Залізна логіка. Залізодефіцитна анемія

ГоловнаСтаттіЗалізна логіка. Залізодефіцитна анемія
Андрій Володимирович Петрушев

Андрій Володимирович Петрушев

лікар-анестезіолог вищої категорії, лікар-терапевт

Працює в Healthy and Happy

з 2018 року
Рекомендуємо також
Брудна історія
Дерматологія
Брудна історія
Крути педалі!
Ортопедія
Крути педалі!

Зміст

Робота виснажує, домашні клопоти доводять до безтями, рідні дратують, власне відображення у дзеркалі вганяє у депресію. Вам просто потрібне… залізо.

Залізо в питній воді – зло, залізо в організмі – благо. Цей елемент є головним складником гемоглобіну, а отже, й еритроцитів – червоних кров’яних тілець, які відповідальні за доставку кисню від легенів до різних органів і систем. Тож дефіцит заліза – це брак кисню. Спробуйте не дихати. Виходить? А тепер уявіть, як ваші внутрішні органи сумують без О2.

Корінь зла

Не звинувачуйте в усіх негараздах начальника, близьких чи косметолога з перукарем, натомість шукайте проблему в собі. А допоможуть докопатися правди люди з вищою медичною освітою. Повіримо їм, що часто ворогом бадьорості, врівноваженості, гладенької шкіри та здорового рум’янцю є не розхитана нервова система чи ПМС, а брак заліза у крові. До речі, з менструальним циклом дефіцит заліза пов’язаний найтіснішим чином, але про це пізніше. Зараз трохи розберемося в термінах і поняттях. У медицині проблеми з залізом називають залізодефіцитною анемією. Саме вона є лідером серед усіх відомих людству анемій, коли йдеться про жінок. Так, крім залізодефіцитної бувають також анемії при хронічних захворюваннях, а також мегалобластні – коли бракує вітаміну В12 або фолієвої кислоти, гемолітичні – якщо еритроцити занадто активно руйнуються, та апластичні – коли червоний кістковий мозок не здатен виробляти червоні клітини крові. Проте нас цікавить лише залізо.

Причини для атаки

 • ви їсте лише ті продукти, де залізом і не пахне;
 • залізо надходить у шлунок, але погано всмоктується, бо ви роками ігноруєте холецистит чи хоробро терпите напади гастриту;
 • ферменти, які відповідають за вбудовування заліза у структури гемоглобіну, не виконують своєї функції. Тут усе значно складніше.

Ознаки дисбалансу

На початку свого вторгнення анемія вестиме шпигунське життя: шкодитиме тишком-нишком. Отож, про неї ви дізнаєтеся або випадково, здавши аналіз на гемоглобін, або якщо вона вже перестала чаїтися. У такому разі ви дізнаєтеся, що таке:

 • задишка, серцебиття, запаморочення, головний біль, сонливість і тотальна слабкість;
 • шалене лущення шкіри, порідшання шевелюри та сиві волосини, тріщинки у кутиках рота і на язиці, які зникають та з’являються знову;
 • постійно мокрий ніс і хворе горло.

Поклади заліза

Аби переконатися, що ви на правильному шляху, здайте аналіз крові й дізнайтеся свої цифри гемоглобіну. Треба залізо? Тоді, власне, де шукати.

У м’ясі. Ви точно знайдете залізо в яловичій чи курячій печінці, яловичому язиці, м’ясі кролика. Сюди ж – яєчні жовтки.

 • В овочах і фруктах. Буряк, морква, яблука обіцяють взятися до роботи зі збільшення заліза у вашому організмі, тільки-но ви зміните раціон. Гранати, які містять аскорбінову кислоту, що покращує всмоктування потрібного елемента в шлунково-кишковому тракті, – обов’язкові у вашому меню. Не забудьте про зелень (шпинат, петрушка, кріп, селера), що містить фолієву кислоту, яка стимулює вироблення червоних клітин крові та сприяє засвоюванню заліза з їжі.
 • У кашах. Зверніть увагу на гречку – ідеальний варіант.
 • У ягодах. Згадайте про чай із плодів шипшини чи компоти з чорної смородини.
 • У солодощах. Чорнослив, мигдаль і чорний шоколад відкриються для вас в іншому світлі.

Пошуки тривають

Якщо нове меню не змінило рівень гемоглобіну, продовжимо пошуки в іншому місці. Так, у кабінетах профільних лікарів. По-перше, якщо є симптоми проблем з ШКТ – у гастроентеролога, по-друге, якщо менструації надто рясні – в гінеколога. До речі, не варто недооцінювати щомісячні втрати на залізному фронті. Їх не можна просто заїсти біфштексами з яловичини, потрібна медична стратегія. Майте на увазі, що деякі гінекологічні проблеми, наприклад ендометріоз, можуть бути причиною сталої анемії. І тільки спеціаліст дасть цьому раду. 

Залізодефіцитна анемія у цифрах

 • 110–90 г/л – легка форма
 • 90–70 г/л – середня
 • 70 г/л і менше – важка

Залізодефіцитна анемія

Андрій ПЕТРУШЕВ, лікар-терапевт, анестезіолог

“Жінки більше схильні до залізодефіцитної анемії через особливості організму та циклічні втрати крові”.

Healthy and Happy: Терапія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції
Хейлопластика зі знижкою -20%!
Хейлопластика зі знижкою -20%!

Усунення дефекту губ (пластика верхньої губ / пластика Bullhorn) – корекція губ хірургічним шляхом для покращення зовнішнього вигляду, усунення косметичних