Мене вкусили!

Доки ми укладаємо меню для пікніків на природі, комахи також перебувають у передчутті гастрономічних задоволень. Одні претендуватимуть на наші напої та закуски, а інші – на нас самих.

Олег НАЗАР, алерголог вищої категорії

“Алергія та захворювання, які переносять комахи, можуть перетворити укус із неприємності на справжню небезпеку, й тоді візит до лікаря – обов’язковий”.

 

Тихі вампіри

Кліщі – одні з найнебезпечніших любителів посмакувати людською кров’ю. Для самців це так, необов’язковий, але приємний перекус – присмоктався хвилин на 20–25, та й годі. Зате для самиць кров – цінне джерело білка, необхідного для відкладання яєць, тож членистоногі дами планують неквапливі обіди, які можуть тривати аж до тижня. Аби залишитися непоміченими, кліщі, вгризаючись у шкіру, виділяють анестетик, тому проникнення в шкірний покрив відбувається безболісно. Звісно, неприємно, але сам факт паразитства – це не найстрашніше. Найгірше те, що кліщі переносять такі захворювання, як енцефаліт і бореліоз. Вони можуть заразити людину ще цілою купою різноманітних «-іозів», але у фокусі уваги – ці два захворювання. Перше через те, що смертельно небезпечне. Друге тому, що воно неприємне й доволі поширене.

Що врахувати? Насамперед – вивчити поведінку кровопивців. Вони терпляче очікують на жертву в лісах, полях і в парках, а завбачивши її, миттєво чіпляються й починають вишукувати місце, де шкіра ніжніша, а кровоносні судини розташовані поближче до поверхні. Щонайменше це означає, що присісти на природі під кущик чи стати до вітру – все одно що запропонувати кліщам тур мішленівськими ресторанами. Втім, хитрюги не гребують і менш інтимними ділянками. Аби з’ясувати їхні найулюбленіші місця, прискіпливі німці не полінувалися опитати з десяток тисяч лікарів-інфекціоністів, і ось що з’ясувалося: кліщі впиваються по всьому тілу. В дітей найчастіше в голову та задню частину шиї. В дорослих – під колінами. Це доводить, що одяг рятує, щоправда, за тим винятком, коли агресори пробираються між штанами та шкарпетками або ж пролазять під головний убір чи шийну хустинку.

Як уберегтися? Обирати вбрання, яке щільно прикриватиме тіло. Бажано, щоб костюм був світлим, на його тлі легше помітити небажаного візитера. Дорослі можуть скористатися репелентами, створеними для відлякування кліщів. Після прогулянки слід випрати одяг, а також ретельно вимити голову – для кліщів це чудовий перевалочний пункт. І – ретельно оглянути тіло.

Що робити в разі укусу? Ідеальний варіант – довірити ювелірну роботу з видалення кліща спеціалістові. Однак якщо вампіра виявили під час прогулянки далеко від міста, не варто зволікати. Що довше кліщ пробуде у шкірі, то більше бактерій потрапить у кров із його слиною. Найліпший варіант – акуратно витягнути мерзотника пінцетом. Якщо голова відірвалася и залишилася в шкірі, доведеться її видлубувати продезінфікованою голкою, як скабку.

При цьому заливати кліща олією чи щільно замазувати кремом, сподіваючись, що він задихнеться й відвалиться – марна справа. По-перше, кліщ дихає не головою, а задом (ну, якщо точніше – дихальцями, які виходять десь там недалеко). По-друге, навіть якщо вдасться перекрити дихальця густою рідиною і кліщ помре – кому стане краще від того, що він повибльовує в передсмертній агонії всі бактерії у шкіру?! По-третє, кліща все одно доведеться виколупувати, а якщо він слизький, це важче зробити.

Після видалення кліща в будь-якому разі раціонально зазирнути до лікаря та зробити аналізи. Адже бореліоз – не рідкість. На ранніх стадіях це захворювання успішно піддається антибіотикотерапії. Та якщо воно переходить у хронічну форму, то починає проявлятися такими неспецифічними симптомами, як слабкість і постійна втомлюваність. Пошук першопричини поганого самопочуття в такому разі може тривати роками.

 

ЦИФРА

У 30 % випадків після укусів кліщів виявляють бореліоз

 

Набридливі кровопивці

Комарі, на щастя, в Україні рідко переносять небезпечні для людини захворювання. Проте аж ніхто не стає щасливим від нав’язливого дзижчання та постефектів у вигляді свербежу. Й добре, якщо місце укусу просто чухатиметься – через індивідуальну чутливість може виникнути серйозна алергічна реакція.

Що врахувати? Давно помічено, що комарі одних людей кусають активніше, ніж інших. Припускають, це може бути пов’язано з групою крові – носії першої групи смачніші. Ризикують потрапити в зону особливої уваги також огрядні люди та вагітні. До цього списку належать і любителі спиртного, стверджує група дослідників, яка у 2002 році опублікувала статтю в журналі American Mosquito Control Association. З нею можна ознайомитися на ресурсі PubMed: в експерименті брали участь 13 осіб (вочевидь, більше добровольців, готових за якусь нещасну пляшечку пива віддати себе на поталу комарихам, не знайшлося); для контролю запросили ще одного чоловіка, якому пива не дісталося. І ось – після того, як було спожито янтарний напій, комарі почали атакувати учасників експерименту з більшим ентузіазмом. При цьому крилаті не претендували на те, щоб за компанію з людьми перехилити чарочку. Вони реагували не на вміст етанолу в поті, а на спричинене алкоголем підвищення температури тіла та посилене виділення вуглекислого газу. Припущення, згідно з яким комах приваблює трохи підвищена температура та часте дихання, пояснює також, чому вони залюбки атакують повних і вагітних, більше люблять дорослих, ніж дітей.

Як уберегтися? Вдома – ставити антимоскітні сітки, на природі – уникати місць скупчення комах. Або ж покладатися на чудеса сучасної хімічної промисловості, звісно, пам’ятаючи про те, що використовувати репеленти слід з обережністю та з урахуванням того, що самі препарати можуть спричиняти алергію.

Що робити в разі укусу? Насамперед проявити спартанську витримку та не розчухувати місце укусу, щоб до подразнення, викликаного слиною комара, не додалася бактеріальна інфекція. Зменшити свербіння допоможуть спеціальні мазі, а приглушити алергічну реакцію – антигістамінні препарати. Якщо все це не дає результату, і припухлість збільшується – мерщій до лікаря.

 

ЦИФРА

Щонайменше 27 нюхових рецепторів з усіх 72, розташованих на антенах комара, налаштовані на розпізнавання хімічних речовин, що виділяються з потом тварин і людини.

 

Смугасті бандити

Якщо кліщі роблять ставку на непомітність, комарі – на безцеремонність, то ціла група перетинчастокрилих, навпаки, попереджає своїм яскравим вбранням – тримайся від мене подалі, бо вжалю! При цьому бджоли та джмелі – безкривдні інтелігенти порівняно зі злісними терористами осами та шершнями.

Що врахувати? Агресивні оси та шершні жалять набагато сильніше від інших смугастих родичів – факт, доведений ентомологом Джастіном Шмідтом. Цей безумний маніяк допитливий науковець протягом 10 років свідомо шукав зустрічей із різноманітними представниками кусючої братії й уклав на підставі своїх спостережень таблицю больових відчуттів, що виникають після укусів. Примітно те, що описував свої відчуття у вельми поетичній формі. Так, укус шершня він характеризував як «багатий, насичений, злегка хрусткий. Це так, наче вам зажувало руку обертовими дверми». Укус оси – «гарячий і копчений, аж до нешанобливості. Неначе вам загасили об язика сигару».

Як уберегтися? Аби не спровокувати комах, не уподібнюватися до клумби: уникати одягу з яскравими принтами, які смугасті можуть сприйняти за цвітіння рослин, а також відмовитися від парфумів із квітковим ароматом. Утім, оси люблять не тільки нектар і все інше солоденьке. Вони претендуватимуть на ваші бутерброди, м’ясо та пиво. До хмільного напою вони самі не свої, побільше, ніж люди. Тому солодкі та слабоалкогольні напої на природі варто пити не з пляшок, а зі стаканів із кришечками, у таких пропонують каву на винос.

Що робити в разі укусу? Для алергіків – тих, хто страждає від полінозу, або ж знає про надмірну реакцію свого організму на продукти бджільництва – звичайних антигістамінних лікарських засобів може бути недостатньо. На випадок укусу перетинчастокрилих їм слід мати з собою EpiPen – це міні-шприц з адреналіном, який потрібно ввести в разі загрози анафілактичного шоку. Як саме користуватися приладом, детально пояснять в аптеці. Якщо сталася така прикрість, як проковтування оси чи укус біля горла, потрібно негайно викликати «швидку» – аж надто висока ймовірність того, що нещасного потрібно буде рятувати за допомогою трахеотомії.

 

ЦИФРА

Близько 2–3 % населення схильні до сильної алергії на ос. Це небагато, однак для них укус без вчасної допомоги може стати фатальним.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.