Монохромний друг. То хто такі дальтоніки?

Несприйняття деяких кольорів назвали на честь англійського фізика Джона Дальтона. 26-річний учений виявив у себе цей дефект, коли дізнався, що його улюблений піджак не сірого, а бордового кольору. То хто такі дальтоніки?

Дальтонізм

Світлана ЗАГОРОДНЯ, лікар-офтальмолог вищої категорії

“Зорові особливості порушення кольоро відчуття можуть бути і вродженою патологією, і набутою особливістю. В будь-якому разі, розбиратись у ситуації варто з фахівцем”. 

Колірний маніфест

На сітківці ока містяться особливі кольорочутливі рецептори – нервові клітини – під назвою колбочки. Вони існують трьох видів, і кожен має свій тип пігменту, чутливий до одного з кольорів – червоного, синього або зеленого. При дефекті зору людина бачить світ у певних відтінках. Приміром, дейтеранопи не розрізняють зеленого, а для людей із протанопією не існує червоного. Є й ті, кому особливо не поталанило, – світ навколо монохроматів виключно чорно-білий – і їх 1 % від людей, які мають порушене зорове сприйняття.

Усі ці варіанти вчені називають одним словом – дальтонізм. До речі, люди, які бачать геть увесь спектр, звуться трихроматами. 

Причини наявності

Загалом є два види дальтонізму:

  • Вроджений передається генетично від Х-хромосоми матері до сина. За статистикою кожен десятий чоловік у світі – дальтонік.
  • Набутий дальтонізм виникає внаслідок пошкодження сітківки ока, катаракти, черепно-мозкових травм і порушень у роботі центральної нервової системи. 

Рабкін і кружечки

Деякі дальтоніки нічого не підозрюють про свою вибіркову колірну сліпоту. Та якщо є підозра, що кольори навколо таки трохи інші, ніж бачите ви, краще піти до офтальмолога і пройти тест Рабкіна – це картки, де зображені геометричні фігури, цифри, числа, які складаються з розфарбованих у різні відтінки маленьких кружалець. За результатами тесту лікар переконається або спростує факт дальтонізму, розбереться з причинами та визначиться з подальшими діями. До слова, перед прийняттям на роботу пілотів, водіїв, машиністів і військових проходження тесту Рабкіна – обов’язкова умова.

Хоча дальтонізм поки що невиліковний, мізковиті винахідники створили спеціальні лінзи й окуляри, що роблять навколишній світ виразнішим та яскравішими, аби покращити якість життя дальтонікам.

Генії кольорів

Виявляється, такі відомі творці, як Михайло Врубель, Ван Гог, Ілля Рєпін були дальтоніками. Й це не завадило їм стати геніальними художниками.

Healthy and Happy: Офтальмологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.