Припустимо… ви багато бігаєте та погано відновлюєтеся. Згодом перенапружені м’язи будуть вже не в змозі поглинати ударне навантаження та передають його на кістки. Постійні навантаження викликають мікропошкодження кістки, а якщо додати нехтування відновленням, ігнорування симптомів травми, то поступово ці ушкодження будуть ставати все більш помітні. Те, що відбудеться далі називається Стресовим переломом (“стрес-перелом”).
Симптоми
Найважливіша скарга пацієнта – це раптова поява болю та припухлість в ураженій ділянці, спочатку під час заняття. При постійному навантаженні біль буде турбувати після тренування, в кінцевому підсумку змушуючи вас припинити тренування. “Стрес-переломи” найчастіше зустрічаються в опорних кістках нижньої кінцівки, особливо гомілка та стопа:
Фактори ризику
До факторів появи “стрес-перелому” виділяють:
- низьку щільність кісток;
- порушення живлення або дефіцит вітаміну Д;
- біг на довгі дистанції;
- жіночу стать;
- невиправдано короткий час відновлення;
- невідповідне взуття.
Якщо ви підозрюєте, що у вас стресовий перелом, ви повинні якомога швидше записатись на прийом до ортопед-травматолога, щоб він поставив діагноз.
Діагностика
Рентген в даному випадку майже неінформативний, тому лікар повинен провести додаткові методи обстеження. Переважно для підтвердження наявності стресового перелому назначають МРТ діагностику. Він є найбільш чутливим методом для виявлення стресового перелому, а також може бути корисний для диференціації при пошкодженні зв’язок / хряща від ушкодження кісток.
Типові ознаки стресового перелому на МРТ включають:
- набряк окістя або прилеглих м’яких тканин;
- набряк кісткового мозку;
- лінія гіпоінтенсивного перелому T1 визначається при важкій травмі.
Профілактика
Лікарі-ортопеди-травматологи виділяють наступні рекомендації щодо запобігання появи “стрес-перелому”:
- повільно збільшуйте навантаження. Рекомендовано збільшувати обсяг не більше ніж на 10 відсотків від тижня до тижня.
- додайте в програму вправи на зміцнення слабких ділянок. Основні м’язи – литковий та великогомілковий.
- при можливості зверніться до фахівця, який оцінить техніку бігу.
- варіюйте поверхню для бігу.
- дотримуйтесь здорової дієти: в раціоні повинно бути достатньо кальцію та вітаміну D. Приймайте вітамінні та мінеральні комплекси для здоров’я кісток.
- робіть собі відновлювальні дні після важкої сесії. Так, ви, можливо, відчуваєте себе більш енергійно. Пам’ятайте, що кістково-м’язова система відновлюється набагато довше серцево-судинної системи.
- доцільніше при появі перших симптомів болю записатися на прийом до лікаря-ортопед-травматолога.
Олексій ТОРЯНИК, лікар-травматолог
Healthy and Happy: Травматологія