Перевірка на чоловіче здоров’я

ГоловнаСтаттіУрологіяПеревірка на чоловіче здоров’я
Антонюк Віталій Миколайович

Антонюк Віталій Миколайович

лікар-уролог другої категорії, лікар ультразвукової діагностики

Працює в Healthy and Happy

з 2018 року
Рекомендуємо також

Зміст

Немає жодної людини, яка б не погодилася з тим, що лікувати хворобу важче, ніж попередити її розвиток.

На жаль, сьогодні мало хто поспішає до лікаря з профілактичною метою, тому що свій автомобіль кожен чоловік регулярно відвозить до автосервісу для проведення техогляду і не рахується з часом і фінансовими витратами. Тим часом погана екологія, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички, безладні сексуальні контакти – все це позначається на процесах, що відбуваються в уретрі, передміхуровій залозі, сечовому міхурі, нирках. Але, як показує практика, більшість пацієнтів звертається за допомогою до лікаря лише в разі гострої стадії захворювання, оскільки не пов’язує незначний дискомфорт у ділянці геніталій або уретри з хворобою або вважає ці «легкі» симптоми недостатньо вагомою підставою для відвідування поліклініки. Та й не завжди захворювання дають про себе знати. Насамперед, «мовчить» рак. Різного роду інфекції теж не поспішають оголосити про свою присутність, тому проблема стає помітною лише на тлі ускладнення, що розвинулося.

Лише 5 кроків

Зазвичай діагностична програма контролю чоловічого здоров’я досить лаконічна, але інформативна, оскільки включає як лабораторні, і інструментальні методи дослідження. Саме такі скринінги представлені в нашому медичному центрі Healthy&Happy.

Насамперед, важливо визначити рівень простат-специфічного антигента (PSA) у крові пацієнта. Даний аналіз націлений на раннє виявлення раку передміхурової залози, оскільки саме це захворювання становить найбільшу небезпеку для здоров’я. Сьогодні воно посідає третє місце у структурі новоутворень у чоловіків в Україні, поступаючись лише раку легень та раку шкіри.

Тест полягає у заборі крові з вени пацієнта, чому передує спеціальна підготовка. Підвищена концентрація простат-специфічного антигента в сироватці буде свідченням структурної мікроскопічної перебудови в залозі та вимагатиме більш ретельного з’ясування причин таких змін.

Другим обов’язковим етапом скринінгу є мікроскопія урогенітального мазку. Цей аналіз використовується для діагностики запального процесу різної етіології. Він дозволяє запідозрити захворювання, які передаються статевим шляхом (гонорея, трихомоніаз, хламідіоз та ін). Отже, цей аналіз гостро необхідний особам, які мали незахищений секс, особливо через невпорядковане статеве життя. Такі чоловіки не тільки стають мішенню для інфекцій, що передаються статевим шляхом, але й можуть стати розповсюджувачами захворювання.

Втім, будь-якому чоловіку теж не завадить проходження такого аналізу з уретри, адже ніхто не може бути впевненим в надійному захисті від атак умовнопатогенної мікрофлори (кишкової палички, стрептококів, ентерококів та ін.). Інфекція може поширюватися вздовж сечостатевих шляхів лімфатичними судинами і вражати уретру або передміхурову залозу. А це негативно впливає на фертильну функцію чоловіка, вносить неприємні корективи в сексуальне життя і навіть стає причиною безпліддя (воно спостерігається у 20% українців).

І зрозуміло, програма контролю чоловічого  здоров’я має включати загальний аналіз сечі. Він дозволяє виявити ранні ознаки цілого ряду недуг нирок та інших органів сечостатевої системи: пієлонефриту, сечокам’яної хвороби, уретриту, простатиту і т.д.

Також в урології УЗД передміхурової залози є дуже високоінформативним методом. Як уже зазначалося, цей орган із віком стає дуже вразливий, тому що його роль для чоловічого здоров’я важко переоцінити: простата забезпечує функціональну активність сперматозоїдів. Але виконувати цю функцію їй можуть завадити багато захворювань: інфекції, кісти, доброякісні та злоякісні пухлини. Ультразвукове дослідження допомагає оцінити структурний стан залози та виявити наявну в ній патологію.

Найчастіше діагностується простатит – приблизно 30% чоловіків після 40 років. Дане захворювання – аж ніяк не найприємніша сторінка в житті хворого, оскільки воно супроводжується больовим синдромом, частим сечовипусканням, поганим сном через постійні підйоми до туалету та ін. Так що чим раніше запалення простати буде виявлено, тим швидше налагодиться здоров’я.

Крім того, ультразвукове дослідження допомагає диференціювати різні новоутворення в передміхуровій залозі – наприклад, відрізнити ракову пухлину від доброякісної гіперплазії (аденоми), а також виявити конкременти, встановити причину проблем із сечовипусканням або порушенням статевої функції.

А завершує скринінг – консультація лікаря-уролога. На підставі огляду пацієнта та результатів проведених досліджень фахівець складає справжню картину здоров’я сечостатевої системи пацієнта, а потім розробляє рекомендації щодо профілактики або лікування виявлених захворювань. Це дуже важливо для попередження можливих ускладнень, збереження фізичного комфорту та сексуального здоров’я сім’ї.

Віталій АНТОНЮК, лікар-уролог другої категорії, лікар УЗД

Healthy and Happy: Урологія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції
АКЦІЯ: 20% знижка на електрокардіограму
АКЦІЯ: 20% знижка на електрокардіограму

Регулярний профілактичний огляд лікаря-кардіолога – це реальний шанс уникнути таких небезпечних для життя хвороб, як інсульт, інфаркт міокарда, емболія легень.