Витівки снігової королеви. Контактний дерматит

Як це не дивно, але низька зимова температура може бути провокатором контактного дерматиту, який часто називають алергією на холод. Чи це дійсно алергія?

Контактний дерматит

Анна КУЧМА, лікар-дерматовенеролог II категорії дитячий та дорослий

“Сухість у приміщеннях узимку – провокатор шкірних проблем. Зволожуйте повітря та дбайте, аби в кімнатах не було жарко”.

Хто ризикує найбільше?

Насправді, мова йде не зовсім про алергію, це швидше симптоми ксерозу (сухості) шкіри або контактного дерматиту, які загострюються під дією провокативних чинників. У кого можливі проблеми?

  • По-перше, у колишніх та нинішніх пацієнтів з атопічним дерматитом, екземою, псоріазом. Особливо часто проблеми виникають у тих, хто страждав від дерматологічних проблем у дитинстві.
  • По-друге, у шанувальників бронзової засмаги. Зазвичай, це не білявки з блакитними очима, а люди II-III фототипу, бо саме вони можуть годинами смажитися на сонці, уникаючи миттєвих опіків.
  • По-третє, у власників сухого типу шкіри, що значно розширює список постраждалих.

Усі фактори ризику об’єднує одна спільна риса – вони спричиняють пошкодження шкірного покриву, зазіхаючи на цілісність місцевого імунітету. 

ТОП-5 провокаторів

Взимку не лише холод згубно діє на шкіру, провокуючи появу почервоніння, тріщинок, лущення. Крім низьких температур на руку зимі працюватимуть: 

  • Відсутність рукавичок. Без захисту рук мороз і вітер перетворюють гладеньку шкіру на грубу, почервонілу, обвітрену.

Що робити? Згодиться будь-який варіант рукавичок, окрім хіба що вовняних, бо вовна подразнює шкіру й сама по собі може провокувати появу тріщинок та свербіж. Ідеальний матеріал – фліс. 

  • Любов до гарячої води. Взимку важко втриматися від спокуси й за нагоди погріти руки під краном. А даремно – надто гаряча вода сушить шкіру.

Що робити? Тим, хто бажає мати ідеальну шкіру, взимку варто дотримуватися принципу – миємо-змащуємо. Й користуватися зволожувальним кремом щоразу після миття. 

  • Мийні засоби. Пральний порошок, засоби для миття посуду, гелі для душу, а антибактеріальне мило – й поготів не тільки сушать і подразнюють шкіру, а й руйнують місцевий імунітет.

Що робити? Як альтернативу милу використовуйте м’які засоби з PH 5,5 або спецзасоби для чутливої шкіри. 

  • Нехтування правилами догляду. Взимку з’являтися на вулиці без крему та не користуватися засобами для підвищення місцевого імунітету шкіри нераціонально.

Що робити? Холодний період потребує кардинальних дій і особливо ретельного догляду. Так, звичайні креми для рук мають силу, лише якщо йдеться про нормальну шкіру, а для сухої потрібні регенерувальні, бар’єрні засоби. Тож зимовий must have – лікувальна косметика: ліпідопоновлювальні засоби та колдкреми. А також варіант при суперсухості – лінійки для атопічної шкіри. Спеціалізована косметика дає ефект невидимих рукавичок: крем м’яко огортає шкіру без відчуття жирності чи стягнутості. За ознак сухості на фоні схильності до екзем потрібна спеціальна косметика для цієї конкретної проблеми – оптимальну стратегію захисту доцільно визначити разом із дерматологом. 

  • Дефіцит вітамінів. Як свідчить практика, місцевий імунітет вимагає не лише зовнішньої допомоги, а і внутрішньої підтримки.

Що робити? Найважливіші компоненти для здоров’я шкіри – вітаміни D, А, Е та омега-3. Спеціалісти запевняють, що саме ці речовини є регуляторами сухості та зволоженості. Оскільки сонця взимку марно чекати, отже, у шкірі вітамін D не вироблятиметься до настання теплих деньків, слід приймати його у вигляді крапель або капсул. Продукти, що містять омега-3 жирні поліненасичені кислоти: червона риба, яйця, печінка. Вітамін А ви отримаєте з риб’ячим жиром, ікрою, жовтком, а Е – з олією, горіхами, насіння соняшника Також фахівці радять у холодний період, особливо при екземах рук, приймати біологічно активні добавки.

Гендерна складова

Хай там як, але жіноча шкіра більш чутлива до температурних падінь. Хоча б тому, що вона тонша й більше схильна до сухості. У чоловіків – грубіша й жирніша. Це щодо обличчя. Стосовно рук, тут усе просто – жінки частіше миють, прибирають, перуть і загалом активніше контактують із побутовою хімією, тому й розплачуються за це шкірними проблемами. Цікавий нюанс: один із провокаторів зимового загострення екземи – захоплення гель-лаком, адже лампи провокують фотопошкодження шкіри рук. Вихід – частіше робити перерви між візитами до майстра з манікюру.

Healthy and Happy: Дерматологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.