Правильна експлуатація суглобів

Біль у суглобах – привілей бабусь і дідусів. Ви так думаєте? Не кваптеся з відповіддю, артроз може розпочати свою діяльність без попередження і задовго до появи онуків. То як же бути?

Правильна експлуатація суглобів

Ігор ОЛЕКСЕНКО, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, заступник голови Медичної комісії НОК України

“Больові відчуття у суглобах – це не ознака захворювання, а результат неправильних рухів у суглобах із певними адаптивними змінами. Тож терапія обов’язково має передбачати корегування рухів і навчання правильного їх виконанню, звісно, крім мазей і масажів”. 

Не за планом

Імовірність змін у суглобах, за яких «зношується» суглобовий хрящ, зростає з віком. Та коли це лише 40, а то й 30 років, діагноз «остеоартроз» стає шокуюче неприємним сюрпризом. Зазвичай, говорячи про причини раннього старту патологічних змін, нарікають на непосильні навантаження, неправильне харчування, надмірну вагу тощо. Однак портрет страждальця може кардинально відрізнятися від потенційної жертви: ніякого тягання штанг, переїдання копчено-смаженої жирної їжі та зайвих відкладень на талії. А хребет, нога чи плече зненацька починають боліти… Хочете знати правду?

В основі раннього остеоартрозу часто лежить порушена біомеханіка руху в суглобах – простіше кажучи, ми неправильно користуємося своїм тілом. А витоки проблем часто ховаються ще в тому віці, коли маля тільки спинається на ноги. Хоча буває, що провокатором стає незначна травма суглобів, лікуванням якої людина просто знехтувала. 

Наука наслідування

Ми вчимося ходити не за підручниками, а підсвідомо копіюючи рухи тих, хто поряд. Яскравим свідченням цього є історії дітей-мауглі. Виживаючи в дикій природі, вони переймають повадки тварин і пересуваються рачки. Надалі освоїти премудрість прямоходіння їм буває ой як важко. А звичайна дитина бере за взірець своїх близьких. І якщо мама звикла стрімко бігати, зіщулившись від напруження, або тато – спроквола човгати ногами, то ризик, що на їхнє чадо чекає така сама перспектива, великий. Тепер відповідь на запитання, чому в дитини плоскостопість або сутулість, вимальовується сама по собі – дитя скопіювало манеру рухатися. Тому стежте за собою та за поставою малюка й не забувайте про візити до спеціаліста, який розуміється на правильній біомеханіці рухів. Адже ви навідуєтеся до стоматолога задля профілактики? Інакше під час неправильного руху одні меніски стиратимуться більше, інші – менше, нерівномірно напружуватимуться капсули суглобів… Словом, уся система працюватиме з перекосом і перенавантаженням. 

Ой, болить!

Чому артроз «мовчить» до певного часу, а потім проявляється на повну силу? Бо організм людини – дуже складна система, яка налаштована на комфортне життя. Біль для мозку – подразник. І мозок блокує його, аби не дратувати людину, підвищуючи больовий поріг. Тож зміни в суглобі тривають, а болю немає. Час X настає, коли власні знеболювальні можливості організму закінчуються. Ось тут у гру вступає його величність біль. Що робити?

Рекомендації на кшталт обмежити рухи у хворому суглобі (притаманні пострадянським країнам) західні медики сприймають з подивом. Бо ж завдання спеціаліста – з’ясувати причину болю та допомогти суглобу виконувати свою природну місію – рухатися. А на шляху до відновлення рухових функцій фахівці можуть призначати нестероїдні протизапальні засоби, які мають знеболювальний ефект і здатні підвищувати больовий поріг. Або вдаватися до гормональних препаратів. Та це лише мінімізування болю і запалення.

Терапія не спрацює, й суглоб продовжить деформуватися, якщо його й надалі «експлуатувати» неправильно. 

Керуючий справами

Щоб призупинити цей процес, потрібно в буквальному сенсі слова навчитися ходити заново. Звісно, за підтримки професіонала, який врахує індивідуальні особливості та порадить комплекс відновлювальних заходів і відповідних вправ. Головну ставку спеціалісти роблять на м’язи, які здатні «підрихтувати» опорно-руховий апарат найкращим чином. Бо саме вони керують рухами у суглобах, як важелем – їх тільки потрібно навчити правильно це робити.

Вчасний сигнал

У активних людей артроз може проявлятися раніше. І це по-своєму добре, бо дає змогу підготуватися до оборони. За пасивного способу життя дегенерація тканин частіше відбувається, аж до того моменту, коли без протеза вже не обійтися.

З остеоартрозом стикаються і чоловіки, і жінки. Причому у представниць прекрасної статі частіше болять плечі та шия – через ходіння на підборах, або поперек – через можливі зміни у поставі під час вагітності.

Healthy and Happy: Спортивна медицина

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.