Випробування на міцність. Відновлення після вагітності

10–12 кілограмів у руках важкоатлета – то дріб’язок. Аналогічна вага, що її набирають під час вагітності – стрес, особливо для кісток у товаристві з суглобами та м’язами. Як допомогти їм оговтатися після пологів?

Ігор ОЛЕКСЕНКО, лікар зі спортивної медицини вищої категорії, кандидат медичних наук, заслужений лікар України

“Зміни, що трапляються під час вагітності, поширюються і на опорно-руховий апарат – кісткову, м’язову та фасціальну системи. Часом без настанов лікаря поновити їх потужність досить проблематично”.

Дивні відчуття

Під час вагітності майбутня мама стикається з купою нових відчуттів. Й незрозуміло, чи вони нормальні, чи треба терміново бігти до лікаря. Скажімо, біль у попереку – це серйозно? Чи так минеться? Не панікуйте, спеціалісти запевняють, що зазвичай цей біль – лише адаптація до нового стану.

А ось і причини дискомфорту:

  1. зміна центру ваги через збільшення об’єму та положення матки. В результаті скорочуються м’язи поперекового відділу хребта та збільшується поперековий лордоз. Простіше кажучи, хребці прогинаються вперед. До речі, носіння туфель на високих підборах у цей час посилить гострі відчуття.
  2. розтягнуті косі м’язи живота. Вони втрачають можливість достойно підтримувати баланс між передньою та задньою частинами тіла, особливо коли майбутня мама стоїть чи йде.
  3. гормони також роблять свою справу. А конкретніше, гормон релаксин розслабляє суглоби, які до цього ніколи не знали релаксу – стегново-крижові. Його ж робота – подовження зв’язок таза. А як інакше малюкові пробратися складними пологовими шляхами?

Увага, небезпека!

Отже, ми з’ясували, що дискомфорт у попереку – це, по-перше, фізіологічно, по-друге, не смертельно. У такому разі біль не надто турбує – неприємно, максимум, трохи ниє. Але бувають варіанти, коли болить так, що хочеться плакати. А інтенсивність болю залежить… від ступеня турботи про власну спину до зачаття.

В результаті поєднання давніх проблем із новими обставинами може вихлюпнути на поверхню такі неприємності:

  • грижі. Наявний на момент зачаття остеохондроз чи спондильоз, а може, зміщення хребців чи протрузії на фоні космічних навантажень упродовж 9 місяців може спровокувати загрозливі метаморфози у хребцях. Є навіть ризик почути діагноз – міжхребцеві грижі.
  • запалення корінців. Збільшення кілограмів, особливо надмірне, може спровокувати подразнення, а в деяких випадках і защемлення нервових корінців, і в перспективі – корінцевого синдрому. Також фахівці попереджають про можливий розвиток набряку й запалення нервових корінців із новою перспективою – радикуліту.
  • защемлення сідничного нерва, а саме корінців, які його формують, може познайомити майбутню маму з терміном «ішіас» – коли перепадає не тільки спині, а й ногам.

Тримаємо форму

Аби після пологів швидко повернути кісткам, суглобам і м’язам здоров’я та активність, треба добре попрацювати над собою, задіявши:

  • кінезіо тейпи. За допомогою кінезіотейпування – спеціальних стрічок, що їх наклеюють на м’язи живота, можна розвантажити спину під час вагітності краще, ніж із використанням бандажа. Як бонус тейпи допоможуть у профілактиці стрий. Вони також стануть у пригоді після появи малюка, аби відкоригувати роботу м’язів спини.
  • ізометричні вправи. Після пологів з усіх видів спортивної активності на довіру заслуговують ізометричні рухи та вправи на розтягнення м’язив. Вони ідеальні для поновлення опорно-рухового та м’язового апарату. Адже ви хочете позбутися обвислого живота? А фахівці не радять качати прес у звичний спосіб, що може погіршити ситуацію (це пов’язано з розтягненням прямого м’яза живота та збільшенням відстані між його двома половинками під час вагітності). А ізометричні вправи необтяжливі й базуються на статиці. Прикладом слугує 3-хвилинна планка. Та є й полегшений варіант: втягування живота й якнайдовше його утримування у такому стані. Також варто практикувати зависання у стійці «мабу»: коліна напівзігнуті, спина рівна.
  • корекцію хребта. Якщо після пологів ви відчуваєте періодичний чи й постійний біль у спині, значить, організм вам прямо натякає на необхідність знайти кваліфікованого майстра для відновлення роботи хребта загалом і кожного хребця зокрема. Вчасна корекція дасть змогу усунути функціональні м’язові блоки у міжхребцевих суглобах і відкоригувати зміщення хребців – звільнити нервові корінці, відновити рух. Головна умова такого щастя – не гаяти часу та звернутися до фахівця!

Healthy and Happy: Спортивна медицина

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.