Рослинне VS тваринне

Напої, виготовлені на основі рослинних продуктів, реклама позиціонує як здорову альтернативу звичайному молоку. Чи правильне це твердження – шукаємо відповіді разом із спеціалістом.

Рослинне VS тваринне

Леся САК, лікар-психолог

“Здорове харчування – це збалансоване харчування. А гонитва за «модними» продуктами може призвести до дисбалансу поживних речовин, що позначиться і на фізичному, і на психологічному стані”. 

Чи можна одне замінити на інше?

Вочевидь, повноцінною заміною тваринного молока може бути тільки той продукт, який повністю відповідає йому за нутрієнтним складом. А рослинні напої, які є суспензією з води та горіхів чи злаків, на це навіть не претендують. Хіба що бобове молоко – рідкісне горохове або поширене соєве. За складом вони найближчі до тваринного: чимало і білку, і кальцію.

В інші види напоїв кальцій можуть додавати штучно. Отже, рішення знайдено? Не зовсім. Бо саме у тваринному молоці кальцій (як і решта речовин) міститься в легкозасвоюваній формі. Матінка-природа про щось та думала, створюючи особливий продукт для вигодовування дитинчат! У свою чергу, це не означає, ніби молоко має бути основою раціону для дітей, що підростають, і для дорослих. 

Що закидають коровам?

Часто рослинне молоко називають здоровим продуктом завдяки відсутності в ньому цукру, холестерину, лактози та ГМО. Останнє навіть коментувати не будемо, бо, по-перше, розвіювання міфів про ГМО – це окрема історія; по-друге, поміркуймо, що зустрічається частіше: генно-модифіковані корови чи генно-модифікована соя?!

А інше – за списком.

  • Цукор. Він може міститися і в рослинних напоях. Цукор можуть додавати й виробники, для смаку. Рецепти приготування напоїв у домашніх умовах також часто передбачають додавання меду чи фруктів – «щоб було солодко без шкідливого цукру!» При цьому такі порадники чомусь не пояснюють, чого це раптом цукор, який є у фініках, почав відрізнятися від цукру з буряків.
  • Холестерин. Він не лише надходить ззовні з продуктами харчування, а й виробляється печінкою. При цьому ціла низка досліджень висуває припущення: за нестачі цієї речовини в раціоні організм сам починає продукувати її ударними темпами. Тож фанатично викреслювати з меню продукти, які містять насичені жири, нераціонально.
  • Лактоза. Хтось реагує на неї добре, а хтось ні. Загалом, фермент лактаза, необхідний для розщеплення цієї речовини, в більшості людей з віком виробляється в дедалі меншій кількості. Ось чому дорослим радять замість цільного молока віддавати перевагу кисломолочним продуктам. Хочеться присмачити каву – можна обрати рослинній напій.

Звісно, є люди, яким повністю протипоказане вживання молочних продуктів. І якщо вони люблять білий, злегка густуватий напій, то рослинне молоко – саме для них! А якщо вони прагнуть впевненості в тому, що відмова від молока не позбавить їх потрібних речовин, то їм – до лікаря-дієтолога або нутриціолога. 

Яке рослинне молоко найкраще?

Напевно, ставити питання в такий спосіб – все одно що порівнювати тепле з м’яким. Мигдалеве молоко потішить смакові рецептори; кокосове містить цінні жирні кислоти; вівсяне порадує низькою калорійністю; рисове не містить глютену – знахідка для тих, хто страждає від його непереносимості! Звести все це до одного знаменника неможливо, тож кожному молоку – свій час і місце.

Вдаримо коноплями по кокосах?

Окрім теорії – вивчення переліку поживних речовин, які містяться в певному напої, слід зважати і на практику, тобто на реакцію організму.

У цьому не останню роль відіграє генетика. Адже тоді, коли на певних територіях деякі продукти вживаються з діда-прадіда, травна система під це підлаштовується, і «знання» про «свою їжу» передається від покоління до покоління. Тому екзоти можуть перетравлюватися погано, а «генетично рідні» – без проблем. Для нас традиційним є молоко з волоських горіхів. А ще – відоме з часів Русі конопляне молоко (ті сорти конопель, які ростуть у нас, не можуть похвалитися вмістом психоактивних речовин, натомість вмістом цінних мікроелементів і вітамінів – навіть дуже!)

Утім, спадковість тут не вирок. Урізноманітнюйте меню, прислухайтеся до свого організму й будьте здорові!

Напої з рослинної сировини доцільно розглядати як окрему групу продуктів, адже звичайне молоко вони нагадують хіба що на вигляд і за консистенцією.

Healthy and Happy: Психотерапія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.