Природжені вбивці на сторожі здоров’я

Людство активно протидіє бактеріям, а мікроорганізми не менш активно пристосовуються до зброї проти них. Чи настане кінець ери антибіотиків, залежить не так від учених, як від нас з вами.

 

Лілія ПАНАСЕВИЧ, терапевт І категорії, сімейний лікар І категорії:

«Ставлення до антибіотиків стає більш зваженим. Ми дедалі частіше чуємо: «Лікарю, ми не займалися самолікуванням до консультації з вами» – і це справді радісно чути J».

 

Епоха чудодійних ліків

Наслідки відкриття антибіотиків вражають. Нові медикаменти в кілька разів знизили смертність від інфекційних захворювань, особливо серед дітей. Вони полегшили перебіг хвороб і мінімізували їх наслідки. Нові препарати обумовили стрімкий розвиток хірургії за рахунок радикального зниження ймовірних ускладнень.

Прорив у медицині мав і соціально-економічний ефект. Люди почали жити довше – в середньому на 33 роки! Люди стали більш вільними – поширення антибіотиків, поруч із ефективними контрацептивами, вважають однією з причин сексуальної революції. Зрештою, люди стали більш ситими – препарати, використовувані в сільському господарстві, дали змогу суттєво збільшити обсяги виробництва.

 

Гонка озброєнь

У 1960-х роках учені відкривали по 200 нових сполук з антибіотичними властивостями щороку. В 1970-х – по 300 нових найменувань. У 1980-х… тоді ще теж щось відкривали. А потім, років зо 30 тому, в дослідницьких лабораторіях запанувала тиша. Й не лише тому, що розробка нових ліків вартує мільярди, а й тому, що природні резерви близькі до того, щоб бути вичерпаними. На горизонті щось трохи жевріє: останніми роками з’явилися повідомлення про відкриття, але для появи на ринку нових ліків потрібні будуть десятиліття.

А тим часом злісні мікроорганізми, охоплені жагою до життя, вчаться дедалі вдаліше протистояти наявним медичним препаратам. У цей природний процес зробили свій внесок і фанатичні прихожани Церкви Святого Антибіотика, які готові були приймати ліки з приводу і без приводу. Це змушує ВООЗ бити на сполох і закликати до якомога відповідальнішого ставлення до антибактеріальних медикаментів. У наших реаліях, коли ці препарати досі продаються без рецептів, насамперед ідеться про неприпустимість самолікування. І хоча обізнаність пацієнтів стрімко зростає, є речі, які було б незайвим повторити.

 

Щоб проілюструвати текст, ми хотіли знайти смішну картинку у фотобанку, і ось що побачили за пошуковим словом «антибіотик»: зображень, на яких злюка-бактерія перемагає таблетку, набагато більше, ніж тих, де таблетка нищить мікробів. Ось іще один непрямий, але промовистий доказ на користь актуальності проблеми резистентності до антибіотиків.

 

85 років тому Александру Флемінгу вдалося відкрити перший антибіотик – пеніцилін.

До речі, вчений одразу усвідомлював, що ефект відкриття не триватиме вічно. Приймаючи Нобелівську премію у 1945 році, він зазначив, що мікроорганізми рано чи пізно адаптуються до ліків.

 

Стратегії порятунку

Помилки в застосуванні антибіотиків небезпечні і для епідеміологічної ситуації загалом, і для конкретного пацієнта тут і зараз. Не переможені до кінця бактерії, змужнілі в протистоянні з ліками, перетворюються на справжній спецназ. І для того, щоб їх здолати, потрібен іще потужніший антибіотик. Тривалий час фармпромисловість пропонувала дедалі нові рішення. Та сьогодні, як пам’ятаємо, резерви – на межі. Тому важливо:

 

Не бити ліками мимо цілі.

Антибіотики безсилі перед вірусами – це відомий факт. Важливе уточнення: приймати їх для профілактики бактеріальних ускладнень також не можна. Бо доки патогенні бактерії не розгулялися, лікам нема з ким боротись. А ось корисну мікрофлору вони винищать легко й цим завдадуть удару по імунітету. Крім того, ніхто не скасовував гепатотоксичності та здатності впливати на інші системи організму.

Важливо! Рішення про прийом антибіотиків – прерогатива лікаря, який спирається на аналіз індивідуальної ситуації та дані лабораторних досліджень (бактеріальну чи вірусну природу захворювання унаочнює загальний аналіз крові; ще більше впевненості дає аналіз на С-реактивний білок, маркер гострого запалення).

 

Не перетворювати лікування на тренування для бактерій.

Одна з частих причин формування резистентності – недостатня доза антибіотиків або прийом неповного курсу. Приміром, коли пацієнт, щойно покращиться стан, вирішує: «Все, досить труїти організм!» – і недопита пачка таблеток відправляється на зберігання до аптечки. Внаслідок цього недоліковане захворювання розбуяється з новою силою або перейде у хронічну форму. І залишки з відкладеної пачки тут не допоможуть – потрібні будуть нові, сильніші ліки.

Важливо! Отримати від лікаря припис і зникнути з поля зору медика на весь період прийому медикаментів – погана ідея. Спеціаліст має переконатися в тому, що антибіотик таки влучив у ціль, про це повинна свідчити позитивна динаміка у самопочутті. Якщо її немає, можливо, потрібно обрати інший препарат. Тож консультація за кілька днів після початку лікування – обов’язкова.

 

Не забувати про регулярність прийому.

Достатня концентрація антибіотика в крові – запорука його ефективності. А будь-який із чинників, що змушує пропустити дозу препарату – це черговий крок до погіршення глобальної проблеми стійкості бактерій до антибіотиків. Найчастішу причину прорахунків – забудькуватість – допомагають здолати нагадування смартфону, є навіть спеціальні медичні застосунки.

Важливо! У разі порушення схеми прийому, хоч би з яких причин це відбулося, варто порадитися з лікарем; він підкаже, як мінімізувати наслідки похибки.

 

У 30 % випадків медикаментозна терапія неефективна (і це стосується не лише антибіотиків) через порушення правил прийому ліків.

 

Посприяти відновленню мікрофлори.

У здорових молодих людей є шанс упоратися з наслідками антибіотикотерапії самостійно. А ось юним і літнім пацієнтам не завадить додаткова підтримка пробіотиків – препаратів, що містять живі корисні бактерії. Для всіх без винятку особливої ваги набуває збалансоване харчування – адже для новоприбулих і власних мікроорганізмів-помічників потрібно створити комфортні умови.

Важливо! Одночасне вживання антибіотиків і пробіотиків – гроші на вітер. Прийом цих препаратів необхідно розвести в часі хоча б на 2 години, при цьому вживання пробіотиків має бути пролонгованим, тобто тривати й по завершенні антибактеріального лікування.

 

Ось приклади нюансів у вживанні антибіотиків

  • Під час прийому тетрациклінів не можна засмагати. Вони помітно підвищують фоточутливість шкіри.
  • Фарбування волосся під час терапевтичного курсу може дати неочікуваний відтінок, а також підвищити ймовірність алергії на фарбу.
  • Антибіотики не варто закусювати тістечками: велика кількість солодощів створює ідеальне середовище для патогенної флори.

Загалом, особливості є майже в кожного препарату, тож до порад лікаря необхідно дослухатися з максимальною увагою.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.