Мандрівки без пакета. Морська хвороба

ГоловнаСтаттіМандрівки без пакета. Морська хвороба
Олександр Брынза

Олександр Брынза

лікар-отоларинголог вищої категорії, лікар-отоларинголог дитячий

Працює в Healthy and Happy

з 2008 року
Рекомендуємо також
Брудна історія
Дерматологія
Брудна історія
Крути педалі!
Ортопедія
Крути педалі!

Зміст

Попри назву, морська хвороба добряче псує життя не лише на кораблях. Просто вперше в історії людства з цією бідою стикнулися саме моряки. А ми маємо протистояти проблемі на суші.

Корінь зла

Хоч інколи, але всі ми відчуваємо такі неприємні симптоми, як закачування і нудоту під час їзди та страх забути в поїздку пакетик «про всяк випадок». Причина кінетозу – так науковці називають морську хворобу – ховається досить глибоко, аж у внутрішньому вусі. Саме там природа розмістила вестибулярний апарат, який відповідає за регуляцію положення тіла у просторі. В когось він від природи досконалий – на таких щасливців чекають незвідані простори космосу. Та більшості громадян, особливо маленьких, буває кепсько навіть у межах нашої планети.

Винна в усьому недостатня тренованість вестибулярної системи. Порада напрошується сама по собі: неслухняний апарат потрібно навантажувати, «прокачувати» – подібно до того, як ми працюємо на благо біцепсів, трицепсів і пресу. Річ у тім, що, нехтуючи тренуваннями того чи іншого органа, ми немов вводимо його в оману: організм вважає, що його функція непотрібна, й тимчасово блокує діяльність. Вестибулярний апарат – не виняток. І він потребує спецпідготовки не лише напередодні подорожей морями-океанами. 

Правила прокачування

Тож плавно переходимо до теми «вестибулярних» тренувань… Саме так – плавно й без поспіху пропонують робити вправи знавці техніки «5 перлин Тибету». Її можна взяти за основу, адже тибетські монахи знаються на вдосконаленні організму, як ніхто інший! Відео легко знайти в YouTube – для наочності. Саме з таких обережних, але наполегливих рухів варто розпочати роботу. Нахили, повороти, кружляння головою та корпусом – за такою системою зміцнюють вестибулярну систему спортсмени, льотчики, космонавти… То чому б не спробувати й нам? 

Транспортний рейтинг

Майже всі види транспорту можуть становити небезпеку для людей із примхливим вестибулярним апаратом. Та оскільки реалістичність пішого пересування, особливо мегаполісом, у наш час наближається до нуля, варто обрати з-поміж наявних варіантів такі, що найменш схильні провокувати напади морської хвороби. Хто давно й часто страждає від захитувань, має скласти власний список ризикованих видів транспорту.

Ми представляємо вам свій у міру зростання комфорту:

  1. Космічна ракета – була б антилідером, якби не висока ціна подорожей. Вона найнебезпечніша з точки зору захитування. На щастя, інші планети не належать до щоденних пунктів призначення більшості людей.
  2. Автобус – не найкращий варіант через велику кількість поворотів, розворотів, гальмувань і прискорень на шляху до цілі. В купі з запахом бензину або цигарок, викурених водієм, поїздка в ньому може стати ризикованою пригодою для людини з проблемним вестибулярним апаратом.
  3. Метро – воно їде прямо, не хитається і майже не докучає неприємними запахами. В межах великих міст це ідеал. Міжміська альтернатива – потяг. 

Засоби проти нудоти

Пакетик для блювання – у дорозі річ потрібна, та погодьтеся, що краще йому пронудьгувати без роботи. Для цього потрібно:

  • Запастися ліками від захитування та водою.
  • Поїсти перед подорожжю. Звісно, не варто встановлювати рекорд зі швидкісного поїдання сендвічів, проте й натщесерце вирушати не треба. Невелика порція легкої страви, котра швидко перетравлюється, – ось ідеальний варіант.
  • Сидіти за напрямком руху, а не проти.
  • Не «ловити» очима об’єкти за вікном, які швидко рухаються.
  • Відчинити вікно, бо брак свіжого повітря погіршує перебіг морської хвороби.
  • Лишити без уваги книжки та гаджети.
  • Подрімати – це найкращий із можливих варіантів подорожі без вестибулярних ускладнень.

Схильність до морської хвороби може проявлятись у дитинстві та зникати з віком. До 12–14 років вестибулярний апарат недорозвинений – саме тому діти страждають від захитування в транспорті частіше, ніж дорослі.
Кінетоз

Олександр БРИНЗА, отоларинголог вищої категорії, отоларинголог дитячий

“Якщо по-піратському зав’язати собі одне око й довго ним не дивитися, воно згодом перестане бачити. Так само відмовить і нетренований вестибулярний апарат”. 

Healthy and Happy: Отоларингологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!
Акційні пропозиції
Хейлопластика зі знижкою -20%!
Хейлопластика зі знижкою -20%!

Усунення дефекту губ (пластика верхньої губ / пластика Bullhorn) – корекція губ хірургічним шляхом для покращення зовнішнього вигляду, усунення косметичних