Мокра справа

Що спільного між фітнес-клубом, SPA-центром і басейном? Скрізь фігурують босі ноги та загроза, що вас можуть уполювати мікроорганізми, які не проминуть нагоди розмістити свої плацдарми на вашій території.

Анна КУЧМА, дерматовенеролог II категорії дорослий та дитячий

“Осінь – час збирати врожай, зокрема і грибний. Оскільки мікози починаються без зайвої метушні, виявити небезпеку допоможе фахівець”.

 

Суперстійкі екземпляри

Грибки, що у процесі еволюції вподобали собі людський організм, мають безліч різновидів. Деякі з них живляться кератином і називаються дерматофітами. Вони – одні з провокаторів мікозів стоп. Гриби можуть терпляче чекати на свою жертву два-три роки, переховуючись у взутті: ви ризикуєте, приміряючи туфлі у взуттєвих магазинах (навіть у капронових шкарпетках!) Мікроістоти долають холод і спеку, яка не до снаги навіть нам: +80 для них дрібниця. Утім, грибам більше до душі комфортні місця очікування – теплі та вологі приміщення з купою босоногих відвідувачів.

 

Вправний помічник

Якщо мікози такі заразні, чому не кожен має з ними справу? Хвала імунітету! Здорова шкіра, як і здоровий кишківник, має полк корисних бактерій для протистояння навалі грибків. Якщо імунітет слабне, спори приживаються. Це може трапитися, наприклад, під час вагітності чи після хвороби, при порушенні цілісності шкіри. В зоні ризику літні люди та діти. Ризикують також ті, хто мають мозолі, придбали нове тісне взуття, а також жертви надмірного педикюру.

 

Прихований орендар

На початку свого вторгнення грибки інтенсивно шифруються. Наше завдання – не проґавити симптоми. Якщо дозволити грибам хазяйнувати на ногах, вони швидко сядуть на голову, й вилікувати мікоз буде справою не тижнів, а місяців. Та ще й із задіянням важких системних препаратів.

Отже, що свідчить про наявність грибів?

Тріщинки на стопах та пальцях ніг, лущення. Дехто гадає, що це ознака дефіциту вітамінів чи сухості шкіри. А насправді це початок великих проблем. Гарна новина – на цьому етапі позбутися шкідників легко.

Свербіж. Тріщинки – тріщинками, але коли вони починають чухатися і з сухих стають мокрими, тримайте курс до дерматолога. Це означає, що грибки йдуть у наступ. Проте допоки у процесі не задіяні нігті, є надія вилікувати мікоз за пару місяців.

Зміна кольору та форми нігтів, їх крихкість. У ваших грибів реальний шанс виграти джек-пот. Позбутися хвороби швидко й безтурботно вже не вийде, доведеться застосувати препарати і зовнішньої, і внутрішньої дії. Бо спори грибів у коренях нігтів можуть автономно існувати до 9 місяців. Після лікування нігтьова пластина має повністю оновитися, аби можна було говорити про одужання.

 

Секрети контратаки

Оскільки підписати з грибами угоду про ненапад проблематично, вдамося до застосування простих правил, які реально працюють.

Підтримуйте імунітет. Скажімо, за рахунок поповнення запасів вітамінів-антиоксидантів А, С, Е та мінералів – цинку й селену. А у критичні для організму моменти – перенесена застуда чи операція – робіть ставку на імуномодулюючі засоби.

Обережніше з чужим взяттям. Власник грибів сам може не знати про свій стан і наявність мікроскопічних спор у домашніх капцях.

Будьте напоготові в теплому й вологому середовищі. Басейни та інші потенційно небезпечні заклади не спровокують мікозу, якщо взувати гумові капці та мити ноги з милом між пальцями після відвідування.

Дбайте про ніжки. З настанням прохолодного сезону ноги потрапляють у полон закритого взуття. Тож візьміть за правила провітрювати стопи: ходіть удома у відкритому взутті або й босоніж. Також важливо після кожного миття ніг ретельно просушувати шкіру стоп, особливо, між пальцями.

Правильно підбирайте взуття. Заради профілактики мікозів серйозно ставтеся до підбору туфель та чобітків. Взуття має гарно вентилюватися, не бути тісним. Якщо є проблема з плоскостопість, ліквідуйте її.

Покладіться на спеціаліста. Сучасні лабораторні методи експрес-діагностики дають довідатися не лише про наявність, а й про різновид збудника за кілька годин. Ви напевно знатимете, чи гостюють на ваших ногах мікроспори, і вчасно та влучно розпочнете активні дії.

Потурбуйтеся про дітей. Діти ризикують познайомитися з родиною грибів не менше за дорослих. Тому після літніх активностей на бабусиному подвір’ї чи в таборі, де дітлахи охоче бігають босоніж, перевірте дитячі ніжки у фахівця.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.