Підривник імунітету! Вірус кору

До винайдення вакцини він жахав батьків усього світу, незалежно від їхнього статку та статусу. Та й тепер за відсутності надійного захисту продовжує періодично завдавати шкоди. Що нам відомо про вірус кору?

Вірус кору

Людмила ШМІДТ, лікар-педіатр вищої категорії

“Реальних протипоказань до вакцинації проти кору обмаль – імунодефіцитні стани та анафілаксія на білок курячого яйця. Решта причин не щепитися – міф”.

Летюча підступність

Вірус кору передається банальним повітряно-крапельним шляхом, як, скажімо, грип чи аденовірус. Наслідки його діяльності спонукали спеціалістів занести хворобу до когорти найбільш небезпечних дитячих інфекцій.

Здатність кору вселяти страх базується на трьох складових:

  • неймовірна контагіозність. Якщо десятеро дітей поспілкуються з хворим, восьмеро неодмінно зляжуть.
  • можливість призводити до серйозних ускладнень. Пневмонії, вірусні та бактеріальні енцефаліти, отити, бронхіти – неповний список небезпек.
  • здатність гальмувати імунітет. Вірус кору паралізує виконання службових обов’язків Т-лімфоцитами, В-лімфоцитами, макрофагами та рештою співробітників імунітету.

До антибіотиків та після

Вірус кору найчастіше обирає жертвою незрілий дитячий організм через мінімальний опір унаслідок браку досвіду в захисних сил. Однак дорослі також ризикують підхопити вірус із не менш критичними наслідками. Робимо висновок: інфекції байдуже до кількості прожитих років, головне – ослаблений імунітет і рандеву з носієм. Цікаво, що головною мішенню вірусу стають саме клітини імунітету, які тимчасово впадають у стан амнезії. В результаті жертва опиняється беззахисною перед будь-яким зовнішнім ворогом. Ця ситуація – ідеальний варіант для вторгнення хвороботворних бактерій, що мільйонами нишпорять навкруги. Недивно, що до винайдення антибіотиків і вакцин малюки опинялися сам на сам зі смертельною небезпекою.

Знати в обличчя

Після того, як вірус вторгається, йому потрібно оговтатися – мінімум 10, максимум 17 днів він адаптується в новому організмі. Цей час називається інкубаційним періодом. Він триває від моменту потрапляння інфекції в організм до прояву перших симптомів. Біда в тому, що людина стає розповсюджувачем вірусу за 4 дні до того, як щось заболить. І продовжує бути небезпечною для навколишніх увесь катаральний період, який закінчується на 4-й день після початку висипань.

Поетапність кору:

  1. Перший етап. Спочатку клінічні прояви мало чим відрізняються від звичної респіраторної інфекції: кашель, нежить, висока температура, кон’юнктивіт, світлобоязнь… Особливо має насторожити наявність із перших днів хвороби саме світлобоязнь та кахикання. Уся ця катавасія триває 4 дні. Й кір запідозрити ще складно. Втім, на 3–4-й день катарального періоду утворюються специфічні плями Філатова-Копліка: на слизовій оболонці щік навпроти корінних зубів – це білі крупинки, схожі на макові зернята, які мають звернуть на себе увагу.
  2. Другий етап. На п’ятий день негараздів з’являється специфічна висипка. До речі, вона характерна лише для нещеплених дітей. У вакцинованих, якщо вірус таки атакував їх, усі симптоми й ознаки можуть бути стертими (на щастя, і сама хвороба минає без зайвих ускладнень). Отож, на шкірі з’являється плямисто-папульозна висипка, окремі елементи якої з часом зливаються, перетворюючись на великі червоні плантації. Для кору характерна не хаотична, а цілком закономірна поява папул або папул у плямах. Перші екземпляри утворюються на голові, переходять на шию, тулуб, завершується процес на ногах.
  3. Третій етап. На місцях висипань з’являється пігментація, яка зникає у порядку появи.

Способи протистояння

  • Спосіб №1. Рятівну вакцину від кору було винайдено у 1963 році, й тепер її масово використовують у більшості цивілізованих країн. А вже у 1969 році ввели двократне щеплення у складі комбінованої живої вакцини КПК (краснуха, паротит, кір). На сьогодні це найкращий спосіб захиститися від цього вірусу.
  • Спосіб №2. У деяких випадках для профілактики кору використовують імуноглобуліни. Їх вводять у перші 72 години після ймовірного контакту з хворим. Далі протягом 5 днів специфічний протикоровий імуноглобулін колють щодня. Однак треба бути екстрасенсом, аби вирахувати, коли саме трапилася небезпечна зустріч і хто був носієм.
  • Спосіб №3. На етапі хвороби лікарі пропонують боротися з кором симптоматично, а за ознак бактеріального вторгнення вдаватися до антибіотиків. Задля профілактики їх, звісно, не використовують, однак є виняток – це малюки до 1 року, через великий ризик розвитку ускладнень.

Healthy and Happy: Педіатрія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.