Вірусний пристосуванець. Герпес

Герпес

Цей вірус згадують частіше, ніж багатьох селебритіс. Він на вустах у більшості населення – причому в буквальному значенні слова. А ще він ніколи не буває колишнім.

Усе це стосується сімейства вірусів герпесу людини, яке налічує понад 200 видів. Не дивно, що в його пастку потрапляє усе, що бігає, стрибає і просто стоїть на місці. Вчені запевняють, що лише грибам і водоростям, та й то не всім, вдалося уникнути герпесної атаки. Щоправда, конкретно для homo sapiens загрозу становлять лише вісім типів, кожен з яких обрав собі певну зону впливу.

Невловима вісімка

Найбільшої поширеності досяг тип № 1 – herpes simplex, що цікавиться обличчям, особливо губами, які він «прикрашає» маленькими пухирцями з рідиною всередині. Цей різновид порівняно з колегами – сама невинність і доброзичливість, лише якісь бульки на губах пару разів на рік. А ось герпес під № 2 поселяється на слизових оболонках інтимної зони, й у разі неправильного лікування загрожує серйозними наслідками включно з безпліддям. Не меншими лиходіями є й інші представники герпетичної команди – вірус вітрянки або оперізуючого лишаю, розеоловірус, вірус Епштейна-Барр, цитомегановірус і апофеоз небезпеки – радиновірус, здатний провокувати онкологічні захворювання.

Гарантований результат

Герпес ніколи не діє навмання, а має чіткий план захоплення новачків:

  • 1-й етап: Романтичний. Ви цілуєте людину з висипом на губах, навіть у щоку, бо вірус міститься не тільки в бульбашці, а й у слині. Або робите ковток кави з чашки, яку щойно прикладав до вуст хворий суб’єкт… І вірус уже подолав перший бар’єр на своєму шляху. Майте на увазі, що ранка після лускання пухирця становить більшу небезпеку, ніж цілісна ємкість із рідиною.
  • 2-й етап: Латентний, або сплячий. Потрапивши до нового господаря, вірус не лізе на рожен і не поспішає маніфестувати свою присутність. У його інтересах лишитися непоміченим. Він пробирається до нервових клітин і вбудовується у генетичний код людини. Звісно, бійці імунітету теж не сидять склавши руки, а щодуху лупцюють варвара. Не даючи вірусу розгулятися, захисні сили виграють битву. Та зрештою перемога у війні все-таки дістається герпесу, бо часткам його ДНК вдається сховатися в анналах трійчастого нерва.
  • 3-й етап: Публічний. Коли настає час виходу нападника на люди? Тоді, як виникають відповідні умови: переохолодження чи перегрів, лихоманка, нервове перенапруження, ГРВІ чи грип, прийом антибіотиків. Тоді затворницьке життя лишається у минулому, герпес розмножується й засмучує нас горезвісними пухирцями.

Губи + очі

Герпес І типу хоч і спеціалізується на губах, та не гребує й очима. І часто причина цього – наша необачність. Ми самі легко можемо перенести інфекцію з одного місця на інше. Ви точно наступного разу ретельно вимиєте руки, торкнувшись пухирців, коли дізнаєтеся, що вірус провокує пошкодження рогівки ока – герпетичний кератит. А це вже не жарти. Це біль, свербіж, різь і перспектива втрати рогівкою прозорості. В найгіршому варіанті – цілковита втрата зору.

Ефект сплячої красуні

Сучасній медицині не під силу знешкодити герпес раз і назавжди. Та, на щастя, у більшості випадків його прояви – пухирці на губах – не більше, ніж естетична проблема. Що ж нам робити? Звісно, вести боротьбу з самими висипаннями та сконцентруватися на профілактиці чергового загострення.

  • Боротьба з пухирцями. В хід ідуть противірусні препарати місцевої та загальної дії, які гальмують активність герпесу та примушують його «заснути». Єдина пересторога: користуватися мазями обачно, аби не спровокувати резистентність вірусу до медикаментів і тим самим не ускладнити собі життя.
  • Профілактичні маніпуляції. Головне завдання – перевести герпес у сплячий латентний режим, на кшталт казкової красуні, й бажано на 100 років. Як? Не допускати до неї «принців». Захиститися від провокуючих факторів допоможе турбота про фізичне та психічне здоров’я. Це дозволить імунітету не втратити своїх позицій. 

Герпес від раку?

Обнадійливі результати досліджень на мишах отримали вчені зі США. Вони заявили, що генетично модифікований герпес гіпотетично здатний убивати небезпечні клітини й навіть запобігати появі пухлин. Чекаємо на підтвердження.

Олена ЯВОРОВСЬКА, лікар-дерматовенеролог, кандидат медичних наук

Олена ЯВОРОВСЬКА, лікар-дерматовенеролог, кандидат медичних наук

“90 % землян, а отже, кожен 9 із 10, знайомі з вірусом. Потрапивши в організм, герпес лишається в ньому назавжди”.

Healthy and Happy: Дерматовенерологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.