Шлунок страйкує

Новорічний стіл неможливо уявити без олівє, а список недуг ХХІ століття – без рефлюксної хвороби. Що це за модерна патологія і як її позбутися?

Рефлюксна хвороба

Світлана ВОЛКОВА, лікар-гастроентеролог вищої категорії

“Їжа має бути приємною, але не повинна перетворюватися на єдине задоволення у житті. Роль трапез – маленька, це лише підтримування життєдіяльності”. 

Обережно, двері не зачиняються

Максимум стресу та мінімум уваги до власного здоров’я – приблизно так звучить «золоте» правило рефлюксу – збою в роботі ШКТ, який отримав свою назву за аналогією з реверсом. Клапани на вході й виході зі шлунка мусять працювати як двері в один бік, за принципом «усе пускаю, нічого не випускаю». Вони мають провести їжу зі стравоходу в шлунок, а звідти – в кишківник і зачинитися. Та від неправильної експлуатації двері ламаються і, не зачиняючись щільно, провокують «закид» їжі назад – зі шлунка в стравохід або з кишківника у шлунок.

У першому випадку хворому докучають печія, клубок у горлі, нудота й відрижка, а в другому запалений ШКТ не в змозі якісно виконувати свою функцію, і їжа погано перетравлюється. Спричиняючи сильний біль, нудоту й діарею, рефлюкс, бува, маскується під отруєння, але хамелеон із нього ніякий: його легко викрити. Якщо під час застілля суші їли всі, а за живіт схопився хтось один, свіжість риби тут ні до чого. Справа у враженому рефлюксом шлунку. Варто стражденному поїсти зайвого чи випадково порушити правильне «продуктове сусідство», і шлунково-кишковий тракт, утомлений проявами неповаги до себе, оголосить страйк. 

На добраніч, шлунку! 

Стреси, недоїдання чи перекуси «на льоту» вкупі з ситною вечерею ближче до півночі… Принципово крокуєте цією стежиною? Ви на правильному шляху до рефлюксу, рано чи пізно він вийде вам назустріч. Із сьомої вечора шлунок переходить у фазу підрахунку уявних баранчиків. Активність іде на спад, організм налаштовується на режим сновидінь. Сучасна людина не бажає рахуватися зі шлунком і вдається до реалізації хибних з точки зору фізіології задумів.

Наприклад, намагаючись компенсувати брак фізичної активності, вирушає у спортзал після роботи з непохитною впевненістю, що допомагає своєму здоров’ю. Після добрячого струсу на систему травлення чекає ще й ситна вечеря. Вкупі це все – погана колискова для організму. Ви легко уявите, що переживає шлунок, якщо згадаєте свій стан, коли після 21:00 вам телефонують з роботи і просять терміново налаштувати голову на мозковий штурм. Такого самого стресу ви завдаєте і своєму шлунку, наїдаючись перед сном. Тому займатися спортом, як і з’їдати все найситніше, краще вранці й удень.

Відповідальний бос цінує своїх співробітників, тож і ви не експлуатуйте важливий орган понаднормово: шлунок не наймався працювати в режимі 24/7. Він і так бадьорий цілий день – хай хоч уночі відпочине. 

Час ремонту

Якщо вже не вберегли свої стравохідно-шлункові двері, на жаль, крапелькою чудодійного мастила їх не змастиш. Помітивши в себе згадані вище симптоми, вирушайте до гастроентеролога, він призначить вам медикаментозне лікування. Та самими препаратами навряд виправите ситуацію: варто переглянути свої звички, аби стати на шлях відновлення. Віднині вже шлунок диктуватиме свої умови, і вам доведеться дослухатися.

Переїли та ще й запили їжу чималою склянкою води – рефлюкс «закине» з’їдене назад. Вклалися після їжі в ліжко – вдячності від шлунка не чекайте. Навантаження на прес також протипоказане, коли йдеться про рефлексну хворобу в анамнезі: будь-який тиск не на користь, тож доведеться на певний час забути про спортзал. Спочатку допоможіть шлунку повернутися до норми, а вже потім беріться за свої кубики й біцепси.

Знову нерви

Стресовий фактор – один із вирішальних у проблемі рефлюксу, адже робота клапанів – це відповідь м’язів на нервовий імпульс. Підірвана втомою, роздратуванням чи виснаженням нервова система не здатна надсилати імпульс достатньої сили. Вона недопрацьовує, тож і клапани недозмикаються. Будьте спокійнішими!

Healthy and Happy: Гастроентерологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.