період овуляції ще й активізацію ділянок мозку, відповідальних за ризик – аби красу помножити на готовність до пригод. Крім того, на період з 14-го по 18-й день (отже, захоплюємо наступну фазу) припадає «найкращий день місяця», коли ви ніби літаєте на крилах, і все легко вдається.

  1. Лютеїнова фаза (15–28-й дні)

На місці фолікула утворюється жовте тіло, яке починає посилено продукувати гормони з метою підготовки до вагітності. Під дією прогестерону, по-перше, потовщується ендометрій, аби успішно відбулася імплантація ембріона, а по-друге, розслабляються м’язи матки для уникнення переривання вагітності. Запліднення не відбулося? Рівень гормонів падає, і організм позбувається ендометрію, тобто починаються наступні місячні.

Що відбувається в цій фазі? Спазмолітична дія прогестерону поширюється на весь організм і може спровокувати набряки, певні порушення травлення тощо. З’являється нервозність, що досягає свого піку за день до місячних. Тож доленосні рішення і тим паче – з’ясування стосунків краще відкласти.

Як використовувати знання про гормональні фази?

Отже, змінюючи один одного, жіночі гормони диктують свої правила всьому організму, тому день циклу потрібно знати, аби вчасно запланувати візити:

  • до гінеколога. Безпосередньо перед місячними огляд може бути більш дискомфортним – усе через набряки. Крім того, УЗД щодо патологічних змін (поліпів чи підслизових міом) буде більш інформативним у першій половині циклу, при більш тонкому ендометрії (6–9-й день). А ось тоді, коли потрібно з’ясувати характер кісти – фізіологічний або патологічний, може знадобитися кілька візитів у різних фазах;
  • до мамолога. У першій фазі циклу, на 5–12-й день молочні залози перебувають у спокійному стані, натомість у лютеїновій фазі відбувається розширення проток і альвеол, що ускладнює діагностику;
  • до косметолога. Якщо маніпуляції пов’язані з бодай найменшою травматизацією, їх не варто проходити під час місячних. А в першій фазі, коли активізуються естрогени, – саме час! Ці гормони також беруть участь у коагуляції крові та синтезі білків, необхідних для швидкого загоєння;
  • до лаборанта. Час здачі аналізів на рівень гормонів, особливо статевих, обов’язково потрібно узгодити з лікарем.

Планування вагітності

Найбільш сприятливим періодом для зачаття є овуляторна фаза. Натомість 5 днів до і після менструації вважають порівняно безпечними. Ефективність природної контрацепції – близько 90%, тож якщо ви не поспішаєте стати батьками, покладатися лише на цей метод ризиковано.

Регулярність циклу у жінок. Місячні Світлана ФОМЧЕНКО, акушер-гінеколог І категорії, лікар УЗД

“Стежити за регулярністю циклу потрібно не лише для того, щоб дізнатися про настання вагітності. Цей показник характеризує стан жіночого здоров’я”. 

Healthy and Happy: Гінекологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Facebook
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!