Не на своєму місці

Коли волосся з’являється там, де на нього не чекали, та ще й у великих кількостях, самою епіляцією справу не вирішиш. Є привід звернутися до лікаря, бо ріст волосся на неочікуваних ділянках тіла буває проявом порушень – найчастіше, ендокринних.

Марина КАРАБАН, ендокринолог вищої категорії

“Біла лінія” живота, над верхньою губою, підборіддя, шия – ділянки, на яких волосся в жінок бути не повинно. Якщо воно там з’явилося, та ще й різко, варто одразу відвідати ендокринолога”.

 

У пошуках причини

Надмірне оволосіння найчастіше з’являється у представниць прекрасної статі ще у пубертатному віці зі стартом активного вироблення статевих гормонів і розвивається поступово. Важливо звернути на нього увагу і якнайшвидше з’ясувати причину. Адже гормональні вибрики, що спричиняють надмірну волохатість, можуть мати не дуже приємні наслідки. В одному випадку може йтися про суто естетичні негаразди, в іншому – про порушення, здатні впливати на здоров’я і навіть стати на заваді материнству.

 

Генетичні каверзи

На щастя, найчастіше гіпертрихоз на життєво важливі процеси не впливає. Він виникає через підвищену чутливість рецепторів шкіри до чоловічих статевих гормонів – саме такий діагноз ставлять 90 % пацієнток. Передається це спадково. Скажімо, гіпертрихоз є особливістю представниць східної раси – вірменок, грузинок, меншою мірою – азербайджанок.

Великий плюс: проблема суто косметична, тож ні менструальному циклу, ні фертильності не зашкодить.

Чималий мінус: радикальному лікуванню «раз і назавжди» проблема не піддається. Окрім епіляції та інших косметичних методів, призначають медикаментозну корекцію. Конкретніше – антиандрогени, препарати, котрі блокують чутливість рецепторів до чоловічих гормонів. Пацієнтки приймають їх тривалими курсами.

 

Збої в системі

Причиною небажаної «рослинності» можуть бути й серйозніші гормональні проблеми – порушення роботи гіпофіза, наднирників, яєчників. У такому разі естетика поступається репродуктивній дисфункції. Пацієнток із гіпертрихозом зазвичай контролює тандем ендокринолога та гінеколога. УЗД органів малого таза й аналіз на тестостерон, який виробляють наднирники та яєчники, – ось мінімальний набір діагностичних процедур, що їх потрібно пройти, аби правильно обрати терапію. Самодіагностика тут, вочевидь, недоречна. Гормональні препарати, які призначають для корекції ендокринних порушень, можуть мати чимало побічних ефектів. Тому починати їх прийом можна, лише керуючись відповідними призначеннями лікаря.

 

Швидко не вийде

Волосся, яке вже виросло, від препаратів не зникне. Однак тішить те, що терапія здатна вплинути на наступні життєві цикли волосяних луковиць і приборкати їхню надмірну активність. Коли гормональний фон нормалізується, можна йти до косметолога, не побоюючись, що нові волосинки підуть у ріст так само бадьоро, як і попередні. Щоправда, для цього доведеться запастися терпінням – на стійкий ефект можна розраховувати у середньому через 6-9 місяців після початку прийому андрогенів. Тож раніше чекати на припинення росту небажаного волосся нема сенсу. Якщо за цей час справи поліпшуються, прийом препаратів можуть навіть припинити.

 

Тимчасово або з віком

Якщо сплеск активності наднирників трапляється після пологів, зумовлюючи ріст небажаних волосинок, проблема зазвичай вирішується, тільки-но гормональний фон повертається у звичне русло. Інша річ, коли оволосіння за чоловічним типом починається в жінок під час менопаузи. В цей період яєчники активно повідомляють: «Усе! Нашу функцію виконано!» В результаті рівень жіночих гормонів знижується, а чоловічих – залишається таким, як і був. Тож естроген і прогестерон уже не мають влади над тестостероном і не можуть контролювати ріст надокучливого волосся.

 

Рідко, та їдко

  • Інколи в пацієнток із гіпертрихозом буває макроаденома гіпофіза – доброякісна пухлина, яку за необхідності видаляє нейрохірург.
  • У дуже рідкісних випадках волосся, що несподівано з’явилось у неочікуваному місці, може бути одним із проявів наявності в організмі злоякісних пухлин, котрі виробляють чоловічі статеві гормони. Симптоми в такому разі виникають дуже різко й не самі по собі, а в комплексі з іншими ознаками.
___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.