Ротаційно-компресійний синдром хребтової артерії

Healthy&Happy » Статті » Ультразвукова діагностика » Ротаційно-компресійний синдром хребтової артерії
Филипів Олеся Миколаївна

Филипів Олеся Миколаївна

лікар ультразвукової діагностики першої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2015 року
Рекомендуємо також

Зміст

Щодня все більше і більше людей по всьому світу скаржаться на часті головні болі, шум у вухах, приливи жару, постійне відчуття втоми та сонливості, зниження уваги та часті запаморочення. Проте мало хто здогадується, що це пов’язано з порушенням кровопостачання клітин нашого мозку поживними речовинами та киснем через судинну патологію хребтової артерії. Вона забезпечує кров’ю верхній відділ спинного мозку, стовбур, мозочок та задню частину головного мозку людини. Саме при порушенні кровопостачання і проявляються симптоми вертебро-базилярної недостатності.

Що це за симптом?

Даний симптом вперше описали у 1933 році, а пізніше, 1978 року, ввели термін Bow-Hunter або синдром “лучника”. Він часто виникає при максимальному повороті голови, що спричиняє стеноз (звуження просвіту) чи навіть оклюзію (повне перекриття) гіпоплазованої хребтової артерії (ХА) в хребтовому каналі, на стику поперечних відростків С1-С2, в результаті її іммобілізації.

Що ж таке гіпоплазія хребтової артерії? Це, зазвичай, вроджена аномалія, що полягає в недостатньому розвитку хребетних артерій, які входять до артеріального комплексу – віллізієвого кола. Саме вони забезпечують кров’ю головний мозок людини. Гіпоплазія ХА супроводжується звуженням просвіту судин, в місці входження їх в кістковий канал, через що відбувається порушення кровопостачання.

Види

Найчастіше, людина навіть не здогадується, що має гіпоплазовану артерію, яка може бути як правосторонньою так і лівосторонньою. Відмінність полягає лише в тому, що ці артерії забезпечують різні відділи мозку, що в свою чергу призводить до різних наслідків.

Як проявляється?

Правобічна гіпоплазія матиме вираження у змінах емоційного стану, сонливості та швидкій стомлюваності. Якщо ж людина має лівосторонню гіпоплазію, то до загальних симптомів ще приєднаються болі в шийному відділі хребта та підвищення артеріального тиску. Такі люди, вважатимуть себе просто метеозалежними, хоча проблема є значно серйознішою.

Статистичні дослідження показують, що від 3% до 24 % населення мають гіпоплазію хребетних артерій і при цьому не відчувають жодного дискомфорту, навіть при стенозі чи оклюзії хребтової артерії, які виникають при поворотах голови, але при цьому зберігається нормальне кровопостачання головного мозку.

Клінічні прояви виникають за певних умов і, як правило, помітні вже в дитинстві. Серед таких є:

  1. Гіпоплазія ХА, яка термінується задніми можечковими артеріями, а не з протилежною (діагностується доплерівським методом УЗД судин шиї).
  2. Ізольоване кровопостачання задньої частини віллізієвого кола, коли відсутні комунікації між задніми та передніми мозковими артеріями (діагностується променевим методом діагностики – МРТ ангіографія).
  3. Проксимальний стеноз, оклюзія, дисекція (розшарування) ХА з протилежного боку, але це вже спостерігається у пацієнтів після 35-40 років.

Якщо у Вас є проблеми зі сном, часті запаморочення, зміни настрою та шум у вухах, то рекомендуємо звернутися до спеціалістів медичного центру Healthy&Happy. При діагностиці у пацієнта гіпоплазії хребтової артерії рекомендовано модифікувати спосіб життя так, щоб знизити фактори ризику розвитку атеросклерозу, обмежити фактори, які можуть провокувати дисекції ХА (до них відносяться мануальні процедури, підняття важкого). В окремих випадках рекомендовано ортопедичні втручання на шийних хребцях з метою усунення іммобілізації хребтової артерії в хребтовому каналі, або попередження її компресії. Потурбуйтеся про своє здоров’я та не відкладайте візит до лікаря.

Олеся ФИЛИПІВ, лікар УЗД першої категорії

Healthy and Happy: Ультразвукова діагностика

Поділитися:
Facebook
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!