Рентген ставить крапку!

Рентген використовується в медицині вже понад століття. Та чи все ми знаємо про цей вид діагностики?

Рентген ставить крапку!
Вікторія ХАЛАНГОТ, рентгенолог вищої категорії

“Сучасна цифрова апаратура зводить вплив рентгену на організм до мінімуму – та все-таки діагностику проводять тільки за нагальної потреби”.

Розповідають, Вільгельм Конрад Рентген працював над вивченням короткохвильового електромагнітного випромінювання затято, наодинці, перетворивши лабораторію на спальню та їдальню. Після завершення дослідів він виклав властивості відкритих ним променів на чотирьох аркушах і сказав: «Усе! Додати нічого!» Колеги не повірили, і вважаючи, що знайшли золоте дно, занурилися в подальші пошуки. Це мало для них трагічні наслідки – тоді про променеву хворобу ще не знали… І ця жертва виявилася марною, бо й досі до опису властивостей Х-променів ніхто не зміг додати ні рядка.

А ось нагадати про нюанси використання рентгену в медицині буде не зайвим і сьогодні.

Чого не робити?

Не вирушати на діагностику без попереднього діагнозу та направлення від лікаря. У ньому фахівець вказує анатомічну зону та проекції дослідження. Хоч би яким мінімальним було опромінювання, яке здійснюють апарати останніх поколінь, – навіщо воно потрібне, якщо без нього можна взагалі обійтись? Адже в деяких випадках для встановлення діагнозу достатньо простого огляду лікаря і, можливо, аналізу крові; в деяких доцільним є не рентген, а МРТ чи УЗД, які не чинять променевого впливу взагалі.

Що робити?

Регулярно проходити профілактичні огляди – це рентген легенів і мамограма. Чоловікам-курцям слід перевіряти свій стан приблизно раз на два роки. Жінкам після 40 років, коли мамограма стає більш інформативною, ніж УЗД, бажано відстежувати стан грудей з інтервалом від року до півтора, залежно від порад лікаря.

Що врахувати?

Вагітність є протипоказанням, особливо, у I триместрі, в цей період рентген-дослідження проводять лише в разі крайньої потреби. Якщо не можливо замінити його іншими методиками та коли ризик для матері перевищує ймовірний терапевтичний ефект. Жінка при надії обов’язково мусить попередити про це свого лікаря та лікаря-рентгенолога. З підвищеною обережністю рентген-дослідження призначають також дітям до 15 років.

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.