Грижа: біч чоловіків

Дефект черевної стінки трапляється майже у третини чоловіків, що, звісно, дуже прикро. До речі, в жінок у зв’язку з особливостями будови ця проблема практично відсутня. Тож розберемося з чоловіками.

Євген ПЕРЕШ, кандидат медичних наук, хірург вищої категорії, проктолог

“Пахові грижі оперують під місцевою анестезією, тож того самого дня пацієнт вирушає додому”.

 

Ваш вихід, грижо!

У когось – кубики, в когось – трудовий мозоль, клубок нервів або просто живіт vulgaris. «Екстер’єр» у цьому випадку важливий не лише для краси зовні, а і для здоров’я всередині. Зокрема, для черевної стінки, чиє завдання – обмежувати вміст порожнини живота від сторонніх впливів. Звісно, за умови дотримання здорового способу життя, адекватної фізичної активності та правильного харчування черевна стінка набагато ефективніше виконує свою місію. Та є нюанси. Трапляється, що навіть атлетичний рельєф не гарантує міцності. Й тоді на авансцені з’являється пахова грижа – неприємна, але цілком розв’язувана проблема.

 

Вроджена й набута

Пахова грижа – стан, за якого органи черевної порожнини виходять за межі передньої черевної стінки через паховий канал.

Вроджена – та, якій поки що неможливо запобігти. Через генетичну схильність імовірність появи пахової грижі збільшується вдвічі, тому якщо на це захворювання страждали один або кілька старших родичів, будьте напоготові. Ще один варіант вродженої проблеми: коли внаслідок недоношеної вагітності в малюка не заростає очеревинна «кишеня», сформована у внутрішньоутробному періоді для опускання яєчок з очеревини в мошонку.

Набута форма набагато різноманітніша, однак на неї є сенс впливати, щоб знизити ризик пахових неприємностей. Тут нічого незвичайного, багато факторів ризику – давні знайомці чоловіків:

 • малорухливий спосіб життя і його наслідки – слабкість м’язів черевного преса;
 • надмірні фізичні навантаження і підняття важких предметів;
 • ожиріння;
 • тривалі закрепи;
 • травми паху, наслідком яких стає ослаблення стінок і кілець пахового каналу;
 • сильний тривалий кашель, на тлі якого підвищується внутрішньочеревний тиск;
 • анормальне схуднення, внаслідок якого в паховому каналі виникають порожнини, куди продавлюються внутрішні органи.

 

Особисте знайомство

Пахова грижа зазвичай поводиться досить відверто, хизуючись своїми ексклюзивними формами. Випинання грижового мішечка в області паху – основний симптом, що проявляється вже на самому початку хвороби. Він особливо помітний у положенні стоячи, а ось лежачи грижі практично не видно. Також вона показує себе у всій красі, якщо чоловік напружує м’язи живота, скажімо, під час чхання, кашлю.

Додаткові ознаки «показового виступу» грижі:

 • відчуття тяжкості та розпирання внизу живота, тягнучий біль;
 • болючість і дискомфорт через м’язове напруження: під час ходьби, підняття важких предметів, присідання;
 • закрепи, що супроводжуються здуттям живота;
 • іноді – хворобливе та часте сечовипускання.

 

Не чекати на ускладнення!

Те, що грижа видається такою простою і зрозумілою, зовсім не повинно викликати безтурботного до неї ставлення. Вона нізащо не зникне сама по собі, а єдиний спосіб позбутися її – операція. Лякатися не варто, а ось за появи підозрілих симптомів звернутися до фахівця дуже потрібно. Ви точно не хочете отримати в подарунок хронічну (невправиму) грижу, як і не бажаєте дочекатися, коли вона затисне внутрішні органи.

 

Розумна латочка

Сучасні хірурги з грижами не панькаються, а діють рішуче й зі знанням справи. Золотий стандарт усунення пахової проблеми – встановлення сітчастого імпланту, який, як латку, розміщують над грижовими воротами. Цей пористий матеріал має властивість через півтора місяця після операції проростати сполучною тканиною і ставати надійним каркасом, щільно затуляючи отвір. Не хвилюйтеся: сітка дуже еластична, тож час напруження м’язів живота стискатиметься і розтягуватиметься разом із ними.

Сучасні малоінвазивні хірургічні методики дають змогу вже через кілька годин залишити стаціонар, а через місяць – повністю одужати й розпочати нове життя без грижі.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.