Очна ставка: телевізор VS смартфон

Найкращий друг сучасної дитини – смартфон. Із ним дітлахи лягають і прокидаються. Як убезпечити дружбу, знають фахівці.

 

Олена БОРЕЦЬКА, лікар-офтальмолог дитячий, лікар-офтальмолог Ікатегорії

“Головне у спілкуванні з гаджетами – робити перерви. Варто хоча б раз на годину відволікатися на 10-15 хвилин, аби зняти напругу й зробити зарядку для очей”.

 

Колись головними провокаторами короткозорості були телевізор і любов до читання у ліжку перед сном. Нині пріоритети змінилися: лідери впливу – смартфони та планшети.

 

Екранні страшилки

Не такий страшний гаджет, як велика кількість часу, проведена у його товаристві. Найбільша небезпека – близькість до очей. І це було б півбіди, якби відстань до екрана була фіксованою. До речі, саме завдяки сталому положенню у просторі телевізори та комп’ютери заслужили на звання більш безпечних для очей. Тож малі форми плюс постійний рух у руках господаря створюють подвійне навантаження на зір, що робить реальністю дві проблеми.

Короткозорість. Міопія може бути справжньою або вдаваною. Перший варіант розвивається за суто фізіологічним сценарієм – від напруження очне яблуко розтягується, й зображення на сітківці стає розфокусованим. Організм, кидаючи всі резерви на збереження гостроти «ближнього» зору, жертвує «дальнім». У другому варіанті винен спазм очних м’язів, який тимчасово погіршує зір.

Аби покращити ситуацію при псевдоміопії, достатньо дати очам спокій і періодично робити спецзарядку. При справжній короткозорості доведеться стати носієм окулярів.

Синдром сухого ока. Ви знали, що протягом хвилини людина блимає до 18 разів? А гаджети так поглинають увагу, що зводять цю цифру до 2–3 разів. Тож не дивно, що око недостатньо зволожується, тому пересихає, червоніє, у ньому з’являється відчуття піску.

 

Ода пікселю

Окрім стабільного місця проживання й більшої відстані до очей телевізор заслужив на кілька приємних слів через свої габарити. Бо що більший екран, то краще. Проте не впадайте у крайнощі, купуючи малюкові гаджет з екраном гігантського розміру. Бо треба враховувати ще один важливий момент: кількість пікселів на дюйм екрана, тобто його роздільну здатність. Якщо їх мало, гаджет видає розпливчату й зернисту картинку. Й відповідно, чим більше, тим чіткішим і деталізованішим буде зображення, гарантуючи комфорт для очей. Фахівці переконані, що екран із високою роздільною здатністю, в ідеалі щонайменше 1280×720, зменшить навантаження на зір, тоді як екран із показниками 480×800, навпаки, додасть клопоту.

 

Правила гри

Упровадити карантин на користування гаджетами неможливо. Будуть страйки. Проте абсолютно реально запровадити певні правила, які допоможуть очам лишатись у нормі, незважаючи на стрімкий інформаційний прогрес.

Отже, в інтересах очей варто:

  • тримати пристрій не ближче 30 см від обличчя. Покажіть на лінійці, буде наочніше;
  • робити зарядку для очей. Особливо на розслаблення м’язів, відповідальних за чіткість зображення на будь-якій відстані – вправа з міткою на склі. Дитина має подивитися на цятку, а потім перевести погляд на простори за вікном;
  • не користуватися пристроями стоячи чи лежачи, у такому разі зміщується фокус зору;
  • позбутися звички гратися в ігри у транспорті. Просто не давайте, і все;
  • регулювати яскравість підсвічування залежно від обставин. Якщо у приміщенні сутеніє, яскравість треба зменшити до 1/3 потужностей;
  • не користуватися телефоном чи планшетом у темряві. Це страшний сон очей, які отримують у такому разі колосальне навантаження;
  • хоча б раз на рік навідуватися до офтальмолога, аби переконатися, що гаджети не внесли корективи у життя очей.

 

Підставка для смартфону

Очам потрібна статична відстань до об’єкта уваги. Якщо малюк тримає смартфон у руках, ні про яку сталість ітися не може. Природна енергія не дасть дитині можливості завмерти на місці. Тож щосекундні зміни примушують бідолашне око працювати у режимі нон-стоп. Спеціалісти вважають, що, розмістивши телефон на столі, ви вже додаєте бонусів до його безпеки. Тож не дивно, що у тренді нині док-станції – спеціальні підставки для телефонів, які тримають і водночас заряджають гаджети.

 

На 35 % погіршився зір у гомо сапієнс порівняно з кінцем минулого століття.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.