Хто полює на суглоби?

«Капкан для суглобів» – так із грецької перекладається слово «подагра». Вона дошкуляє, кусаючи за великий палець стопи чи за коліно, і найчастіше чіпляється до чоловіків. Як зробити крок їй назустріч? Легко. Достатньо неправильно харчуватися і не стежити за вагою.

 Марина ВОЛОЩУК, ревматолог вищої категорії, терапевт

“Боятися подагри не варто: серйозні наслідки для нирок виникають тільки на запущеній стадії. А якщо правильно харчуватись і періодично спілкуватися з лікарем, небезпеки не буде”.

 

Чим загрожує меню

М’ясо, риба, алкоголь – золота трійця будь-якого свята, а для багатьох чоловіків котлети й відбивні – ще і щоденні гастрономічні радощі. Та зауважте: зловживаючи «мужнім» переліком продуктів, ви наражаєте суглоби на небезпеку. Надлишок білка, особливо разом зі спиртним, порушує обмін речовин, в організмі виробляється забагато сечової кислоти, і її солі відкладаються в суглобах.

Оскільки любов до застіль дається взнаки зайвими кілограмами, а вони майже неминуче тягнуть за собою артеріальну гіпертензію, контроль має бути особливо пильним. Багато хто приймає для зниження тиску препарати, до складу яких входить гіпотіазид – речовина, яка також може провокувати загострення подагричного артриту.

 

Напад без попередження

Із тими, хто має вищезгадані харчові звички або ж генетично схильний до порушень, подагра зазвичай обходиться без дипломатичних еківоків. Ще вчора все було гаразд – і ось: припухлість великого пальця стопи, почервоніння, біль, температура до 38 градусів і вище… Найчастіше гострі напади відбуваються після веселих застіль. Лягає спати людина здоровою, а, прокинувшись уранці, через біль ледь-ледь стає на ногу й не може взутися.

Подагра не завжди зупиняється на великому пальці стопи: набрякати й боліти може також колінний або гомілковостопний суглоб ноги. Хвороба, до речі, діє асиметрично. Хоч би куди вона поцілила – в палець чи коліно, – обмежиться лише однією ногою. Перші симптоми можуть минати самостійно за 3–5 днів. Та надалі захворювання частіше даватиметься взнаки, вражаючи не тільки суглоби, а й нирки, аж до фатальної ниркової недостатності.

 

Вчасно знешкодити капкан

Якщо спинити подагру якомога раніше, жодних глобальних проблем не буде. Хворому призначать ліки проти запалення, а потім і основний препарат, спрямований на зниження рівня сечової кислоти в крові, – алопуринол. Якщо останньому не вдається впоратися з подагрою самостійно, на допомогу приходить важка артилерія – фебуксостат. Ці препарати захистять і вже вражені суглоби, і інші – від потенційної атаки. Ну й, найголовніше, – подбають про нирки.

Інколи алопуринол або фебуксостат помилково призначають у гостру стадію, що призводить до ще більшого загострення. Спочатку потрібно прибрати запальний процес – це триває в середньому 2–3 тижні. Пацієнтові призначають нестероїдні протизапальні ліки або інколи глюкокортикостероїди. Лише потім варто розпочинати основне лікування – зазвичай доволі тривале.

 

Самодіяльність – тільки на сцені!

Попри тривалість процесу в лікуванні краще обійтися без самостійних рішень. Якщо розпрощатися з призначеними препаратами раніше, ніж сказав лікар, солі сечової кислоти можуть накопичуватись, і матимете згодом рецидивні «1–0» на користь подагри.

І медикаменти – це ще не все. Приймаючи їх і не дотримуючись дієти, хворий усе одно програватиме. Заради тріумфу доведеться суттєво обмежити вживання риби та м’яса, віддаючи натомість перевагу овочевим, фруктовим і молочним стравам.

«У мене шишка на пальці – мабуть, подагра» – часто можна почути від пацієнтів. Самодіагностика в таких випадках помилкова, бо ж подагра розвивається завжди різко. Біль і деформація без різкого почервоніння, набряку й високої температури є симптомом остеоартрозу. Втім, ці двоє у деяких випадках можуть співіснувати поруч.

 

ЦИФРА

150–170 грамів м’яса та риби, до трьох разів на тиждень – профілактичними є саме такі порції. З алкоголем теж краще бути «на Ви».

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.