Пульс на моніторі

Сучасні бігові доріжки чи велотренажери не тільки підрахують частоту серцевих скорочень, а й підкажуть, чи все в нормі. Чудово! Тільки буває, що самопочуття відмінне, а пристрій б’є тривогу. Що не так? 

Ігор ОЛЕКСЕНКО, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, заступник голови Медичної комісії Національного олімпійського комітету України

“Частота серцевих скорочень під час тренувань – це індивідуальний показник, який залежить від рівня тренованості, віку та стану серцево-судинної системи”.

«Не так» хоча б те, що таблиці, які допомагають зорієнтуватися в межах норми, зазвичай мають в основі дуже просту формулу: «220 – мінус вік». Автори, лікарі Хаксель і Фокс, навіть не претендували на правильність такого підрахунку. Формула бере до уваги кількість прожитих років – але геть не цікавиться тим, як саме вони були прожиті! Для того щоб вирахувати оптимальні показники для конкретної людини, дуже важливо звертати увагу на вік, спосіб життя та ступінь її тренованості. А тренажер хіба в курсі наявних спортивних звитяг або рекордів у лежанні на дивані? Тоді як вправний спортсмен може дозволити собі розігнати «головний двигун» до більш як 200 ударів на хвилину, для його непідготовленого ровесника-початківця «швидкість» у 160 серцевих скорочень у хвилину може стати фатальною.

Сердечні справи – вправи

Тож як діяти новачкам? Спочатку треба пройти медичне обстеження на якому лікар зі спортивної медицини визначить стан здоров’я та рівень можливих навантажень, вже потім переходити до тренувань. Першими на навантаження реагують судини які виконують місію доставки до тканин поживних речовин та евакуації відходів при збільшенні навантажень, і серце – аби воно встигало забезпечувати цьому процесу відповідну динаміку.

Тренування будуть корисні, якщо:

  • для позитивного ефекту для організму від тренування кожне заняття має тривати щонайменше 40 хвилин;
  • інтервал між односпрямованими тренуваннями становитиме близько 48 годин – за цей час організм встигне відновитися;
  • тренування будуть корисними якщо використати різноспрямовані навантаження (кардіотренування та силові навантаження);
  • докладені зусилля повинні відповідати рівню тренованості. 

Помірне підвищення пульсу під час силових і особливо кардіонавантажень – нормальний процес. Верхню межу частоти серцевих скорочень необхідно розраховувати індивідуально і залежить вона від стану готовності організму для виконання запланованих фізичних навантажень. А от зниження пульсу під час тренування – сигнал для негайної зупинки – компенсаторні можливості серцево судинної системи потребують відновлення!

Healthy and Happy: Спортивна медицина

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.