Війна грибів

Людина незабаром навчиться будувати саму себе від голови до ніг на 3D-принтері, а от упоратися з грибками, які лізуть туди, куди їх не просять, виходить не завжди. Але й на них є управа!

Борис КОГАН, лікар-дерматовенеролог вищої категорії, доктор медичних наук, професор

“Одними з найпоширеніших грибкових інфекцій – до 95 % усіх випадків – є мікози стоп і нігтів”.

 

Минуло вже майже 200 років відтоді як лікар Антоні ван ЛЕВЕНГУК поінформував збентежену громадськість про те, що людина живе в симбіозі з безліччю мікроорганізмів. Напевно, це була неприємна звістка – важко сприйняти те, що всередині й зовні тебе мешкають цілі цивілізації. Та довелося змиритися, адже з’ясувалося: існувати без них ми не можемо.

Добре, що наука йде вперед, і нині ми не лише знаємо, як зберегти мирні взаємини з непроханими гістьми, а і як використовувати їх собі на користь. Наприклад, ми дружимо з корисними молочнокислими бактеріями, вживаємо пробіотики в разі зменшення їх кількості. А деякі гриби беруть участь в обмінних процесах і сприяють перетравлюванню їжі.

Але рівновага сил лишається дуже хиткою: ледь хазяїн дає слабину – і поселенці починають агресивно розширювати ареали свого проживання. Власне, це правило працює і в соціумі… Й тоді виникає хвороба.

 

Зовнішня загроза

Одними з найпоширеніших грибкових інфекцій – від них потерпають п’ятеро людей зі ста – є мікози стоп і нігтів. Щоправда, варто зауважити, що аж ніяк не всі «власники» грибкових колоній хворі: учені з Нігерійського університету імені Ннамді Азіківе з’ясували, що в 78 % випадків у здорових людей на шкірі є грибки. Ні багато ні мало – 14 різних видів. Тож коли й через які причини гриби припиняють мирне співжиття й розпочинають агресивну експансію?

Глобальні – зниження імунних сил організму, судинні зміни в кінцівках, ендокринні порушення, хронічний стрес.

Окремі, але часті – сухість шкіри стоп, схильність до утворення тріщин, носіння незручного взуття, пітливість, механічні ушкодження шкіри й нігтьових пластин, не надто ретельне дотримання правил гігієни.

Віковіу групі ризику люди похилого віку, в яких місцевий імунітет шкіри слабшає, а нігтьові пластини стають більш вразливими. Вважається, що кожні 10 років життя ризик занедужати оніхомікозом (грибковим захворюванням нігтя) підвищується у 2,5 разу.

 

Портрет ворога

Будь-які зміни нігтя можуть свідчити про грибкове захворювання. Нефахівець на око не відрізнить грибок від іншої патології нігтів, тому за найменших змін кольору, форми або щільності потрібно звернутися до лікаря. Проґавивши момент початку лікування ви ризикуєте втратити ніготь, а інфекція може поширитися на здоровіших «сусідів».

Загальні симптоми мікозу шкіри стоп: лущення, мокнуття, запальні явища, свербіж, стовщення та зміна структури шкіри. Після контакту з водою симптоматика може посилюватися. Якщо вперто не помічати проблеми, грибок озиратиметься навсібіч, і згодом до процесу долучається склепіння стопи, шкіра товстішає, з’являються мозолі, іноді гіперемія, печіння.

 

Воєнні дії

Війна є війна. І, на жаль, добровільно грибок не облишить теплу місцинку на ваших ногах. Чим довше зволікати з оголошенням воєнних дій, тим складніше буде позбутися супротивника без важкої артилерії, тим більше часу триватиме процес виселення грибків із зони їхнього комфорту.

Тож дійте! Комплексна терапія оніхомікозів передбачає місцеву обробку уражених ділянок і прийом системних протигрибкових препаратів. Не забудьте, що небезпека може чигати на вас навіть в улюбленому взутті. Тому обробка туфель і черевиків спеціальним дезінфікуючим розчином – також частина лікування та профілактики повторного зараження грибком.

 

Превентивні заходи

Усе просто! Здорова й чиста шкіра є чудовим природним бар’єром на шляху мікроорганізмів, просто треба їй трішки допомогти:

  • не носити чужого взуття;
  • мити ноги після відвідування саун, басейнів, пляжу;
  • боротися з надмірною пітливістю;
  • носити бавовняні шкарпетки та сезонне взуття;
  • у разі травмування шкіри або нігтя обробляти ранку йодом: він завадить проникненню грибка;
  • не ходити босоніж чи в шкарпетках по килимових покриттях.

 

Грибки віддають перевагу чоловікам

Цікаві дані з’ясувалися під час згаданого нігерійського дослідження: виявилося, що ділянки між пальцями стоп у чоловіків більше схильні до заселення грибками, ніж у жінок. Причину таких гендерних уподобань грибів поки що не озвучено.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.