Don’t worry, be happy!

Застереження «всі хвороби від нервів» допомагає вам спокійніше дивитися на світ? Ні? Ви ризикуєте, бо емоційне перенапруження може перетворитися на цілий букет хвороб. Як саме? Елементарно.

Всі хвороби від нервів

Альбіна ГРИЩЕНКО, лікар-невропатолог вищої категорії

“Що кращий настрій – то міцніший імунітет. Від позитивного налаштування справді багато залежить” 

Під маскою «псевдо»

Ситуація: болить там, де не повинно

Кажуть, Гюстав Флобер, описуючи сцену повільної смерті головної героїні роману «Мадам Боварі», так глибоко співпереживав їй, що почав сам відчувати в роті смак миш’яку й навіть спостерігати симптоми отруєння. Цей приклад самонавіювання – яскрава ілюстрація психосоматики (від психе – душа й сома – тіло) – хвороб, які провокують наші емоції. У наш час ситуації, як і з Флобером, нерідкість – лікарі не знаходять у пацієнтів жодних ознак органічних уражень. А хвороба є.

Можливо, психосоматичні розлади – просто надумані? Не зовсім. Надто сильні переживання справді можуть спровокувати реальні фізичні реакції. Наприклад, нервова система реагує на постійне перенапруження зниженням больового порога. В результаті під час депресії ті імпульси, які зазвичай не відчувалися б, сприймаються як больові. Або – дають про себе знати м’язові спазми. Але ж м’язи не вміють самостійно щось вирішувати. Вони лише виконавці, котрі отримують від нервової системи сигнал тривоги й на емоційне напруження відповідають фізичним. Тож тіло таки справді починає боліти!

Що робити? Звернутися до лікаря, щоб виключити реальну патологію. Бо через фразу: «А, це в мене просто від стресу!», можна проґавити щось серйозне. Якщо ви все-таки фізично зорові, слід подбати про нервову систему. Спробуйте:

  • лайт-варіант – чай із мелісою. Якщо допоможе.
  • фарм-варіант. Тільки не варто панікувати, мовляв, антидепресанти, які виписує психіатр, – «ліки для психів». Покладіться на фахівця і зрозумійте: він прописує ефективний засіб, який на хімічному рівні допомагає відновити баланс й уникнути справді серйозних розладів.
  • терапевт-варіант. Проведіть «внутрішнє розслідування» разом із психотерапевтом, аби з’ясувати, що стало першопричиною надмірної знервованості чи тривожності. До речі, Еммі Боварі фахівець знадобився б. Адже насправді вона намагалася втекти не від порожнечі провінційного життя, а від внутрішньої пустки. 

Під знаком «стрес»

Ситуація: болить, бо організм працював до знемоги

Хронічні стреси здатні послідовно й методично руйнувати організм. Природа задумала стресову реакцію як величезний подарунок людству, адже миттєва мобілізація організму перед лицем небезпеки – базова умова виживання в дикій природі. Системи, відповідальні за гостроту реакції та швидкість руху, активізуються, а ті, які не актуальні в ході гонитви за мамонтом або битви з ворожим племенем, – пригнічуються.

Проблема полягає в тому, що організм сучасної людини реагує на дорожні затори, конфлікти на роботі, батьківські збори й телевізійні новини так само гостро, як і на зустріч із шаблезубим тигром. І коли стресові ситуації повторюються раз у раз, організм починає страждати. По-перше, знижується імунітет, бо одна з функцій гормонів стресу, які виробляють наднирники, – допомогти загоїтися пораненням. Тож гормони мають протизапальну дію і водночас пригнічують імунітет, аби мінімізувати запалення. По-друге, тіло працює в аварійному режимі, й рано чи пізно деталі механізму зношуються. Де тонко – там і рветься. До захворювань, у розвитку яких значну роль відіграють психологічні чинники, належать виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, гіпертензія та інші серцево-судинні проблеми, бронхіальна астма, збій у роботі щитоподібної залози, застудні захворювання – та ще купа всяких болячок.

Що робити? Якщо порада змінити ставлення до складних ситуацій звучить утопічно, можна бодай спробувати змінити спосіб їх подолання. Оскільки сплеск гормонів під час стресу спонукає тіло до фізичної активності – вирушайте до спортзали. А при перевтомі й повному знесиленні геть незайвим буде візит до лікаря. 

Під грифом страху

Ситуація: болить, бо страшно

Як психологічне перенапруження спричиняє хворобу, так і захворювання може стати поштовхом до стресової круговерті. Приміром: молоду здорову дівчину під час поїздки підступно атакує цистит: руйнує всі плани, ставить у вкрай незручне становище, прив’язуючи до туалету, чи не вперше в житті змушує відчути, що таке сильний біль. І ось після курсу лікування біль повертається знову, з новою силою… Запалення було проліковане, однак страх перед хворобою лишився. Збентежений мозок панікує – і м’язи реагують спазмом.

І добре, якщо страждальниця відразу вирушає до лікаря, а не займається самодіагностикою. Куди там герою Джером К. Джерома, який прочитав медичну енциклопедію і знайшов у себе всі можливі симптоми, в нас же тепер цілий інтернет під рукою! І познаходити там можна такого, що потім до медичного закладу й справді не дійти – так сильно від жаху тремтітимуть коліна. До лексикона лікарів сьогодні увійшов такий термін як «кіберхондрія» – осучаснений варіант іпохондрії, що полягає у встановленні собі діагнозів «за допомогою» інформації з сайтів.

Причин надмірної вразливості чимало. А домінує серед них спадковість. Коли старші родичі були схильні до панікерства, не дивно, якщо й діти нервуватимуть через найменше нездужання. Психологи додають: вишукування у себе хвороб може бути підсвідомою реакцією на байдужість батьків, якщо в ранньому дитинстві захворювання були єдиним способом привернути їхню увагу.

Що робити? Вирушати до лікаря, котрий поставить правильний діагноз і порадить, що робити. Якщо під час обстежень з’ясується, що камінь спотикання – психологічний дисбаланс, поновити його допоможе фахівець. Він навчить вас технік самозаспокоювання й аутотренінгу. А розхитаним нервам стануть у пригоді вітаміни групи В. Пам’ятайте, що лікування душевних травм потребує професійного підходу так само, як і терапія тілесних хвороб.

Healthy and Happy: Неврологія

___

Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.