Гострі відчуття

У різних людей біль може заявляти про себе з різною інтенсивністю. Чому так?

 

Олена СИРОТКІНА, лікар загальної практики – сімейний лікар І категорії

“Больовий поріг – річ індивідуальна. Приміром, у хворих на цукровий діабет з часом чутливість значно знижується, а в тих, хто має психічні розлади чи емоційну лабільність – підвищується”.

 

Меседж від нервів

Як відомо, біль – це своєрідний сигнал попередження від нервової системи, розшифрувати який можна приблизно так: «Друже, є проблема». За інтенсивність болісних відчуттів відповідають спеціальні рецептори нервових закінчень, якими організм обладнаний, неначе апарат датчиками. Тільки-но котрийсь із них показує «негоду», спеціалісти одноголосно радять не бути «терпилою» й обов’язково усувати фізичний дискомфорт лікарськими препаратами.

 

Чутливі натури

Больовий поріг визначається статтю, генами, віком, фізичною загартованістю та станом здоров’я. Ті, хто тяжко переносить навіть мінімальні ушкодження, мають низький больовий поріг. Найчастіше це малеча та жінки, не в останню чергу через підвищену емоційність. Натомість спортсмени та військові, які щодня переносять міні-дози болю, можуть похизуватися високим больовим порогом.

 

Непохитні олов’яні солдатики

Люди зі сталевими нервами можуть обходитися без анестезії навіть під час хірургічних маніпуляцій. Однак надмірна стійкість не завжди доречна: є ризик проґавити серйозну проблему. На щастя, існує спеціальний прилад для визначення больового порога – алгезиметр. У часи його винайдення апарат складався зі щипців, якими стискали шкіру, в поєднанні зі шкалою, що показувала силу тиску. Нині використовують навіть струм. Такі екзекуції корисні для анестезіологів, аби визначитися з дозою наркозу й видом знеболювального.

 

Жіноча витримка та чоловіче терпіння

Гендерні особливості сприйняття болю зумовлені гормональним фоном. Чоловіки витриваліші завдяки високому рівню тестостерону. З ним конкурує жіночий прогестерон, який помітно підвищує больовий поріг у лютеїнову фазу менструального циклу і ще більше – під час вагітності та пологів. Саме тому попри людську межу болю на рівні 45 del жінки під час народження малюка витримують до 57 del.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.