Правила експлуатації носа

Що відрізняє людину серед приматів? Зокрема, унікальний ніс. Цей центральний архітектурний елемент нашого обличчя виконує безліч функцій. Тож навіть найменші негаразди на кшталт банального нежитю потребують уваги – аби ураження не поширилося на нові території, і слово «синусит» залишилося в медичній енциклопедії, а не в лікарняному листі.

 

Олександр ШЕЛЕСТОВИЧ, лікар-отоларинголог
“Провокувати запалення носової порожнини може безліч чинників – головне, вчасно протиставити їм грамотне лікування”.

 

Будує матінка природа

Якби призначення носа обмежувалося самим лише забезпеченням притоку й відтоку повітря, достатньо було б простого отвору. Але над ним, як не крути, потрібно зробити навіс, щоб дощ не затікав. Продумуємо план далі: повітря необхідно очистити, зігріти, проаналізувати на вміст домішок… Для того, щоб розмістити всі необхідні для цього рецептори, коридор, яким прямує повітря, довелося зробити не таким уже й маленьким. Крім того, до нього потрібно було прибудувати кімнати – навколоносові пазухи. Найбільші з них – гайморові, розташовані у верхній щелепі. На поверх вище від них – лобові пазухи. Ще є клиноподібна пазуха. А ще – багатокамерна порожнина, що називається гратчастий лабіринт.

Усі ці хитрі схованки передбачені не просто так. Якщо продовжувати порівнювати анатомію верхніх дихальних шляхів із будівлею, то система пазух – це кондиціонер, захист від землетрусів (тобто від травм) і термоізоляція (збереження коренів зубів і очних яблук від температурних коливань під час дихання). До того ж, за рахунок пазух уся конструкція стає легшою.

 

Коли йде незваний гість

Про захист від хвороб Найвищий Архітектор теж подбав. У цій справі важливу роль відіграє покриття – епітелій, який вистеляє носову порожнину. Коли наближаються вороги, оборонці замку починають лити смолу, оболонка починає виділяти слиз. Лізоцим, який міститься в ньому, перешкоджає розмноженню бактерій. Цього замало? На допомогу йдуть пожирачі небажаних мерзотників лейкоцити. В цей час війки епітелію активно виштовхують слиз, і коли він потрапляє до шлунка, бактеріям у кислотному середовищі стає геть непереливки.

Цей процес відбувається постійно, адже в носоглотці постійно тиняються різні мікроорганізми. Та коли атаки бактерій, вірусів або алергенів стають інтенсивними, слиз виділяється ще активніше – виникає нежить. І тут є нюанс. Слиз проявляє антисептичні властивості тоді, коли він рідкий. А якщо густішає, то стає комфортним місцем для розмноження патогенів.

 

Як прибрати в кімнаті?

Ситуація ускладнюється при синуситах – запаленні навколоносових пазух. Через набряк слизової оболонки слиз не може евакуюватися із порожнин. Двері до кімнат зачинені, бактерії можуть сидіти за ними в теплі та від’їдатися досхочу. Як їх тепер виженеш? Руки ми можемо помити, голову теж… А внутрішні органи – ні. Принаймні самостійно. Тож без лікаря не обійтися.

Щоправда, на цьому етапі сумнівів у необхідності звернутися до нього вже не лишається. До нежитю додається біль, слабкість, підвищена температура. І якщо звичайний нежить справді може минутися сам, то синусит не «розсмокчеться». Більш того, він може призвести до запалення сусідніх органів, аж до ураження мозку.

Синусити класифікують за місцем локалізації: гайморит виникає в гайморових пазухах, фронтит – у лобових, етмоїдит – у пазухах гратчастої кістки, сфеноїдит – у пазусі клиновидної кістки. Розрізняють захворювання і за тим, яку роль у його розвитку відіграли бактерії.

Катаральний синусит (найчастіше його провокують віруси й алергія) не ускладнений бактеріальною інфекцією. Тоді з носа біжить рікою, проте слиз виходить прозорим. У випадках, коли вороги ще не встигли влаштувати масштабний шабаш, для лікування можуть бути використані антибіотики з місцевою дією, які не справляють системної дії на організм, а також ціла низка інших лікарських засобів.

На носовичку – 50 відтінків зеленого? Значить, маємо справу з бактеріальним синуситом. Тут уже не обійтися без повного курсу антибіотиків та лікувальних процедур, спрямованих на очищення носових порожнин. На тлі нововведень, які не передбачають інвазивних втручань, не втрачає актуальності пункція вмісту пазух. Швидке позбавлення джерела запалення, або навіть і нагноєння може бути більш ефективним, ніж випробовування на собі всіх відомих видів антибіотиків.

 

Коли потрібний капітальний ремонт

Запалення навколоносових пазух можуть спричинити не тільки ГРВІ й алергічні реакції. Верхні відділи дихальної системи іноді стають особливо вразливими через анатомічні нюанси. Це можуть бути вроджені особливості. Серед них, наприклад, викривлення носової перетинки. Це геть не рідкість: чи не в 90 % людей ця перетинка не відповідає ідеальним параметрам. І десь у 20 % випадків задля полегшення дихання, уникнення хронічних запалень, храпу та інших негараздів потрібна хірургічна корекція. Допомога хірурга необхідна й тоді, коли вільному диханню перешкоджають аденоїди, поліпи, кісти. Рішення щодо хірургічних втручань отоларингологи нерідко приймають разом зі стоматологами, щелепно-лицьовими хірургами. До речі, доволі частою причиною гайморитів є непролікований глибокий карієс.

На щастя, сучасні ЛОР-операції відбуваються з мінімальною травматизацією тканин, вони здійснюються за допомогою мініатюрних інструментів і передбачають дуже швидке відновлення.

 

Борімося зі шмарклями правильно!

Досвід отоларингологів недвозначно свідчить: самолікування неприпустиме навіть тоді, коли йдеться про нежить. Легковажне ставлення до «дрібної» проблеми, помножене на довіру до народних методів або безконтрольний прийом ліків, призводить до ускладнень. Тож для того, щоб не нашкодити собі, врахуйте, що…

Ніс не треба плутати зі шлунком і «годувати» його різноманітними продуктами харчування. Закапування носа соком буряка, часнику та цибулі – погана ідея. Солодкий буряк тільки підживить бактерії, а доволі ядучі цибуля з часником спричинять опік слизової оболонки.

Сольові розчини для промивання носа краще придбати в аптеці. Фармацевти недаремно очищували воду й вивіряли потрібну пропорцію солі, правда! Занадто міцний розчин, накалампоцаний «на око», призведе до подразнення слизової. Це застереження стосується і промивань содою.

Не покладатися на прогрівання. Ну прикладемо ми щось тепленьке до нещасного носа. І що буде? Якщо форма нездужання легка, то нічого – тільки носу тепло. Якщо форма складна, бережи боже, гнійна – то прогрівання посилить кровообіг і сприятиме ще швидшому поширенню інфекції.

Не захоплюватися судинозвужувальними препаратами. Вони полегшують симптоми, однак не лікують нежить. А деякі ще й спричиняють звикання. Тож те, що препарати є безрецептурними, не означає, що їх можна спокійно використовувати без консультації з лікарем.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.