Важливість вакцинації проти пневмококової інфекції

Healthy&Happy » Статті » Педіатрія » Важливість вакцинації проти пневмококової інфекції
Ігнатенко Тетяна Петрівна

Ігнатенко Тетяна Петрівна

лікар-педіатр вищої категорії, лікар-гастроентеролог дитячий другої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2013 року
Рекомендуємо також

Зміст

Пневмококова інфекція широко розповсюджена у світі та здатна викликати найсерйозніші наслідки для здоров’я і навіть загрожувати життю.

Які хвороби викликає пневмокок?

Це бактерія провокує такі серйозні захворювання, як менінгіт, пневмонія, артрит, сепсис та найбільш розповсюджених захворювань дитячого віку – гострий середній отит, риносинусит.

Як розвивається інфекція?

В організм дитини мікроб потрапляє повітряно-крапельним шляхом при чханні, кашлі, тісному контакті з інфікованою людиною через іграшки, посуд. Розмножується на слизовій оболонці носоглотки та через кровоток інфікує інші органи – легені, головний мозок, вуха, суглоби.

Прояви захворювання залежать від локалізації інфекційного процесу. В середньому за 1-3 дні від контакту з хворим у дитини виникають симптоми схожі на інші респіраторні вірусні інфекції, а саме: лихоманка, утруднене дихання, задишка, біль у грудях, відмова від їжі, розвивається пневмонія або проявляються ознаки гнійного менінгіту – сильний головний біль, ригідність потиличних м’язів, сплутаність свідомості, порушення орієнтації в навколишньому середовищі.

Пневмококові гострі середні отити вирізняються тяжким перебігом з високим ризиком перфорації барабанної перетинки, є частою причиною зниження слуху у дітей. Несвоєчасне звернення за медичною допомогою до педіатра може спричинити розвиток тяжких ускладнень.

Педіатри медичного центру Healthy&Happy після огляду дитини кваліфіковано розрізняють специфічні симптоми пневмококової інфекції, проводять отоскопію на амбулаторному прийомі, диференційну діагностику бактеріальної пневмонії від ковідної інфекції та інших респіраторних вірусних захворювань.

Лікування пневмококової інфекції

Для лікування пневмококової інфекції проводиться антибактеріальна терапія. Але глобальною проблемою в світі є ріст стійкості пневмококу до антибіотиків, що означає нечутливість до стандартного лікування, його неефективність, потребує заміни на інші більш складні і високовартісні препарати, поєднання двох антибіотиків, використання високих доз, подовження термінів одужання. Однак, в разі виникнення ускладнень під час хвороби діти підлягають госпіталізації та стаціонарному лікуванню.

Пневмококова бактерія (менінгіт, сепсис) у дітей раннього віку є причиною смертності від 0,7 до 1 млн. дітей до 5 річного віку щорічно, незважаючи на лікування.

Висока захворюваність тяжкими формами пневмококової інфекції у дітей до 5 років. Особливо беззахисними є дітки до 2-х років життя, організм яких не в змозі опиратися мікробу, а також діти з хронічними захворюваннями дихальної системи, серця, цукровим діабетом та діти, які починають відвідувати дитячі дошкільні заклади.

Вакцинація

Імунопрофілакика пневмококової інфекції в світі проводиться більше 30 років. За цей час кількість випадків серйозних захворювань, викликаних серотипами пневмококу, різко знизилась. В багатьох країнах вакцинація включена в програму імунізації, в Україні вакцинація рекомендована для всіх бажаючих.

Для профілактики пневмококової інфекції в медичному центрі Healthy&Happy доступні 2 типи пневмококової кон’югованої вакцини – “Синфлорикс” та “Превенар 13”, які захищають від найбільше поширених серотипів інфекції. Щеплення проводяться після огляду педіатром всім дітям з 2-х місячного віку. Але якщо ви пропустили цей термін, то розпочати вакцинацію можна на будь-якому етапі, чим раніше, тим краще запобігти розвитку тяжкого захворювання, особливо у дітей перших двох років життя.

Вакцини безпечні та ефективні, легко переносяться дітьми, навіть з ослабленим імунітетом, попереджають виникнення частих респіраторних захворювань, повторних отитів, розвитку пневмонії. Вакцинація пневмококовими вакцинами мають особливе значення в період пандемії КОВІДної інфекції для запобігання вогнищ бактеріальної інфекції в колективах.

Вакцинація – це єдиний високоефективний спосіб вплинути на захворюваність і смертність від пневмококової інфекції та уникнути антибіотикорезистентності при лікуванні.

Тетяна ІГНАТЕНКО, лікар-педіатр вищої категорії, лікар-гастроентеролог дитячий ІІ категорії

Healthy and Happy: Педіатрія

Поділитися:
Facebook
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!