Роль мікроелементів, вітамінів та пробіотиків в посиленні імунітету та запобіганні вірусній інфекції

ГоловнаСтаттіРоль мікроелементів, вітамінів та пробіотиків в посиленні імунітету та запобіганні вірусній інфекції
Воронюк Тетяна Петрівна

Воронюк Тетяна Петрівна

лікар-педіатр вищої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2008 року
Рекомендуємо також

Зміст

Адекватний імунний захист може відбуватись лише у разі, якщо організм отримує необхідну кількість вітамінів та мікроелементів. Важливу роль в цьому відіграють вітаміни А, D, С, Е, В6 та В12, а також фолієва кислота, цинк, селен, залізо, мідь. Вони беруть активну участь у роботі імунної системи, при цьому імунна реакція залежить від достатньої кількості кожного з перелічених елементів.

Сьогодні людина перебуває в перманентному стані вітамінних дефіцитів. При цьому є докази, що стан імунної системи напряму залежить від стану мікрофлори кишківника. Тому найбільш ефективним є не просто вживання вітамінів та мікроелементів, а комбінованих засобів, які містять в собі ще й пробіотики. Їх завдання підтримувати необхідну мікрофлору кишківника, що забезпечує краще засвоєння необхідних нутрієнтів та захист від патогенних мікроорганізмів.

Який буває імунітет?

Існує два види імунітету: вроджений та набутий.

Вроджений імунітет – це той, який ми отримуємо від народження і який бореться з патогенними мікроорганізмами на основі їх схожих характеристик. Імунітет має декілька захисних бар’єрів: фізіологічні (шкіра та слизові оболонки) та біохімічні (наприклад, слина). Реакція вродженого імунітету має неспецифічний лейкоцитарний характер. Вроджений імунітет, в основному, залежить від генетичних даних та фізіологічних особливостей.

Набутий, або адаптивний імунітет – це антитіла, які виробляються у відповідь на збудник. Якщо бар’єрний захист вродженого імунітету пропустив шкідника в організм, то підключаються специфічні захисні реакції за участю Т-лімфоцитів (цитотоксичний) та В-лімфоцитів (гуморальний). Набутий залежить від стану вродженого та від набору хвороб, якими перехворіла людина.

Імунна система посилюється з віком. В дитячому віці вона незріла та нестійка, захист відбувається лише завдяки вродженому імунітету. У дорослих імунітет тримається завдяки вродженому та набутому імунітету, та є стійким, а в похилому віці відмічається зниження імунітету. Вважається, що для становлення набутого імунітету важливу роль відіграє те, якими хворобами перехворіла дитина. Тому цілком нормально, що діти хворіють частіше за дорослих.

На загальний стан імунної системи, крім вродженого та набутого імунітетів, впливає спосіб життя людини. Сила імунітету залежить від харчування, наскільки воно є повноцінним та збалансованим, а також від екології та присутності у житті хронічного стресу. Все це впливає на кількість нутрієнтів, які надходять та залишаються вільними у разі потреби захищати організм від патогенних мікроелементів.

Роль імунітету в боротьбі з COVID-19

Не дивлячись на те, що коронавірусна інфекція ще доволі молоде захворювання, але вже є виявлений та підтверджений взаємозв’язок між процесом одужання та стійкою імунною відповіддю.

Нутрієнти беруть активну участь в тому, щоб запустити імунну відповідь як вроджену, так і адаптивну. Саме необхідна кількість нутрієнтів відповідає за перебіг запальних реакцій в організмі. Також є докази, що саме в організмі з вітамінними дефіцитами виробляються нові більш вірулентні штами вірусів, а також, якщо немає адекватної відповіді, то віруси по-різному себе поводять. Наприклад, через відсутність адекватної реакції імунного захисту, віруси, в тому числі коронавірус, може викликати надмірну цитокін-опосередковану імунну реакцію. Це може спричинити більш тяжкий перебіг хвороби.

Мікронутрієнти відіграють важливу роль в посиленні імунітету, і є докази того, що різні дефіцити також ведуть до більш важкого перебігу хвороби. Наприклад, за даними ВООЗ, в світі більше 30% людей страждають на дефіцит цинку, в той же час є дані, що 16% людей мають інфекції нижніх дихальних шляхів через нестачу саме цього важливого мікроелементу.
Враховуючи відсутність специфічних противірусних препаратів, в тому числі і проти коронавіруса, посилення імунної системи залишається єдиною дієвою стратегією проти будь-яких вірусних інфекцій.

Дефіцит нутрієнтів та його зв’язок з мікрофлорою кишківника

Наразі ми маємо велику базу знань стосовно впливу різних нутрієнтів на стан імунної системи. Це дозволяє говорити про певні рекомендації щодо харчування та способу життя під час пандемії, направлені на посилення імунітету та полегшення перебігу хвороби. Рекомендації створені згідно настанов Європейського товариства клінічного харчування та метаболізму (ESPEN), які нещодавно були опубліковані. Настанови складаються з рекомендацій щодо харчування пацієнтів хворих на коронавірусну інфекцію.

Головне положення настанов ESPEN – забезпечити адекватну кількість нутрієнтів та нормою білків, жирів та вуглеводів для здатності протистояти інфекції. При цьому в настановах зазначається, що у разі виявлення дефіцитів, виправляти їх необхідно за допомогою вітамінно-мінеральних комплексів та дієтичних домішок.

Для повного засвоєння усіх необхідних нутрієнтів необхідно подбати про мікрофлору кишківника, яка впливає на стан слизової оболонки та епітелію органу – одного з найважливіших захисних бар’єрів організму. Саме в кишківнику міститься 70-80% усіх імунних клітин. Кишкові дисбактеріози напряму впливають як на стан імунної системи, так і на перебіг інфекційних хвороб.

Для підтримки мікрофлори кишківника та посилення імунної системи організму в цілому рекомендують приймати пробіотики, які позитивно впливають на імунітет та допомагають протистояти вірусним інфекціям.

Імунітет дитини

Тетяна ВОРОНЮК, лікар-педіатр вищої категорії

Імунітет – це складна система. Її стан напряму залежить від кількості вітамінів та мікроелементів, а також стану мікрофлори кишківника. Збій на кожному з етапів захисту (слабкий вроджений або набутий імунітет, дефіцит нутрієнтів та дисбактеріоз кишківника) може призвести до ослаблення імунітету, а відповідно до зростання ризику захворіти на вірусну інфекцію та отримати більш тяжкий перебіг хвороби. До питання посилення імунітету важливо підходити комплексно і дбати про харчування, стан кишківника, приймати дієтичні добавки та вітамінні комплекси у разі виявлення дефіциту.

Healthy and Happy: Педіатрія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції