Остеохондроз: гріхи молодості

Якщо ви не чотириноге створіння, зустріч з остеохондрозом вам забезпечена. Гарантію дають усім без винятку, різниця лише в тому, коли спина вперше заболить. Хочете перенести цей момент на глибоку старість і ще довго не знати, що таке дорсалгія? 

Володимир СЕМЕНЮК, лікар-невропатолог вищої категорії

«Грудний відділ – найменш активний, тому хвороба до нього добирається в останню чергу. Тож якщо боліти починає саме в ньому, значить, остеохондроз 100 % уже процвітає у поперековому та шийному відділах».

Є хребет, хребці та міжхребцеві диски. Якщо котрийсь із дисків зменшується по вертикалі, значить, остеохондроз почав діяти. З часом такий диск може вийти за межі хребців незначною мірою – це лікарі називають випинанням, виходить іще більше – це протрузія. Якщо ж до цього додається такий неприємний момент, як розрив фіброзного кільця, що утримує диск – це вже міжхребцева грижа, пік остеохондрозу.

Хто ризикує?

Усіх людей, до яких остеохондроз особливо не байдужий, можна поділити на групи.

 • За генетикою. У високих хребці мають форму паралелепіпеда, а в низеньких – куба. Оскільки куб – фігура більш стійка, невисоким можна святкувати перемогу над людьми вище середнього зросту, які відчують на собі біль першими.
 • За кольором очей. Люди з блакитною склерою (білком оболонки ока) схильні до проблем зі з’єднувальною тканиною.
 • За профдіяльністю. Найбільше навантаження на спину – в положенні сидячи. Тому всі, хто сидить увесь робочий день – під прицілом. Натомість можуть радіти священики й диригенти. Хоча невідомо, що краще – остеохондроз чи варикоз.

Що прискорює процес?

Виявляється, коріння остеохондрозу ховається в дитинстві. Перелік прискорювачів вас здивує. Бо це:

 • Закінчення школи з відзнакою.
 • Дитинство, проведене за фортепіано.
 • Заняття з гімнастики або футболу на результат.
 • Мрія бути схожим на Шварценеггера за один підхід до штанги.

Коли з’являється біль?

Можна всю юність знущатися з хребта як завгодно, болю ви не відчуєте – тоді компенсаторні функції організму працюють, як годинник. А ось після 25 років готуйтеся дізнатися про дорсалгію – це термін, що характеризує весь спектр спинного болю. Проте спина заболить не зненацька, адже сам по собі остеохондроз не болить. Тож потрібен «провокатор»:

 1. Різкий невдалий рух.
 2. Підняття чогось надто для вас важкого.
 3. Переохолодження.
 4. Зустріч із вірусною інфекцією.
 5. Психоемоційне напруження.

Отже, до начальника можна зайти здоровою людиною, а вийти від нього з нестерпним болем. Бо запалення може виникнути не лише від мокрих ніг, а й від нервового зриву.

Як перестрахуватися?

Заздалегідь подбати про попередження болів у спині. В цій справі варто покластися на:

  1. Напівжорстке ліжко – ортопедичний матрац. Саме з нього починається профілактика.
  2. Гімнастику. До, після, під час або замість роботи щодня 15–20 хвилин присвячуйте вправам для спини. Як варіант – тричі на тиждень навідуйтеся до спортзалу, але оминайте штангу! А ось працювати зі своєю вагою – ласкаво просимо.
  3. Басейн. 2–3 рази на тиждень долати дистанцію від бортика до бортика – ідеальний спосіб наростити бажаний каркас.
 1. Масаж. Він не зміцнить м’язи, однак принесе полегшення й зменшить спазм.

Як лікувати?

Якщо вже остеохондроз вирішив вас доконати, будемо з ним боротися. До речі, не думайте, що можна пролікувати хворобу наперед. Щойно з’явиться провокуючий момент, біль прийде. Висновок: лікуємося тільки під час загострення. 

Золотий стандарт лікування дорсалгії:

 1. Нестероїдні протизапальні препарати, які вводять у будь який манер. Хоча нині уся Європа відмовляється від уколів на користь пігулок та свічок.
 2. Вітаміни групи В. Усі вони позитивно впливають на нервову систему. А В12 ще й полегшить біль.
 3. Мазі та гелі. Із запахом та без нього, пекучі, прогрівальні. Дія у всіх одна.
 4. Аплікатори Кузнєцова чи Ляпка. Ви лягаєте на голки й набридливий тупий біль замінюється поверхневим. Проте аплікатори не лише відіграють роль відволікального маневру, а й розслаблюють м’язи, судини та нервові закінчення. 

За комп’ютером – стоячи!

Аби остеохондроз не дався взнаки надто рано, фахівці радять постійно змінювати положення тіла на робочому місці. Нині в офісах Європи модна тенденція – столи-трансформери, за якими можна працювати і сидячи, і стоячи. Це суттєво зменшує навантаження на поперек.

Healthy and Happy: Неврологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.