Нотатки пам’яті

Тренування пам'яті

Відтоді як пам’ять завдяки появі паперових носіїв інформації перестала бути життєво необхідною здатністю людини, вона, як і решта незадіяних функцій організму, невпинно деградує.

Вузлик на пам’ять

Поширена фраза, чи не так? Іван Федоров і гадки не мав, винаходячи книгодрукування, що воно утне з людством злий жарт. Сучасні електронні носії укупі з пошуковими системами остаточно вбили нашу пам’ять. Нині немає потреби пам’ятати практично нічого: номери телефонів, рецепти манної каші, не кажучи вже про таблицю множення, хіба що імена ми ще змушуємо себе пам’ятати, та й то переважно свої. Тим часом хороша пам’ять дає своєму власникові низку переваг. Насамперед – час. Навіть чемпіон світу з пошуку в Google витратить на запит більше часу, ніж наша стара добра пам’ять. А час, який ми гаємо в пошуках речей, які, як на зло, лежать зовсім не там, де ми шукаємо? За деякими підрахунками, людина марнує близько 40 днів на рік на ліквідацію наслідків поганої пам’яті. Хіба не катастрофа?!

Згадати все

Гарна пам’ять може бути не менш корисною, ніж здорове тіло. Проте спортзали переповнені, а про чемпіонати з пам’яті навіть мало хто чув, хоча проводяться вони вже 30 років. Найцікавіше, що їхні переможці, здатні запам’ятати десятки сторінок тексту за лічені хвилини, в минулому – такі самі забудькуваті бідолахи, як більшість із нас. Пам’ять, виявляється, легко піддається тренуванню, потрібно тільки знати правильні методики.

На зарядку!

Ось деякі з вправ на розвиток зорової та слухової пам’яті, здатні поліпшити загальну здатність до запам’ятовування.

  • Гра в сірники. Киньте 5 сірників на стіл і кілька секунд дивіться на них. Відверніться і спробуйте відтворити аналогічну картину на іншій поверхні.
  • Римська кімната. Використовуючи зоровий образ добре знайомого вам приміщення, розкладайте в ньому «по поличках» усе, що потрібно зберегти в пам’яті. Цим способом користувався Цицерон для запам’ятовування тез своїх знаменитих промов.
  • Підслуховування. У громадському місці постарайтеся почути й утримати в пам’яті уривок розмови незнайомих людей. Спробуйте відтворити почуте з потрібною інтонацією, уявіть собі подумки обличчя «героїв», поступово відновлюючи в пам’яті всю сцену.

Микола ТУРЧАК, лікар-психолог

Микола ТУРЧАК, лікар-психолог

“Пам’ять можна натренувати так само, як біцепси, трицепси або прес. Головне – не забувати робити вправи!”

Healthy and Happy: Психотерапія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.