Татуйовані та щасливі?

Прикрашати тіло малюнками – традиція не нова, проте нині спостерігається справжній тату-бум. Через віяння моди чи психологічні чинники люди стають полотном для майстра. А що за кадром?

Олена ЯВОРОВСЬКА, лікар-дерматовенеролог, кандидат медичних наук

“Перш ніж стати носієм тату, ознайомтеся зі списком протипоказань для його видалення, який, до речі, значно ширший, ніж для нанесення. Про всяк випадок”.

 

Коріння натільного живопису

Зі словом «тату» західних європейців познайомив славнозвісний Джеймс КУК. До нього спеціальної назви набивне мистецтво не мало. З полінезійської «татау» – то просто малюнок, який мав різне значення у різні часи й використовувався:

Для зцілення. Стародавні єгиптяни любили робити тату на біологічно активних точках.

Задля означення статусу. В Японії татуювання свідчило про місце особи в ієрархії сім’ї. А згадайте тюремні наколки, які повідомляли про місце людини вже зовсім в іншій спільноті.

Від зурочення та лихого ока. Є свідчення, що в давнину українці цінували магічні якості набивних малюнків. Вони оберігали від лихих очей на кшталт амулетів.

 

Квіточки татуювань

Сучасна молодь вважає татуювання одним із проявів індивідуальності. Втім, це парафія психологів. А якої думки дерматологи? Що ж, не все гладенько у сфері тілесних візерунків.

По-перше, в татуювань є протипоказання:

 • запальні процеси
 • проблеми зі зсіданням крові
 • цукровий діабет
 • лабільна психіка
 • бронхіальна астма
 • родимки, бородавки на місці майбутнього тату
 • ослаблений імунітет

По-друге, тату, як інвазивна маніпуляція, наражає клієнта на певні ризики:

 • алергічний дерматит. На щастя, минули часи, коли фарба містила ртуть, хром, залізо… Однак у шкіру вводять чужорідну речовину, і якщо імунітет збунтується, то виникне свербіж, почервоніння й пухирці.
 • набряк Квінке. Це вже глобальна реакція, що зачіпає дихальні шляхи. Причина – інгредієнти фарби або знеболювальні. Без останніх, до речі, сеанс татуювання перетворюється на середньовічні тортури з використанням розпеченого заліза.
 • анафілактичний шок. Це дев’ятий вал алергії, який може не просто накрити, а й потопити корабель. Головна причина – реакція на знеболювальний препарат.
 • небезпечні інфекції. Найчастіше це золотистий стафілокок, стрептокок, синьогнійна паличка, які спричиняють гнійні захворювання. До найбільш суворих належать ВІЛ і гепатит С. Причина – брак чистоти та стерильності.
 • Рак шкіри. Якщо нанести тату на ділянці з родинками, є ризик їх пошкодити. А це небезпека переродження м’яких тканин.

 

Ліквідація тату

Позбутися того, що в’їлося у шкіру, – справа серйозна. Всі способи видалення можна розділити на два підвиди: сумнівні та обнадійливі.

Сумнівні:

 1. Сіль. Натирайте шкіру скільки вам заманеться, але окрім подразнення й почервоніння ви нічого не доб’єтеся.
 2. Йод і перманганат калію. Жоден із цих інгредієнтів не знищить пігменту, бо рука майстра запроторила його в глибокі шари дерми.
 3. Лазня. Ефекту від нагрівання тканин не буде – фарба не розчиниться і не залишить із потом місце дислокації.

Обнадійливі:

 1. Кріохірургія. Рідкий азот у вмілих руках може зробити з татуйованої людини майже не татуйовану, але… натомість є великий ризик появи пігментних плям, рубців, іноді навіть келоїдних – усе ще безнадійних у плані лікування.
 2. Електрокоагуляція. Пігмент нищиться за допомогою електричного струму. Звучить страшно? Й недарма, бо ця процедура дуже болюча, а рани гояться багато тижнів, залишаючи рубці. Скидається на екзекуцію.
 3. Лазер. Промінь легко досягає пігменту, не потрібна анестезія, а період реабілітація буде коротким і без ризику рубцювання. Псують картинку білі плями на місцях впливу, тривалість процесу (до 10 сеансів з інтервалом 6–8 тижнів), фінансове питання та купа протипоказань: герпес, проблеми з обміном речовин, шкірою, серцем, судинами. До того ж, лазер здатен упоратися далеко не з кожним пігментом. Новітні біодеградовані фарби, які самі по собі зникнуть через 1,5–2 роки, для нього легка здобич. У решті випадків татуювання реально лише освітлити.

 

Дискримінація за тату

 • Власникам татуювань не роблять МРТ, якщо у фарбі містяться сполуки металу, які можуть вплинути на результат дослідження.
 • Людям із малюнками можуть відмовити у прийомі на роботу, а в деяких організаціях просто існує табу на татуювання.
___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.