Із першими півнями

Науковці стверджують: дотримання режиму дня – не муштра для організму, а єдиний можливий спосіб поставити його роботу на правильні рейки, зокрема – й у період сезонної хандри.

 

Марина КАРАБАН, лікар-ендокринолог вищої категорії

“Стабільне дотримання режиму дня відповідно до циркадних ритмів і достатній відпочинок – умова хорошого самопочуття за будь-якої пори року”.

 

Керує Сонячна система

За мільярди років існування земної кулі все живе, хотіло воно того чи ні, підлаштувалося до заходу та сходу сонця й завело свій внутрішній годинник. Ритмічність людського життя регулюють дуже складні генетичні та молекулярні механізми. Вони не просто забезпечують чергування сну й бадьорості, а й впливають на продукування гормонів, обмін речовин і навіть на поведінку.

 

Осінній блюз

Біологічний годинник, зокрема, реагує на освітлення. Сигнал про те, світло навколо чи темно, через сітківку надходить до нейронного центру в мозку, який відіграє роль головного диригента й задає ритм усьому організму. Через це восени, зі зменшенням тривалості світлої частини дня, збільшується рівень гормона сну мелатоніну. Й коли його стає забагато, розвивається апатія, зростає сонливість, погіршується настрій. Тож головним винуватцем осінньої меланхолії вважають саме мелатонін.

 

Просто додати світла?

Здається, ніби вихід простий: увімкнули світло – й усе гаразд! Але не все так просто. Прискіпливі науковці з Кокранівської спільноти зібрали докупи всі дослідження, до яких змогли дотягнутися, де йдеться про застосування світлотерапії в ході профілактики та лікування сезонних афективних розладів. І ось висновок: показання до такої терапії – обмежені, даних для того, аби впевнено говорити про її ефективність, замало… Словом – не панацея.

До того ж, існують спостереження, які свідчать: штучне продовження протяжності дня сприяє розвитку ожиріння і діабету. Як? Пояснюємо.

 

Бранці стресу

За збадьорення відповідальний гормон кортизол. Якщо ми вчасно не лягаємо спати, регулярно недосипаємо, постійно перебуваємо в напруженому стані, його рівень зростає. Так, кортизол сприяє забезпеченню енергією. Він збільшує рівень глюкози в крові. Слідом за цим іде сплеск інсуліну, й це означає, що все з’їдене буде перетравлено і добре засвоєно… Привіт, ожиріння! Нестача сну спричиняє появу зайвих кілограмів. Надлишкова маса тіла, у свою чергу, провокує подальші негаразди, об’єднані під загрозливою назвою метаболічний синдром. І діабет, і гіпертензія, і атеросклероз – тут все у списку.

 

 Назад – у норму

Сподіватися на те, що відрегулювати рівень кортизолу допоможе фармацевтика, не варто. Препарати, спроможні його знизити, існують, однак негативу від їхніх побічних ефектів більше, ніж шкоди від надлишку гормона. Тож іншого виходу, ніж підпорядкувати своє життя правилам, не існує. Секреція кортизолу нормалізується за умови вкладання в ліжко о 22.00 і підйому о 6.00. Аби переконати організм у тому, що йому час на відпочинок, під вечір його не варто навантажувати їжею – ліпше трошки навантажити м’язи під час півгодинної прогулянки.

 

Вітаміни для ритму

Для відновлення балансу незайвою буде й вітамінізація. Доки прилавки ще рясніють осінніми дарами, час віддати належне листовій зелені, болгарському перцю, капусті всіх видів і сортів, кабачкам. А ось фанатично налягати на фрукти, особливо на виноград із його рекордними показниками вмісту цукру, не варто. Занадто солодке життя зашкодить не тільки діабетикам, а й усім, хто дбає про стрункість. Бо подібно до братів наших менших, ми мимоволі запасаємо на зиму жир. Хоч у сплячку нам і не впадати, та припаси в холоди, вважає тіло, не завадять.

 

Диван не рятує

А в сплячку таки хочеться! І тут важливо вміти розрізняти дві важливі речі. Жартувати у Facebook про алергію на осінь, від якої ти весь вкриваєшся ковдрою і повсякчас хочеш спати, – це дотепно. Та якщо справді несила підвестися з ліжка, це вже не смішно. Це може бути справжня депресія, яку потрібно не вилежувати на дивані, а лікувати – передусім активністю та спілкуванням.

 

У 2017 році Нобелівську премію з фізіології та медицини було вручено за дослідження циркадних ритмів, тобто добових коливань різних параметрів організму. Розуміння принципів їх роботи допоможе регулювати сон, харчування, обмін речовин.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.