У жорстоких обіймах корсету

Серед усіх спірних предметів гардероба титул найнебезпечнішого з упевненістю утримує корсет. Раціональних аргументів лікарів модниці й модники не слухали сторіччями та платили за красу здоровям, а подеколи й життям.

Дмитро ПРИЛЕПСЬКИЙ, ортопед-травматолог вищої категорії

“У наші дні корсети використовують або в медичних, або в естетичних цілях. Витончений аксесуар не потребує ані жертв, ані мук”.

Одна з найперших текстових згадок про корсет датується 1597 роком. Дочка джентльмена Старкі, як пише очевидець, була одержима дияволом, який змушував її голосно волати, вимагаючи наймоднішого вбрання: Бажаю мати витончену блузу з шовку… [та] французький ліф, не на китовому вусі, тому що він недостатньо жорсткий, а з роговими пластинами, які стягнуть усе, що випирає, і втримають моє черево… Ось вам, у мене буде планшетка з китового вуса, стягнена двома шовковими шнурками з китицями, а спереду корсаж буде видовжено й розшито золотом… 

Сатанинські витребеньки

У диявола губа була не з лопуцька – корсети, що з’явилися при бургундському дворі в XV столітті, були складною конструкцією з металічних смуг і дерев’яних вставок, вшитих у ватяну підкладку сукні, коштували неймовірно дорого й нещадно впивалися в ніжні частини тіла. Проте якою вишуканою була постава! Якою спокусливою ставала талія!

Лікарі та моралісти миттю оговталися і повстали проти новинки. Перші лякали модниць численними хворобами та передчасною смертю, другі обіцяли їм пекельні муки та геєну вогненну. Чарівні дами жахалися, каялися – і тут-таки вимагали, щоб служниця затягла черговий корсет якомога тугіше, а диявол, який у ті часи ще не носив Prada, задоволено потирав руки.

Чоловіча справа

Кавалери також не лишилися осторонь. Чоловічі корсети були в моді протягом майже трьох століть – шляхетне лицарство теж прагнуло вражати всіх поставою та стрункістю. Втім, на початку XIX століття мода на корсети для сильної статі поступово зникає, і газети починають рясніти карикатурами на чепурунів, стягнутих так, що аж очі рогом лізуть. Офіційно чоловіки від корсетів відмовилися, проте неофіційно ще тривалий час дужі камердинери, не шкодуючи сил, стягували шнурівку на боках підстаркуватих ловеласів, кожен з яких із піною на вустах доводив, що він особисто корсет не носить у жодному разі, проте за кордоном… Британці кивали на австрійців, а французи аж до початку ХХ століття відпускали жартики щодо затягнутих у корсети англійців.

Довічне ув’язнення

Протягом усіх цих століть чарівна стать зітхала – наскільки це дозволяла шнурівка – й удосконалювала моделі корсетів. У відважному XVII важкі конструкції, подібні до лат, канули в забуття, і дами зрештою позбулися дерева й металу в одязі та припинили зчиняти гуркіт під час ходьби. З іншого боку, диявол навів їх на думку, що легкий корсет із китового вуса дозволяє бути бездоганною за будь-яких обставин, і в XVIII–XIX столітті у корсетах навіть спали. На дітей будь-якої статі корсети надівали років із двох, і якщо в шість років хлопчики їх позбавлялися, то дівчатка були приречені носити корсет до кінця своїх днів.

Корсетний фетишизм

Лікарі й моралісти знов забили на сполох. Перші намагалися звернути увагу на те, що корсет зменшує об’єм легенів, деформує ребра, стискає внутрішні органи, призводить до ускладнень під час вагітності. Другі обговорювали нагальне питання: що моральніше – корсет зі звичайної білої саржі чи безбожні витвори кольорового шовку. До того ж, шнурівка корсета, яку неможливо було розпустити без сторонньої допомоги, мала стояти на сторожі моральності. «Ага, саме так» – посміхалися у вуса кавалери – і тренували дрібну моторику. Недарма в жанровому живописі тих років був дуже популярним сюжет, де юний коханець шнурує корсет дами свого серця незгірш за досвідчену покоївку.

Залізні аргументи

Першим ударом по засиллю корсетів став винахід рентгенівських променів. Умоглядні до того висновки лікарів отримали наочне підтвердження. Другого удару завдала примхлива мода – спорт і активний спосіб життя ставали дедалі популярнішими, а в корсеті на велосипеді не їздитимеш і в теніс не гратимеш.

Healthy and Happy: Ортопедія, Травматологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.