Хто псує настрій? Гіпотиреоз

Healthy&Happy » Статті » Ендокринологія » Хто псує настрій? Гіпотиреоз
Трухан Наталя Вікторівна

Трухан Наталя Вікторівна

лікар-ендокринолог першої категорії

Працює в Healthy and Happy

з 2019 року
Рекомендуємо також

Зміст

Нічого критичного у вас нібито не відбувається, проте щоранку ви встаєте лівою ногою й до вечора почуваєтеся не у своїй тарілці. А стрілка на шкалі настрою ніяк не перетне нульову позначку. Знайомо?

Портрет песиміста

Що може зіпсувати настрій більше, ніж прищ на носі перед відповідальною зустріччю? Виявляється, щитоподібна залоза має такий гріх. При цьому шкірний дефект затримається на фейсі максимум на пару днів, а от знервованість, спричинена капризами цього органа, надовго стане вашою другою натурою. Причина – страйк залози, яка більше не бажає продукувати достатньо гормонів. Цей стан дістав назву «гіпотиреоз» і впливає на весь організм з особливим прицілом на нервову систему.

Отже, чим страшна хвороба?

  • По-перше, емоційною лабільністю, простіше кажучи, різким чергуванням емоцій: від жахливого настрою без поважної причини до немотивованого стрибка радості. Сльози змінюють сміх без будь-якого попередження.
  • По-друге, депресивними станами, що повністю позбавляють смаку життя.
  • По-третє, знесиленням укупі з безсонням і загальною непрацездатністю. Жертви гіпотиреозу стверджують, що одного чудового ранку прокинулися виснаженими й позбавленими енергії.
  • По-четверте, нападом на красу. Шевелюра тьмяніє, волосся січеться й інтенсивно випадає. Нігті стають ламкими, а шкіра – сухою.
  • По-п’яте, проблемами зі ШКТ. Фахівці вважають, що закрепи можуть бути результатом гормональних катаклізмів. 

Рейтинг причин

Щитоподібна залоза – дама примхлива. На неї впливає безліч чинників, серед яких і зрозумілі та логічно пояснювані, і загадкові.

  1. Аутоімунні хронічні захворювання, наприклад аутоімунний тиреоїдит – запалення щитоподібної залози – в більшості випадків спричиняє гормональні збої. Над розгадкою природи цього стану фахівці б’ються досі.
  2. Спадковість. Цікаво, що проблеми передаються за жіночою лінією.
  3. Екологія. Щитоподібна залоза болісно реагує на забруднене повітря й неякісну воду.
  4. Нехтування гастрономічними правилами. Незбалансоване харчування та строгі дієти, що їх так наполегливо дотримуються дівчата, – ворота до гіпотиреозу, адже вони позбавляють мікроелементів, зокрема і йоду, без якого гормони щитоподібної залози не виробляються.

Копаємо вглиб

Серед діагностичних надбань медицини максимально інформативні у випадку зі щитоподібною залозою – УЗД та аналіз крові на тиреотропний гормон, більш відомий як ТТГ. Якщо показники в нормі, достатньо повторювати дослідження раз на рік і шукати інші причини емоційних коливань. Якщо ні, тільки лікар-ендокринолог зможе дати цьому раду. Звісно, якщо вас не тішать нервові зриви та меланхолічний погляд на життя.

Замінники гормонів

Терапія при гіпотиреозі індивідуальна й залежить від причин хвороби та показників аналізу на ТТГ. Якщо відхилення незначні, й справа у йододефіциті, вважайте, вам пощастило, й нагляду професіонала та курсу мікроелементів з вітамінами буде достатньо. А от при аутоімунних хронічних станах без замісної терапії не впоратися. Гормональні препарати в такому випадку призначають на все життя, а якщо про хроніку не йдеться, то на 3–4 місяці. Тішить, що сучасні таблетовані гормонозамінники практично не мають побічних дій, головне – професійно підібрана доза й сумлінне дотримання рекомендацій.

Щодо препаратів йоду, то, попри їх доступність, самолікуванням займатися не варто. Бо при деяких станах вони можуть тільки нашкодити.

Меню для щитоподібної залози

Кулінарія – ось парафія, де можна й потрібно займатися самолікуванням. Призначте собі мінімум 2–3 продукти на день із нашого переліку й отримуйте максимум позитиву від смакових рецепторів:

  • морепродукти;
  • листя салатів, петрушка, кріп;
  • овочі;
  • гречка;
  • гриби;
  • грецькі горіхи;
  • хурма;
  • ягоди годжі. 

ЦИФРА

70 % усіх пацієнтів з ендокринними проблемами страждають на гіпотиреоз. 

Киньте палити!

Клінічні дослідження довели, що нікотин посилює перебіг хронічних захворювань. Особливо аутоімунного тиреоїдиту. Натомість заняття спортом зменшують негативний вплив хвороби.
Гіпотиреоз

Наталія ТРУХАН, лікар-ендокринолог першої категорії

“Гіпотиреоз може атакувати в будь-якому віці, але його безумовний фаворит – молодь. Не обходиться й без гендерної несправедливості – серед жінок дефіцит гормонів трапляється уп’ятеро частіше”.

Healthy and Happy: Ендокринологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.

Поділитися:
Facebook
Twitter

Коментарі

Ваша електронна адреса не буде опублікована * Поля обов'язкові для заповнення

Записатися до лікаря
Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом!