Техогляд для двигуна

Парадокс – чоловіки та жінки однаково страждають на серцево-судинні недуги, однак чоловічий двигун через судини барахлить частіше. Чому?

 

Вікторія ГОЛОВАТА, лікар-кардіолог вищої категорії, лікар з функціональної діагностики

“Малорухливий спосіб життя зумовлює появу зайвих кілограмів, які негативно впливають на судини. До того ж, частота пульсу в чоловіків, котрі віддають перевагу дивану, на 20 % вища, ніж в активних осіб. Отже, серце швидше зношується”.

 

Головна причина – недбале ставлення до свого здоров’я: небажання лікуватися, недотримання приписів лікаря та непослідовність у виконанні лікувальних заходів. І це лише частина правди. Окрім суб’єктивних факторів на серце впливають і об’єктивні причини, про які варто знати в деталях.

 

Три фактори ризику

  1. Стрибки артеріального тиску

Коли стовпчик тонометра показує зависокі цифри, опір у судинах зростає, й серце мусить працювати зі швидкістю боліда, що вже бачить чорно-білий прапорець фінішу. Аби виживати в режимі нон-стоп, двигун має змінювати принцип роботи. Ці зміни зменшують постачання крові до міокарда. Але чому ж зростає тиск?

Негативні емоції. Чоловіки настільки обтяжені своєю соціальною роллю сильної статі, що від напруження постійно живуть у хронічному стресі. А такому стані у кров надходить адреналін – гормон, що дає змогу швидко мобілізуватися. Короткочасні мобілізації активують усі системи організму, а систематичні – шкодять, бо надлишок адреналіну провокує периферичний спазм судин.

Фізичні навантаження. Для непідготовленого організму спортивні подвиги – аналог хронічного стресу. Скажімо, ви вирішили: від завтра веду здоровий спосіб життя. І ось на ранок уже завзято біжите 5 км. Але забули, що у вас: а) зайва вага, б) безсоння, в) артеріальна гіпертензія. Тож обережно! Виснажливі забіги можуть вивести з ладу двигун.

Неправильне меню. Фахівці ставлять знак рівності між любов’ю до смаженої жирної свинини й інфарктом. Шкодять серцю і продукти з надлишком солі, яка спричиняє набряки, зокрема й периферичних судин.

Алкоголь. Спиртні напої розширюють судини та знімають нервове напруження завдяки уповільненню реакцій головного мозку. Однак продукти їх розпаду спричиняють стійкий спазм судинної стінки. І… підвищення тиску.

Тютюн. Нікотин шкодить легеням, бронхам, шлунку, мозку й судинам. Цигарки винні у спазмі капілярів.

 

  1. Витівки холестерину

З віком в організмі порушується ліпідно-білковий обмін, результат – на стінках судин накопичується холестерин і утворюються атеросклеротичні бляшки. До речі, практично в усіх людей є ген, що запускає розвиток атеросклерозу. А оскільки при цьому судини звужуються і пропускають менше поживних речовин і кисню до серця, розвиваються серцево-судинні хвороби. Окрім гена, до відкладення холестерину причетні майже всі чинники, що підвищують тиск.

 

  1. Сексуальні негаразди

Самі по собі проблеми в ліжку – велика прикрість. А тут ще й хмиз у вогонь – нині медицина розглядає статеву дисфункцію як ранню ознаку розвитку серцево-судинних захворювань. Тому прогресивні фахівці чоловіків із неполадками інтимного характеру відправляють до кардіологів.

 

Правила догляду

Щорічне ТО. Серце – ваш мотор, тож варто дбати про нього не згірше ніж про улюблене авто. Після 35 років візьміть за правило проходити ТО серця раз на рік. І якщо спеціаліст визнав за доцільне призначити ліки – варто дослухатися.

Спорт. Тут головне – поступовість і помірність. На початку під час фізичних навантажень пульс не повинен перевищувати 120 уд./хв. До речі, спортивні навантаження – прекрасний спосіб боротьби з наслідками стресів, адже м’язове напруження допомагає виводити з організму зайвий адреналін.

Емоції. Ліків для підтримки серця сотні. Та робіть ставку не на фармацію, а на вміння проявляти емоції. Недарма статистика свідчить, що більш емоційні чоловіки живуть довше. Тож учіться правильно «випускати пар», любі чоловіки.

 

Не гладшати!

Жирова тканина є джерелом жіночих статевих гормонів – естрогенів. Їх надлишок пригнічує вироблення тестостерону в чоловічому організмі, й це загрожує не лише сексуальними невдачами. Доведено, що існує зв’язок між кількістю чоловічого гормона та здоров’ям серця. Тож чоловіки – тримайте форму!

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.