З льоду в полум’я

Санчата готують улітку, вози – взимку, а тіло й дух до пірнань в ополонку – восени. Правильно стартувавши, ви отримаєте купу бонусів, зокрема потужну імунну систему й антидепресивні настрої. Поїхали?

Лілія ПАНАСЕВИЧ, лікар загальної практики, сімейний лікар І категорії

“Починати загартовування можна лише за умови хорошого стану здоров’я. Позбавтеся гострих респіраторних захворювань, проконсультуйтеся з лікарем щодо своїх хронічних проблем – і вперед”.

 

Підручні матеріали

Для загартовування підійдуть мало не всі природні ресурси, що є над, під і поряд із нами. Сонце, вода, пісок, трава – складові успішного оздоровлення. І не варто обмежуватися однією стихією, сміливо комбінуйте, бо формула здоров’я багатогранна: свіже повітря + фізичні вправи + водні процедури. Головне, не припускатися помилок героя відомої народної приказки, лоб якого постраждав від надмірної заповзятості. Тому пам’ятайте, що:

Свіже повітря – ваш добрий друг, а друзів, як відомо, не кидають зі зміною сезону. Години прогулянок улітку з похолоданням перетворюються на міні-забіги між квартирою та офісом, а в декого проміжною ланкою стає ще й авто. Втім, спеціалісти вважають, що прохолодне повітря – чудовий елемент загартування. Та важливо не перестаратися й не гуляти до посиніння.

Фізична активність корисна й у спортзалі, і вдома, і на свіжому повітрі, де в такт із рухами тіла легені насичуються добірним лісовим чи парковим киснем. Тому у ваших інтересах переглянути щільний графік і вписати туди пробіжки, зарядку або просто піші прогулянки. І не забувайте, що ви не член збірної з легкої атлетики. Ваша мета – покращити здоров’я, а не обігнати всіх і заробити максимальні бали журі.

Вода також потребує розважливого ставлення. Каскад бризок у літньому душі може не тільки обіцяти зиму без застуд, а і спричинити загострення хронічних захворювань нирок чи вен. Знижувати температуру варто обережно й без поспіху.

 

Зимові забавки

Крижані процедури на Водохреще ваблять любителів екстриму, але оздоровчий ефект від купання можна не помітити через раптове запалення легенів. Тому дружбу з водою добре починати не 19 січня в ополонці, а восени у ванній з губкою чи змоченим у кімнатній воді рушником для обтирання. Або максимум – з обливань за такою схемою: облийте верхню половину тіла й витріть її насухо, а потім те саме зробіть із нижньою. Діти, не менше за дорослих, потребують гартувальних практик. Немовлятам корисні повітряні ванни та обтирання вологою губкою, а потім можна братися й до обливання.

 

Золоте правило контрасту

Контрастний душ – особлива графа у списку методів загартовування і мистецтво оздоровлення, яким варто оволодіти. Ви гадаєте, що це просто почергове відкривання синього й червоного кранів? Ні, водяний контраст потребує системного підходу.

По-перше, homo sapiens – теплолюбні істоти, а не риби холодних морів, тож починати кожну процедуру варто не з 15, а з 33–35 градусів із поступовим підвищенням температури до відверто гарячої та зниженням до дуже холодної. Й усе на засадах поступовості.

По-друге, контраст гаряче-холодне непогано підбадьорює імунітет, але зовсім не обов’язково примушувати організм панікувати через велику кількість перепадів за один раз. Перші кілька тижнів варто обмежитися одним перемиканням і лишатися під максимально гарячою та максимально холодною водою до 20–30 секунд. Згодом організм звикне і легко долатиме два й більше стрибків. Головне – завершувати процедуру на холодній ноті.

 

Загартовування сили волі

Випробовуючи тіло, ви випробовуєте й дух. Комфортно й весело стане не раніше, ніж за кілька тижнів, а може й місяців від початку гартувального сезону. Стільки само доведеться чекати й оздоровчого ефекту. Тож озбройтеся терпінням і усвідомленням своїх переваг на тлі нетренованих колег. Ви лишень подумайте: загартований організм, опиняючись у надмірному холоді чи спеці, змінює внутрішню температуру лише на десяті частини градуса. А незагартований потерпає від перепадів у 2–3 градуси. Результат – зниження імунітету та лікарняні.

 

Ложка дьогтю

Є маленький нюанс. Бодай місяць перерви в напруженому графіку гартувальних процедур – і всі зусилля нанівець. Організм одразу виходить на «нульовий» рівень, і прощавайте всі переваги. Спрацьовує жорсткий спортивний закон: аби не втратити здобуте, треба постійно працювати.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.