Ноги наче праски – Плоскостопість

Хто не чув таке порівняння? Досить часто воно має цілком буквальний сенс, коли підошва стопи від утоми своєю формою стає схожою на нижню поверхню побутового приладу.

Ігор ЗАНЬКО, лікар ортопед-травматолог І категорії дорослий та дитячий, лікар з УЗД

“Чим сильніше деформована стопа, тим більше проблем. З часом страждають коліна, тазостегнові суглоби, а потім і сам хребет”.

Портрет

Плоскостопість – це деформація стопи, коли кістки, які мають утворювати арку, в реальності сплющуються і стають рівними, як стіл. Хоча в нормі вони мусять створювати два склепіння – повздовжнє та поперечне – й відігравати роль амортизаторів, що розподіляють навантаження під час ходьби. Крім кісток склепіння стопи має зв’язки та м’язи-супінатори вкупі з м’язами-згиначами. Саме на них покладено головну місію підтримки кісток у правильному положенні. Якщо м’язи з роботою не справляються – чекайте на плоскостопість.

Причини плоскостопості

Часто ноги-ласти – то родинний спадок, але є фактори, що можуть провокувати плоскостопість і за чудової генетики. Скажімо, надмірні фізичні навантаження або зайва вага, незручне взуття та й високі підбори, вроджена слабкість зв’язок і м’язів, наслідки травм, рахіту, тривалий м’язовий спазм на тлі гормональних перебудов під час статевого дозрівання і навіть заняття балетом.

Ознаки

Приводом звернути увагу на стопи може стати взуття, що занадто швидко зношується або зненацька стає «малим», біль у стопах під час фізичних навантажень, швидке стомлення, відчуття важкості в ногах.

Позбавлення

Робимо ставку на зміцнення м’язів і зв’язок. Повірте, що ортопедичні устілки та спецвзуття матимуть сенс лише за умови постійних тренувань. Отже, ноги в руки й уперед:

  • Ходіть навшпиньках, на п’ятках та зовнішньому краї стопи.
  • Рухайтеся ребристою поверхнею.
  • Перекочуйте вперед-назад м’яч, спочатку однією ногою, а потім другою.
  • Обхопіть м’яч стопами й підніміть його.
  • Збирайте пальцями дрібні предмети з підлоги.
  • Затисніть пальцями ніг олівець і малюйте на листку новітні шедеври, притримуючи папір другою ногою.
  • Описуйте ступнями уявні кола, сидячи на підлозі з випрямленими колінами.
  • Сидячи на підлозі з зігнутими колінами, притисніть стопи до підлоги. Підігніть пальці ніг і підтягуйте їх до п’яток, потім пальці розправте.

Healthy and Happy: Ортопедія, Травматологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.