Рефлюксна хвороба: що робити, коли двері шлунку ламаються

Healthy&Happy » Статті » Гастроентерологія » Рефлюксна хвороба: що робити, коли двері шлунку ламаються
Ситнюк Лариса Іванівна

Ситнюк Лариса Іванівна

лікар-гастроентеролог вищої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2011 року
Рекомендуємо також

Зміст

Новорічний стіл неможливо уявити без олів’є, а список недуг ХХІ століття – без рефлюксної хвороби. Що це за модна патологія, як себе проявляє та як її позбутися?

Їжа звичайно має приносити задоволення, але головне її завдання – підтримувати життєдіяльність людини. Через незбалансоване харчування, зловживання некорисною їжею та переїдання призводить до розладів травлення та хвороб органів шлунково-кишечного тракту.

Рефлюкс – це збій в роботі ШКТ, який отримав свою назву за аналогією з реверсом. Клапани на вході й виході зі шлунка мусять працювати як двері в один бік, за принципом «усе пускаю, нічого не випускаю». Вони мають провести їжу зі стравоходу в шлунок, а звідти – в кишечник. Після чого вони мають зачинитися. 

Від неправильної експлуатації двері ламаються і, не зачиняючись щільно, провокують «закид» їжі назад – зі шлунка в стравохід або з кишківника у шлунок.

У першому випадку хворому докучають:

  • печія;
  • клубок у горлі;
  • нудота й відрижка.

В другому випадку виникає запалення ШКТ, який стає не в змозі якісно виконувати свою функцію і їжа погано перетравлюється. Симптомами порушення травлення є:

  • сильний біль в епігастральній ділянці живота;
  • нудота;
  • діарея.

Інколи рефлюкс маскується під отруєння, яке легко “викрити”: якщо під час застілля суші їли всі, а за живіт схопився хтось один, свіжість риби тут ні до чого. Справа у враженому рефлюксом шлунку. 

Людей з проблемами з травленням варто поїсти зайвого чи випадково порушити правильне «продуктове сусідство», і шлунково-кишковий тракт, утомлений проявами неповаги до себе, оголосить страйк.

 Причини розвитку рефлюксу

Головною причиною розвитку рефлюксу є неправильний спосіб життя, кол людина не рахується з фізіологічними потребами свого організму та біологічними годинами роботи шлунку.

До розвитку рефлюксу можуть призвести:

  • нерегулярне харчування (довгі періоди голодування за якими слідує переїдання);
  • пізня вечеря, шлунок має відпочивати згідно біологічних ритмів, тому останній прийом їжі має бути не пізніше 19:00;
  • запивання їжі великою кількістю рідини.

Стресовий фактор – один із вирішальних у проблемі рефлюксу, адже робота клапанів – це відповідь м’язів на нервовий імпульс. Підірвана втомою, роздратуванням чи виснаженням нервова система не здатна надсилати імпульс достатньої сили. Вона недопрацьовує, тож і клапани недозмикаються.

Як лікують рефлюкс?

Помітивши в себе згадані вище симптоми, необхідно негайно звернутись до лікаря-гастроентеролога. Він проведе необхідне обстеження для підтвердження діагнозу та призначить медикаментозне лікування.

Крім лікування пігулками слід переглянути свої харчові звички, аби дати органу можливість відновитись. Віднині вже шлунок диктуватиме свої умови, і вам доведеться дослухатися. При наявності рефлюксу не можна робити вправи на прес, запивати їжу водою або чаєм, приймати горизонтальне положення тіла відразу після вживання їжі.

Чим корисне морозиво?

Лариса СИТНЮК, гастроентеролог вищої категорії

“Їжа має бути приємною, але не повинна перетворюватися на єдине задоволення у житті. Роль трапез – маленька, це лише підтримування життєдіяльності”. 

Healthy and Happy: Гастроентерологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Facebook
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!