Обережно, кашлюк!

ГоловнаСтаттіОбережно, кашлюк!
Воронюк Тетяна Петрівна

Воронюк Тетяна Петрівна

лікар-педіатр вищої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2008 року
Рекомендуємо також

Зміст

Кашлюк – це гостра респіраторна інфекція, збудником якої є бактерія Bordetella pertussis. Захворювання передається від людини до людини. Основними симптомами є сильний нападоподібний кашель та загальна інтоксикація організму.

Найважче переносять ці захворювання немовлята та діти до трьох років. Майже половина дітей до 1 року потребують госпіталізації. Значно легший перебіг має хвороба у дорослих та дітей старшого віку, але саме вони є носіями та поширювачами інфекції.

Головними ускладненнями кашлюку у дітей є:

 • пневмонія;
 • судоми;
 • зупинка дихання у новонароджених;
 • енцефалопатія;
 • втрата свідомості;
 • проблеми з сечовиділенням;
 • різка та надмірна втрата ваги.

Симптоми кашлюку

Як вказувалось вище, головний симптом захворювання – нападоподібний кашель, який може тривати більше двох тижнів.

Крім цього у дитини може спостерігатись:

 • свист під час вдихання;
 • напади блювання після нападу кашлю;
 • слабкість;
 • підвищення температури тіла.

Діагностика та лікування

Для підтвердження діагнозу проводять лабораторні дослідження: виявлення збудника в біологічному матеріалі та аналіз крові на антитіла до бактерії.

У разі підтвердження діагнозу проводять негайне симптоматичне та антибактеріальне лікування. Лікування антибіотиками не проводять, якщо кашель триває більше 3-х тижнів, або якщо дитина молодша 1 року. Також не призначають антибіотики вагітним. Дітям старше 5 років для полегшення приступів кашлю можуть призначити муколітичні засоби.

Профілактика

Головною профілактикою кашлюку є вакцинація, яка проводиться згідно з Національним календарнм щеплень або за індивідуальним графіком, складеним педіатром. Щеплення не є гарантованим захистом проти хвороби, але значно полегшує перебіг захворювання у разі зараження.

У разі, якщо був контакт із хворою особою на кашлюк, в якості профілактики призначають антибіотики в такому самому дозуванні та за такою ж схемою, як з терапевтичною ціллю. При цьому антибіотики призначають незалежно від наявності щеплення проти кашлюка. У разі відсутності щеплення негайно проводять або продовжують вакцинопрофілактику.

Хворий на кашлюк є носієм збудника протягом 3-х тижнів після виявлення перших симптомів. Тому для запобігання розповсюдження хвороби хворий на кашлюк має залишатись на самоізоляції протягом цього терміну.

Імунітет дитини

Тетяна ВОРОНЮК, лікар-педіатр вищої категорії

Кашлюк – серйозне та небезпечне захворювання особливо для дітей до 1 року. Єдиним способом надійно захистити малюка від негативних наслідків – це щеплення. Кашлюком може захворіти людина в будь-якому віці, захист від щеплення з часом зменшується, тому хвороба потребує проведення ревакцинації.

Healthy and Happy: Педіатрія

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції