Кому потрібні тейпи?

У сучасних дітлахів ризик розвитку хибної постави прямо пропорційний часу, проведеному в компанії з гаджетами. А отже, величезний. Знайомтеся, кінезіотейпи – нове слово в ортопедії.

Кому потрібні тейпи?

Оксана ШЕМЕТЕНКО, лікар зі спортивної медицини ІІ категорії

“М’язи люблять розслаблятися після напруженої роботи, й лише за такої умови почуваються комфортно. Позбавте їх заслуженого відпочинку, і проблеми з опорно-руховим апаратом гарантовані”.

Титанічні зусилля

Атланти тримають на своїх плечах небо, а м’язи – кістки, суглоби та хребет. При цьому титани були могутніми та кремезними, а м’язова тканина, особливо дитяча, м’яка, ніжна, пластична й еластична. Зауважте, що на тендітні плечі м’язового корсета покладено шалену відповідальність – він забезпечує вертикальне положення тіла у просторі. Тож званням homo erectus (людина прямоходяча) – ми завдячуємо не хребту, а пружній м’язовій тканині. А от буде постава схожа на знак оклику чи перетвориться на знак питання, залежить від правильного використання м’язів.

Пам’ять м’язів

Не тільки мозок здатен запам’ятовувати пройдений матеріал. М’язи також мають іще й яку пам’ять: якщо виконувати певні рухи тривалий час, вони адаптуються до їх виконання. Скажімо, ви тенісист і часто махаєте ракеткою або піаніст і часто стукаєте пальцями по клавішах – одним словом, виконуєте стереотипні для себе рухи. За певний час задіяні в активностях м’язи вивчають ваші звички, і їхній тонус підвищується. Звучить непогано. Проте м’язи здатні запам’ятовувати не лише корисні рухи, а й вимушені статичні пози, в яких доводиться довгенько перебувати. Класичний приклад – школяр, який годинами сидить на уроках, а потім – у гаджеті. Що в цей час роблять його здухвинно-поперекові м’язи? Вони стають коротшими від перенапруги й відсутності релаксу. А якщо при цьому ще й сутулитися (тут знову про гаджети!), аналогічна неприємність спіткає і великі грудні м’язи. І коли нарешті п’ята точка відривається від стільця, грудні та поперекові м’язи за інерцією продовжують лишатися напруженими, й навіть диван не допомагає їх розслабити. Результат – сутулість стає звичкою, бо м’язи не підтримують хребет належним чином. Причому в дітей процес перетворення відбувається удвічі швидше, ніж у дорослих.

4 складові рівноваги

Оскільки за рівну спину відповідають м’язи, впливатимемо саме на них.

  • По-перше, треба організувати чергування сеансів напруження і розслаблення. Виконати це елементарно – треба зменшити час за планшетом і робити рухливі перерви на кожні 15–30 хвилин залежно від віку дитини. До речі, саме між уроками й потрібно рухатися, а не сидіти, хай там що кажуть учителі.
  • По-друге, необхідно стежити, аби дитина сиділа рівно, не лягаючи на стіл і не підкладаючи під себе ногу.
  • По-третє, варто перетворити рекомендовані спеціалістом вправи лікувальної гімнастики на гру, тоді справа піде бадьоріше.
  • По-четверте, повернути м’язи у правильне положення з популярною нині методикою – кінезіотейпуванням.

Ефективна корекція

Цей метод простий донезмоги. Він базується на використанні тейпів – клейких еластичних смужок, яскравих чи тілесних, з бавовняної або синтетичної тканини, які кріпляться на шкіру й керують рухами м’язів. Довірити справу приклеювання, хоча це й може видатися простим ділом, краще фахівцям, котрі знаються на анатомії та біомеханіці. Тейпи, як справжні релаксанти, знімають напругу, а також примушують м’язи повернутися до попереднього рівного стану.

Може видатися, що тейпування діє лише поверхнево. Та якщо заглибитись у його суть, то з’ясується, що основну роботу з корекції постави виконує нервова система, яка аналізує напруження мускулів і дає команду, котрий з них має скорочуватися, а котрий – розслабитися, аби плечі не сутулилися. Нервовій системі потрібен час на виправлення ситуації, тому тейпи мають працювати щонайменше тиждень. На щастя, з ними можна спати й навіть плавати у басейні. Через 7 днів фахівець знімає смужки й оцінює надбання. За потреби тейпи клеять семиденними сеансами, аж допоки м’язи звикають працювати правильно, і рівна спина стає умовним рефлексом.

Замість гіпсу

Тейпи не тільки вдало корегують дитячі спини, а й допомагають реабілітуватися після травм і лікують неврологічні захворювання. Колись батько тейпування японець Кензо Касе поставив на ноги учасницю симпозіуму, замінивши їй гіпс на тейпи, після складного пошкодження зв’язок.

Healthy and Happy: Спортивна медицина