D3-ефекти

Вісім із десяти жінок після 40 відчувають на собі негативні наслідки нестачі «сонячного» вітаміну. Тим часом дефіцит саме цієї речовини може добряче попсувати життя в період менопаузи. Як надолужити втрати?

Олена СИРОТКІНА, сімейний лікар І категорії

“50 % наших співвітчизників потерпають від дефіциту вітаміну D. Але достатньо відновити його належний рівень у крові, як вирішиться багато проблем зі здоров’ям”.

 

Зовсім не простак

Вітамін D, на відміну від, приміром, РР, здається цілком зрозумілим – це сонце, засмага та профілактика рахіту в дітей. Дорослі часом вважають, що це такий-собі дитячий вітамін, назва якого навіює спогади про риб’ячий жир. І певною мірою все правильно. Однак фахівці не втомлюються повторювати, що «дитяча» складова вітаміну D аж ніяк не єдина й навіть не найголовніша. Останні дослідження довели: брак вітаміну D призводить до швидкого старіння шкіри, порушень менструального циклу, зниження імунітету, зменшення стресостійкості, коливань ваги. З’ясувалося, що цей вітамін важливий не тільки для здоров’я кісток, а і для профілактики та лікування сотні захворювань – від депресії до раку. Словом, не такий уже він і простачок.

 

7 талантів вітаміну D

Переважно він утворюється у шкірі під впливом ультрафіолету та в меншій кількості потрапляє в організм із їжею, перетворюючись на 1,25-дигідроксіхолекальциферол. Це активна форма вітаміну D3, саме вона й дає масу позитивних ефектів. Основні з них такі:

Регулювання обміну вуглеводів і жирів, а отже, його надходження в достатніх кількостях допомагає зменшити талію, що, у свою чергу, полегшує життя серцю й судинам.

Збільшення міцності кісткової тканини. Парадокс – хоч би скільки в організм надходило кальцію, без достатньої кількості вітаміну D кістки засвоюють щонайбільше 10–15 % цієї цінної речовини. Й чим старша людина, тим гірші цифри. Річ у тім, що в період менопаузи кісткова тканина дуже чутлива до змін гормонального фону: чим менше естрогену, тим активніше відбувається вимивання кальцію з кісток і зменшується його засвоєння у ШКТ. Висновок – дами старше 45 перебувають у зоні ризику за кількістю невдалих падінь. Доведено, що вживання вітаміну D знижує ризик переломів шийки стегна на 30 %!

Зниження ризику розвитку ракових новоутворень на 60 %, насамперед це стосується злоякісних новоутворень грудей і товстого кишечнику.

Нормалізація артеріального тиску, що надзвичайно важливо в період менопаузи, коли гіпертонічна хвороба атакує 80 % жінок.

Зменшення ризику розвитку цукрового діабету. Вітамін D впливає на вуглеводний обмін, утричі знижуючи рівень інсуліну в крові, а отже, зменшуючи ймовірність виникнення «солодкої» недуги. До речі, ризик захворіти на нього в жінок, які перетнули 40-річний поріг, досить високий.

Поліпшення настрою. Відомо, що вітамін D бере участь в утворенні серотоніну – гормона радості. А настрій у жінок 50+ частенько кульгає. І справа доходить не лише до сліз, а й до реальних депресій.

Профілактика багатьох захворювань. Доведено, що дефіцит вітаміну може відіграти свою роль у розвитку таких захворювань, як розсіяний склероз, міастенія (м’язова слабкість), остеоартрит, аутоімунні порушення, полікістоз яєчників, безпліддя.

 

Як доктор прописав

Отже, потреба у вітаміні D під час клімаксу доведена. Тому необхідно стежити за його наявністю в організмі за допомогою аналізу крові, а в разі відхилень від норми діяти на випередження. По-перше, приймати сонячні ванни, тривалість яких залежить від пори року та кольору шкіри. Найефективніше це роботи в полуденні часи – з 12 до 15. Тільки без фанатизму, аби не створювати зайвої загрози для здоров’я шкіри! По-друге, певну користь принесуть продукти харчування, багаті на вітамін D, скажімо молоко, сметана, яєчні жовтки, а також червона риба або печінка тріски, хоча на це надії небагато. По-третє, якщо ви практично не буваєте під прямим ультрафіолетом, та і їсте досить одноманітну їжу, доведеться скористатися спецпрепаратами. Щоденні дози можуть становити 10–50 мкг вітаміну – це 400–2000 МО.

І не забувайте про золоту середину: передозування призводить до накопичення зайвого кальцію, який відкладається в судинах, серці, нирках і легенях і призводить до закупорки артерій. Тож не ігноруйте рекомендацій лікаря і періодично контролюйте показники «сонячного» вітаміну за допомогою аналізу крові.

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.