Чому всі жінки відьми?

Якщо раз на місяць кілька днів поспіль ви шаленієте від фізичних страждань, сил для позитивного мислення й лагідного ставлення не лишається. А все через менструальний біль. Чи можна покласти цьому край?

Світлана ФОМЧЕНКО, лікар акушер-гінеколог I категорії, лікар з УЗД

“Понад 60 % жінок скаржаться на менструальний біль. І в більшості випадків страждань можна позбутися”.

 

Стародавні римляни вважали, що жінка під час менструацій перетворюється на відьму, яка здатна зупинити опади, грім та блискавку, а також наврочити з урожаєм. І це не дивно, якщо доводиться терпіти такий біль.

 

101 причина

Відчувати легкий дискомфорт унизу живота через спазм м’язів – нормально. А ось щомісяця страждати від болю, наче вас підсмажують на пательні, – зовсім ні. Втім, дисменорея –менструальний біль – не хвороба, а наслідок низки можливих проблем, упевнені фахівці. До речі, аргумент про біль, який передається у спадок за жіночою лінією, не має реального підґрунтя. Спеціалісти запевняють, що це не жіноча кара, а проблема, яку треба вирішити. Головне, докопатися до причини. Отож, хто винен?

Гормональний дисбаланс. Якщо чіткий годинник жіночого циклу дає збій, чекай неприємностей. Дисбаланс гормонального фону є лідером серед причин порушень менструального циклу. Кого засуджувати – пролактин, прогестерон чи тестостерон із кортизоном – покажуть лабораторні дослідження.

Структурні негаразди. Термін «загин матки» чули, мабуть, усі. Це означає, що тіло матки відхиляється щодо її шийки. Патологія може бути вродженою або стати результатом запального процесу. В більшості випадків ідеться про ретрофлексію, коли матка нахиляється до прямої кишки. Хоча є варіанти загину праворуч і ліворуч.

Гінекологічні хвороби. Кісти, міоми, ендометріоз та й інші суто жіночі проблеми можуть стати провокаторами болю.

Хронічні недуги. Скажімо, неймовірно болить живіт на тлі порушень у роботі щитоподібної залози. Частіше при аутоімунному тиреоїдиті.

Стрес. Біль психогенного характеру теж не рідкість. Жінок найбільше діймають перенавантаження та різноманітні фобії, говорять експерти з менструального болю.

Судинні патології. У медичній практиці трапляються випадки, коли жінки непритомніють від болю через порушення мозкового кровотоку.

 

Пошуки правди

Перша сходинка до безболісних критичних днів – це візит до гінеколога. Спеціаліст зробить УЗД і призначить гормональне обстеження. Наступний етап за відсутності результату – ендокринолог, далі доріжка веде до терапевта та судинного хірурга.

До речі, натякати на причину болю може його характер та супутні ознаки.

  • Скажімо, психогенний біль мучить не регулярно, а також супроводжується особливим станом нервової системи: роздратуванням, поганим настроєм чи навіть депресивним станом, відсутністю апетиту чи, навпаки, переїданням.
  • При загині матки біль має постійний характер і мучить 2–3 дні від початку менструацій.
  • Якщо кровотеча стала сильнішою, можливо, є новоутворення на кшталт кіст.
  • До больового синдрому додається нудота та блювання, головний біль, відчуття жару, лихоманка, а подеколи й запаморочення? Є підстави подумати про судинні патології.
  • При болю, що віддає у спину, варто сходити до уролога, можливо, причина пов’язана з нирками.

 

Лікувати чи чекати?

Якщо у вас є можливість не перетворюватися щомісяця на лиху жінку з мітлою, хіба не варто скористатися нагодою? Пити пригоршнями знеболювальні, навіть якщо вони допомагають, – не конструктивна ідея. Краще діяти на причину. Отож, якщо в анамнезі порушення у роботі щитоподібної залози, судинні чи гінекологічні проблеми, гормональний дисбаланс, пацієнткам призначають адекватне медикаментозне лікування, й біль минає сам по собі. Коли причина у нервовому перенапруженні, можна записатися на прийом до психотерапевта або вдатися до антидепресантів, якщо спеціаліст вважатиме за доцільне їх використання.

Єдиний варіант, коли медицина безсила, – це загини матки. Хоча шанс є завжди: інколи трапляються дива, й після пологів кут нахилу зменшується, приносячи довгоочікуване полегшення або й узагалі безболісні менструації. Але доки дива не сталося, втихомирювати біль допоможуть нестероїдні протизапальні препарати.

 

3500 днів або 10 років життя у середньому припадають на менструації

___
Корпоративне видання ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ” – усі матеріали охороняються законами України та міжнародними конвенціями про інтелектуальну власність. Використання матеріалів дозволяється тільки за письмовою згодою Засновника (ТОВ “ХЕЛСІ ЕНД ХЕПІ”). Відповідальність за достовірність наведених у рекламі відомостей, а також за відповідальність змісту реклами вимогам законодавства несе рекламодавець.