Кожному свій ОК

Гормональні контрацептиви – перші у світі ліки, які призначили абсолютно здоровій людині. Проте сучасні дослідження уточнюють: окрім запобігання вагітності, терапевтична місія також є.

 

Світлана ФОМЧЕНКО, акушер-гінеколог І категорії, лікар УЗД:

«Гормональні засоби – і для контрацепції, і для лікування – призначають індивідуально, після обов’язкового обстеження»

 

Геть заборони!

Наприкінці 50-х років на ринку США з’явився новий цікавий медикамент від «жіночих розладів». В інструкції до нього був зазначений побічний ефект: тимчасове безпліддя. Саме цей «бонус» відразу привабив близько півмільйона американок. Тож у 1960 році регуляторний орган FDA дав зелене світло першому в історії гормональному протизаплідному засобу «Еновід».

Для того щоб зрозуміти революційність цієї події, варто запитати себе: чому ж одразу не було розрекламовано протизаплідну дію? Річ у тогочасних настроях суспільства. Надто свіжим у пам’яті був закон Конгресу США «про непристойність», який проголошував поширення інформації щодо контрацептивів злочином і забороняв це навіть лікарям.

Утім, початкова маркетингова хитрість – назвати новинку засобом від менструальних розладів – виявилася пророчою. Сучасні гормональні протизаплідні препарати стали ефективним інструментом корекції багатьох порушень жіночої репродуктивної системи.

 

Два в одному

За ті десятки років, що минули від появи перших оральних контрацептивів, фармацевти детально вивчили вплив синтетичних гормонів, мінімізували їх кількість до безпечної та знайшли такі дозування й комбінації, які дають змогу не лише досягти надійного протизаплідного ефекту, а й заразом вирішити низку серйозних проблем. Нині в арсеналі лікаря є багато різних засобів, актуальних у різному віці та за різних патологій.

 

Дівчата, тримаймо баланс!

Підліткам правильно призначені гормональні препарати допомагають нормалізувати нерегулярний менструальний цикл до початку статевого життя. Й іноді трапляється, що це єдиний спосіб, щоб дівчина могла в майбутньому стати мамою.

Дівчину чи жінку замучило акне? На додаток до цього волосся росте не там, де хотілося б, а локони, навпаки, втрачають пишність? Дуже ймовірно, що аналіз підтвердить надлишок гормона тестостерону. В такому разі в пригоді можуть стати комбіновані оральні контрацептиви з антиандрогенною активністю.

 

Жінки, відновлюймо рівновагу!

Материнство ще або вже не входить у плани? Разом із надійним захистом від небажаної вагітності можна позбутися менструального болю чи навіть упоратися з ПМС, поборотися з ендометріозом – надмірним розростання внутрішнього прошарку слизової матки, а також анемією від рясних місячних.

До речі, більшість цих неприємностей є наслідком «чайлд фрі» – популярного нині руху, що виправдовує небажання мати дітей. До того ж, дається взнаки короткий період годування груддю, що мав би бути профілактикою багатьох гінекологічних проблем. Репродуктивна система в такому разі не отримує перепочинку, як це було би під час виношування дитини та лактації. Організм починає страждати від щомісячних гормональних стрибків. Учені вигадали, як йому допомогти: за сприяння гормональних препаратів, які дають репродуктивній системі тимчасовий відпочинок.

 

Дами, все під контролем!

Для жінок, які уже народжували й найближчими роками не планують поповнення в родині (або вважають свої материнські плани вже цілком реалізованими), є такий зручний варіант, як внутрішньоматкова система (спіраль), яка поступово вивільняє гормони. Спочатку її розробляли як контрацептив, та досить швидко клінічні випробування продемонстрували її ефективність у лікуванні багатьох гінекологічних захворювань. Система помітно знижує втрати крові під час менструацій, заважає ендометрію розростатися і, до того ж, блокує ріст гормонозалежних доброякісних новоутворень – міом.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.