Ультрафіолет: лінія оборони

Healthy&Happy » Статті » Дерматологія » Ультрафіолет: лінія оборони
Кучма Ганна Анатоліївна

Кучма Ганна Анатоліївна

лікар-дерматовенеролог другої категорії, лікар-дерматовенеролог дитячий

Працює в Healthy and Happy

з 2012 року
Рекомендуємо також

Зміст

Уникнути підступних жартів сонця у теплий період допоможуть поради експерта.

Обстеження родимок

Анна КУЧМА, дерматовенеролог ІІ категорії, кометолог

“Самообстеження родимок – дуже правильне рішення, та все-таки найнадійніший захист від небажаних змін – це регулярні фахові обстеження за допомогою дерматоскопа”.

Отримати сонячні опіки ризикують не лише ті, хто в гонитві за золотавою засмагою відкриває на пляжі променям практично все тіло. Навіть у міських умовах при носінні легкого вбрання та в разі нехтування головним убором незахищеними залишаються обличчя, плечі, руки, ноги. І згорання будь-якої частини шкіри чаїть небезпеку – надлишок ультрафіолетового випромінювання фахівці одностайно вважають головним провокатором раку шкіри.

Автографи сонця

Особливу увагу варто звертати на родимки. Кожна людина має власну, генетично обумовлену карту цяток, які з’являються на поверхні шкіри протягом усього життя з різною інтенсивністю. Періоди особливо бурхливої появи родимок пов’язані з гормональними сплесками під час пубертату, вагітності та лактації. Спричинити появу нових темних позначок може і прийом гормональних препаратів. Та найактивніше потенційно можливі родимки «проявляються» під дією ультрафіолету.

Правильний захист від променів дає шанс, що запрограмовані родимки так і не з’являться, а отже, не завдадуть клопоту в майбутньому.

Фатальні зміни

Ультрафіолет діє на незахищену родимку не найкращим чином, збільшуючи її розміри за рахунок ділення меланоцитарних клітин – тих, що виробляють коричневий пігмент. Бо ж темні ділянки шкіри засмагають аналогічно решті тіла й так само згорають. А якщо вони постійно травмуються сонцем, з’являється високий ризик переродження.

Найчастіше небажані зміни в родимках відбуваються на спині. Ця частина тіла часто засмагає, а самостійно помітити початок перетворень дуже важко. Крім ультрафіолету, негативний вплив справляють й інші види травматизації. Так, у жінок особливо ризикованою зоною є гомілки в разі постійного травмування родимок лезом під час гоління.

Must do задля безпеки

Протистояти руйнівній дії ультрафіолету абсолютно реально. Для цього потрібно:

  1. Придбати надійний фотозахист. Вашим вибором мають стати креми чи спреї з фільтрами від UVA та UVB променів. Частоту нанесення захисного засобу визначають не тільки за показником тривалості безпечного перебування в обіймах сонця, а й за тим, як ви поводитеся на пляжі – наскільки часто купаєтеся тощо.
  2. Носити капелюх. Екранний захист – надійний порятунок від негараздів. І хоч би як кортіло похизуватися розкішними кучерями, пам’ятайте, що ультрафіолет провокує розвиток кератозу волосистої частини голови – доброякісних бляшок, що можуть із часом перероджуватися. Погодьтеся, звучить не дуже.
  3. Не забувати про окуляри. Вони бережуть кришталик від катаракти (тут теж винен ультрафіолет), а ніжну шкіру навколо очей – від зморщок, гіперпігментації та інших ризиків.
  4. Пройти діагностику. Наявні родимки безпечніше тримати під контролем. Особливо це стосується представників 1-го та 2-го фототипів шкіри, тих, хто має велику кількість темних цяток, людей із генетичною схильністю до раку шкіри, хворим із системними ендокринними захворюваннями, а також пацієнтів, що приймають препарати, які підвищують чутливість шкіри до сонячних променів. Діагностику варто проходити мінімум раз на рік. Головний інструмент лікаря – дерматоскоп – дає вичерпну відповідь на всі запитання.
  5. Вдатися до видалення. Якщо фахівець виявить потенційно небезпечне утворення, його варто видалити та провести гістологічний аналіз. Зазвичай для ліквідації застосовують щадні радіохвильові методики, хоча можливі й інші хірургічні рішення – все залежить від ситуації.

Літо з родимками

Велика кількість родимок не накладає табу на сонячні ванни. Засмагати можна, тільки з певними пересторогами. По-перше, зустрічі з сонцем мають відбуватися у безпечний час – до 10 та після 16. По-друге, ні кроку без фотозахисту. По-третє, завжди беріть із собою парасольку від сонця, непрямих променів буде достатньо.

Цифра

У 40 % випадків рак шкіри розвивається на місці пошкодженої родимки, а в 60 % проблема виникає на незаплямованій шкірі, яка стала жертвою сонячних опіків.

Healthy and Happy: Дерматологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Facebook
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!