Конкременти нирок та сечового міхура

Healthy&Happy » Статті » Сімейна медицина » Конкременти нирок та сечового міхура
Глушкова Світлана Миколаївна

Глушкова Світлана Миколаївна

лікар-терапевт, лікар з УЗД

Працює в Healthy and Happy

з 2020 року
Рекомендуємо також

Зміст

В сечі людини є невелика кількість солей та інших речовин, які можуть кристалізуватися та утворювати конкременти, тобто каміння. Конкременти нирок виявляють дуже часто, приблизно у кожної десятої людини вони є.

Причини появи каміння в нирках

Каміння в нирках можуть формуватися з кальцію, оксалатів (солей щавлевої кислоти), уратів (солей сечової кислоти) та інших речовин, якщо їх концентрація у сечі підвищена. Але і при нормальній їх концентрації можливе їх утворення, особливо при невеликому об’ємі добової сечі. Деякі хвороби, медикаменти та дієтичні звички підвищують ризик сечокам’яної хвороби. Спочатку з’являються кристали, які відкладаються у лоханках нирок та поступово збільшуються в розмірах.

Багато пацієнтів, які мають каміння в нирках, навіть і не здогадуються про своє захворювання. Це лиш доти, поки поки каміння не знаходять випадково при проведенні УЗД, КТ чи рентгенографії. У деяких пацієнтів каміння в нирках викликають біль в попереку, а в аналізі сечі виявляють мікрогематурію (домішки крові, що не визначаються візуально). Напади гострого болю виникають, коли каміння потрапляє у сечовід та блокує виведення сечі з нирки в сечовий міхур. Цей стан називається нирковою колікою. В разі гострої ниркової коліки необхідно викликати швидку допомогу.

Діагностика та лікування каменів у нирках

При підозрі на каміння в нирках, для початку проводять УЗД нирок та загальний аналіз сечі.

Утворення розміром до 5 мм в діаметрі можуть вийти самостійно з протоку разом з сечею. Більші конкременти потребують лікарського втручання. Їх необхідно подрібнити та / або видалити. Для цього використовують малоінвазивні методики, найчастіше це послуга під назвою “Уретроскопія”. Суть її полягає в введенні тонкого пристрою в сечовий міхур, далі в сечовід та нирку через уретру. Уретроскопія дозволяє видалити каміння, які його блокують, у деяких випадках – маленькі камінці в нирках.

Метод ударно-хвильової літотрипсії допомагає вивести каміння з сечею. За допомогою спеціального прибору направляють ультразвукові хвилі, які проходять через тканини організму та роздрібнюють каміння на дрібні фрагменти.

Профілактика

Щоб передбачити повторне утворення конкрементів лікар може порекомендувати вживати більше рідини, змінити дієтичні звички або призначити медикаменти.

У випадку безсимптомного перебігу захворювання, можна не вдаватись до оперативного втручання. До операції призводить великий розмір та положення каміння. Операцію проводять при невідкладних станах (при нирковій коліці). Наприклад, якщо ви часто подорожуєте, камінь краще видалити. Незалежно від прийнятого рішення, необхідно обстежитися для виявлення захворювань, які можуть передувати утворенню каменів у нирках.

Каміння часто формуються через неповне випорожнення сечового міхура. У чоловіків найчастіше це відбувається через аденому передміхурової залози. Збільшена передміхурова залоза стискає уретру та перешкоджає повному відтоку сечі. Ще одна причина – ушкодження нервів, які регулюють стискання та розслаблення сечового міхура. Також утворенню каменів сприяє запалення сечового міхура, використання катетера. Невеликі камінці можуть попасти в сечовий міхур з нирок. Якщо вони не можуть вийти самостійно під час сечовипускання, то лишаються у сечовому міхурі та збільшуються в розмірах.

Світлана ГЛУШКОВА, лікар-терапевт

Healthy and Happy: Сімейна медицина

Поділитися:
Facebook
Twitter
Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!