Криза середнього нерва

Ви в напрузі, мозок закипає, креативність зашкалює, але рука відмовляється поспішати за головою. Вона все ще за інерцією тримає мишку, проте слухатися нервових імпульсів – дзуськи. Страйк кінцівки – це витівки зап’ястного каналу. Що не так?

Ігор ЗАНЬКО, ортопед-травматолог І категорії, дитячий ортопед-травматолог, лікар з УЗД

“Тунельний синдром і остеоартрит мають деякі спільні риси, тому ідентифікацію проблеми краще доручити фахівцю”.

 

Синдром карпального каналу

У 1854 році британський хірург Джеймс Педжет, який не мав жодного уявлення про офіси, ноутбуки та гаджети, навдивовижу точно описав тунельний синдром. Суть проблеми – тиск на серединний нерв, що, як дріт у коробі, лежить у карпальному каналі. Де його шукати? На внутрішній поверхні зап’ястя, біля основи кисті, під зв’язкою. Nervus Medianus контролює м’язи руки та пальців і відповідає за чутливість усіх за винятком мізинця – цей сам по собі. Через утиски потерпають усі підконтрольні об’єкти.

 

Хто тисне?

Загрожувати працездатності руки можуть вроджені аномалії розвитку карпального каналу, його вузькість, травми зап’ястя… Однак головний винуватець – технічний прогрес. Тільки з винайденням мишок і клавіатур наші верхні кінцівки стали приреченими на лежачий стиль життя протягом світлового дня, а в когось – і темної пори. Як говорять спеціалісти – статика кисті у стані перерозгинання на пару з постійною напругою може поставити хрест на здоров’ї робочої руки. Бо в перспективі спричиняє затиснення нерва в лещатах кістки, аж до його повної атрофії.

 

Як болить?

Дуже сильно, але не зненацька, а з поступовим зростанням інтенсивності, що ще гірше. Бо дозволяє офісному страждальцю думати, що проблема ось-ось минеться самотужки. Симптоми синдрому яскраві й незабутні, тож ви їх легко запам’ятаєте:

Поколювання й оніміння. Ці відчуття в долоні та пальцях з акцентом на великий і середній. Напади можуть траплятися з доброго дива серед ночі чи під ранок, а можуть заявити про себе за певних умов, скажімо, під час руху.

Мандрівний біль. Простріли в зап’ясті схильні до подорожей у напрямі передпліччя, хоча рідко перетинають кордон ліктя.

Слабкість e руках і пальцях. Ви хочете пити, донести а склянку до рота, не розливши води, не виходить.

Температурні перепади. Ваші руки зненацька холодіють чи пітніють? Це він – синдром.

 

Хто допоможе?

Лікар поставить діагноз із самого лише опису гострих відчуттів пацієнта. Існують також спеціальні тести та інструментальні методики. Тести покликані зрозуміти ступінь ваших страждань за допомогою постукувань, натискань рукою чи манжеткою. А діагностичні техніки зазирнуть усередину руки за допомогою УЗД та електронейроміографії, яка дасть повний звіт про стан нерва.

 

Що робити?

Доки хворобливий процес не зайшов у глухий кут, варто спробувати легкі засоби впливу, рухаючись від простого до складного:

  • Забути про мишку на 2 тижні. Реалістичніший варіант – підключити ліву руку.
  • Вдягати на ніч бандажшину для фіксації руки в одному положенні.
  • Прикладати лід не більше ніж на 20 хвилин для зменшення набряку та оніміння.
  • Вживати нестероїдні протизапальні препарати, а за відсутності ефекту – кортикостероїди. Тільки зі згоди лікаря.
  • Ін’єкції стероїдів у зап’ястний тунель – прицільна зброя, якщо попередній пункт не спрацював.

Якщо нерву ввірвався терпець, шлях лежить до операційної. Що зробить хірург? Акуратно розріже поперечну зв’язку над тунелем, аби дати простір нерву, потім зашиє й через певний час відпустить пацієнта зі стаціонару додому. Якщо операція буде відкритою, відновлення трохи затягнеться, якщо ендоскопічною – мінімалізм втручання дасть змогу пролити менше крові та швидше повернутися в обійми офісного життя.

 

Розминаймося!

  • кожну годину-півтори відривати себе від стільця і влаштовувати перерви, заповнені легкими вправами для рук. Можна ходити коридорами та струшувати кисті на пару з обертальними рухами.
  • досягти ідеального кута між плечем і передпліччям під час сидіння за столом – 90 градусів. Це розвантажить зап’ястя.
  • наполягти на своєму, якщо компанія закупила мишки, які особисто для вас незручні.
  • не посоромитися перемотати зап’ястя еластичним бинтом, особливо якщо згаданий синдром уже натякає на свою присутність.
___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.